naurattaa jätevesimaksu

3kWh läpivirtaus

Meillä on vihreästä pressusta niitattu 1x2m koju pihalla koivujen alla ja siinä 3 Kwh läpivirtaus-pikakuumennin suikukylpyjä varten pumpun avulla. Lattiana kyllästetyt rautakaupasta ostetut puulevyt.
-Jätevesiasetus ei koske meitä. Helvetin rahastajat sitä vaan että hahhaaahaaa....
Itse mökki on kannnettavan veden varassa.

6

1691

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eino Toiviainen

      "Itse mökki on kannnettavan veden varassa."
      -
      Parempi ja pidemmällä aikavälillä kestävämpi ratkaisu olisi kuitenkin harkkoperustus tai ehkä joku muu hieman tukevammasta materiaalista tehty.
      -
      Miten muuten toimii tuollainen "3 Kwh läpivirtaus-pikakuumennin suikukylpyjä varten "? Onko siinä sama periaate kuin infrapunasaunassa? Lämpökylpyjä? Vai suikukylpyjä?

    • äijähommaa

      Taasen yksi sissi ja korpisoturi kertoo sankaruudestaan. Yksinäinen juputtaja koko yhteiskuntaa vastaan ja viivytys tai vastarinta jokaisen lain, säädöksen, suosituksen tai hyvän tavan kohdalla. Jokainen pienikin karkuunpääsy, väistö tai vilunki lasketaan voitoksi ja retostetaan täällä julki: "Buahhaahhaa... siitä saitte byrokraatit ja mielistelijät, myötäjuoksijat, saamattomat - meikä rulettaa ... "

      En jaksa myötäelää, laimeasti otan osaa. Tunnustaudun suosiolla vesien- ja maisemansuojelijaksi ja perheelliseksi. On alunperin rakennettu säädösten mukaan, on laskeutusta, suodatusta ja imeytystä ja kierrätystä. Olen myös antanut perheelle periksi ja laittanut sähköä ja sisävessaa ja vedenlämmittäjää, ulkovalaistusta ja muita naisväen juttuja. Jopa lapsia voi mökille tulla ja miniäkin viihtyy: äijäsota viranomaisia ja naisia vastaan on hävitty kaikilla rintamilla. On mukavaa, lämmintä, valoisaa - ja viihdyn. Kun infra tekee muidenkin elämän helpoksi, voin huoletta lähteä vesille ja nauttia kalastuksesta.

      Saa irvailla, en vastaa...

    • Voin taata, että pesu on paljon miellyttävämpää saunassa kantovettä ja pesuvatia käyttämällä. Eikä tule jätevesimaksuja.

      Hiukan hölmö on tuo ideasi.

    • 13

      Heh, kaikkea sitä ollaan valiita sietämään ja näkemään vaivaa, jotta saadaan jokin pykälä kierrettyä. Tuossa mulla kiinnostaa, että millä se paine tuolle suihkulle saadaan ja mistä siihen oikein vesi tulee? Vedenhän pitää kuitenkin virrata tuon lämmittemen läpi? Jos sulla on kerta kantovesi muuten, niin äkkiseltään voisi kuvitella että todella paljon mukavampi ratkaisu olisi ollut ihan vaan sauna, jossa on joko kiukaalla tai erillisellä padalla lämmitettävä vesi. Se kun lämpiäisi samalla vaivalla kuin se saunakin. Ei tuollaiseen kantoveden varassa olevaan saunaan mitään jätevesisysteemejä tarvi tehdä. Ja jos tuohon telttaan tulee vesi esim. uppopumpulla, niin ihan yhtä laillinen/laiton viritys olisi vetää se letku sinne saunaan aina tarvittaessa ja vaikka sijoittaa se läpivirtauslämmitin sinne saunaan. Jos tuommonen viritys kerran on, niin tuskin sitä rakennustarkastajaa kiinnostaa onko se pihalla teltassa vai ihan vaikka hirsisaunassa. Luulisin, että esteettisistä syistä se näkisi tuon virityksen mieluummin siellä saunan sisällä kuin jonkin pressuvirityksen siinä pihalla. Jätevesien kannaltahan sillä ei ole yhtään mitään merkitystä samat vedet siihen pihalle laskee kuitenkin. Kyllä ne rakennustarkastajatkin ihan järkeviä ihmisiä ovat.

      Makuasioita. Toiset kylpee mieluummin saunan lämmössä ja toiset sitten tykkää eksotiikasta ja suihkuttelee pressuteltassa. Hinnaltaan tuo läpivirtauslämmitin on luultavasti kaallimpi kuin säiliöllinen kiuas. Mutta eksotiikkahan maksaa aina.

      Jos sitä saunaa ei sitten ole, niin se on toinen juttu. Mutta silloin tuolla pressuteltan tekemisellä on säästetty saunan tekemisessä, ei jätevesiratkaisussa.

      • honkongissa

        kyseinen 3 kWh pikakuumennin makoi Honkongissa tarjouksessa (halpamyymälä Suomessa) siihen aikaan 1995 999,95 mummonmarkkaa.(kuitti on tallessa).
        Ja on toiminut hyvin kaikki nämä vuodet. Lämmintä vettä tulee suihkusta ja minimivaatimus pumpun teholle on vai 1 bar. Sen voi tuottaa vaikkapa porakonepumpulla.


    • Anonyymi

      Olen Eikka87 laitan banaania pyllyyn joka yö ku ei sitä naista mulle koskaan löydy.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mira Luoti ja Julkkisselviytyjät 2017 - Ketä kuumottaa juuri nyt?

      HS: Tässä ohjelmassa Mira Luoti kertoi kokeneensa seksuaalista väkivaltaa "PMMP-yhtyeen Mira Luoti kertoo Ylen uudessa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      71
      1956
    2. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      100
      1849
    3. Kaipaatko sinä

      Yhtään meidän katseita
      Ikävä
      142
      1753
    4. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      97
      1421
    5. Törkeä eläinsuojelurikos Sonkajärvellä

      Pohjois-Savossa Sonkajärvellä noin 40 kissaa ja reilut 10 koiraa on jouduttu lopettamaan kaltoinkohtelun vuoksi, kertoo
      Sonkajärvi
      35
      1369
    6. MESTARI SIVALTAA JÄLLEEN

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011436243.html Suomen ainoa Mestari lausuu tosiasiat Sannasta , Tuomiojasta ja hil
      Kajaani
      317
      1255
    7. Kirjallinen varoitus

      On annettu eräälle henkilölle. hyssytellään kuitenkin asiasta
      Äänekoski
      60
      1219
    8. Jotkut ihmiset pelkäävät syöpää sairastavaa

      On hauskaa, kun kertoo jollekin, että "minulla on syöpä". Jotkut käyttäytyvät kuin se olisi tarttuva tauti. Eivät uskall
      Sinkut
      130
      1102
    9. Julkisuuden henkilön päiväin päätös

      Sitä vaan, että kyllä nyt kaikki tietävät kuka oli Eemeli Peltola (kansanedustaja, joka päätti päivänsä eduskuntatalossa
      Sinkut
      276
      1056
    10. Kuulin juttua että Jeesus on kopioitu krishnasta

      Pitääkö paikkansa että kertomukset ovat samat kummankin uskonnon kirjoissa
      Hindulaisuus
      446
      953
    Aihe