naurattaa jätevesimaksu

Meillä on vihreästä pressusta niitattu 1x2m koju pihalla koivujen alla ja siinä 3 Kwh läpivirtaus-pikakuumennin suikukylpyjä varten pumpun avulla. Lattiana kyllästetyt rautakaupasta ostetut puulevyt.
-Jätevesiasetus ei koske meitä. Helvetin rahastajat sitä vaan että hahhaaahaaa....
Itse mökki on kannnettavan veden varassa.
61831
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

"Itse mökki on kannnettavan veden varassa."
-
Parempi ja pidemmällä aikavälillä kestävämpi ratkaisu olisi kuitenkin harkkoperustus tai ehkä joku muu hieman tukevammasta materiaalista tehty.
-
Miten muuten toimii tuollainen "3 Kwh läpivirtaus-pikakuumennin suikukylpyjä varten "? Onko siinä sama periaate kuin infrapunasaunassa? Lämpökylpyjä? Vai suikukylpyjä?

Äänestä

Taasen yksi sissi ja korpisoturi kertoo sankaruudestaan. Yksinäinen juputtaja koko yhteiskuntaa vastaan ja viivytys tai vastarinta jokaisen lain, säädöksen, suosituksen tai hyvän tavan kohdalla. Jokainen pienikin karkuunpääsy, väistö tai vilunki lasketaan voitoksi ja retostetaan täällä julki: "Buahhaahhaa... siitä saitte byrokraatit ja mielistelijät, myötäjuoksijat, saamattomat - meikä rulettaa ... "

En jaksa myötäelää, laimeasti otan osaa. Tunnustaudun suosiolla vesien- ja maisemansuojelijaksi ja perheelliseksi. On alunperin rakennettu säädösten mukaan, on laskeutusta, suodatusta ja imeytystä ja kierrätystä. Olen myös antanut perheelle periksi ja laittanut sähköä ja sisävessaa ja vedenlämmittäjää, ulkovalaistusta ja muita naisväen juttuja. Jopa lapsia voi mökille tulla ja miniäkin viihtyy: äijäsota viranomaisia ja naisia vastaan on hävitty kaikilla rintamilla. On mukavaa, lämmintä, valoisaa - ja viihdyn. Kun infra tekee muidenkin elämän helpoksi, voin huoletta lähteä vesille ja nauttia kalastuksesta.

Saa irvailla, en vastaa...

Äänestä

Voin taata, että pesu on paljon miellyttävämpää saunassa kantovettä ja pesuvatia käyttämällä. Eikä tule jätevesimaksuja.

Hiukan hölmö on tuo ideasi.

Äänestä

Heh, kaikkea sitä ollaan valiita sietämään ja näkemään vaivaa, jotta saadaan jokin pykälä kierrettyä. Tuossa mulla kiinnostaa, että millä se paine tuolle suihkulle saadaan ja mistä siihen oikein vesi tulee? Vedenhän pitää kuitenkin virrata tuon lämmittemen läpi? Jos sulla on kerta kantovesi muuten, niin äkkiseltään voisi kuvitella että todella paljon mukavampi ratkaisu olisi ollut ihan vaan sauna, jossa on joko kiukaalla tai erillisellä padalla lämmitettävä vesi. Se kun lämpiäisi samalla vaivalla kuin se saunakin. Ei tuollaiseen kantoveden varassa olevaan saunaan mitään jätevesisysteemejä tarvi tehdä. Ja jos tuohon telttaan tulee vesi esim. uppopumpulla, niin ihan yhtä laillinen/laiton viritys olisi vetää se letku sinne saunaan aina tarvittaessa ja vaikka sijoittaa se läpivirtauslämmitin sinne saunaan. Jos tuommonen viritys kerran on, niin tuskin sitä rakennustarkastajaa kiinnostaa onko se pihalla teltassa vai ihan vaikka hirsisaunassa. Luulisin, että esteettisistä syistä se näkisi tuon virityksen mieluummin siellä saunan sisällä kuin jonkin pressuvirityksen siinä pihalla. Jätevesien kannaltahan sillä ei ole yhtään mitään merkitystä samat vedet siihen pihalle laskee kuitenkin. Kyllä ne rakennustarkastajatkin ihan järkeviä ihmisiä ovat.

Makuasioita. Toiset kylpee mieluummin saunan lämmössä ja toiset sitten tykkää eksotiikasta ja suihkuttelee pressuteltassa. Hinnaltaan tuo läpivirtauslämmitin on luultavasti kaallimpi kuin säiliöllinen kiuas. Mutta eksotiikkahan maksaa aina.

Jos sitä saunaa ei sitten ole, niin se on toinen juttu. Mutta silloin tuolla pressuteltan tekemisellä on säästetty saunan tekemisessä, ei jätevesiratkaisussa.

Äänestä
  • kyseinen 3 kWh pikakuumennin makoi Honkongissa tarjouksessa (halpamyymälä Suomessa) siihen aikaan 1995 999,95 mummonmarkkaa.(kuitti on tallessa).
    Ja on toiminut hyvin kaikki nämä vuodet. Lämmintä vettä tulee suihkusta ja minimivaatimus pumpun teholle on vai 1 bar. Sen voi tuottaa vaikkapa porakonepumpulla.

    Äänestä

Olen Eikka87 laitan banaania pyllyyn joka yö ku ei sitä naista mulle koskaan löydy.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


3kWh läpivirtaus kirjoitti:

Meillä on vihreästä pressusta niitattu 1x2m koju pihalla koivujen alla ja siinä 3 Kwh läpivirtaus-pikakuumennin suikukylpyjä varten pumpun avulla. Lattiana kyllästetyt rautakaupasta ostetut puulevyt.
-Jätevesiasetus ei koske meitä. Helvetin rahastajat sitä vaan että hahhaaahaaa....
Itse mökki on kannnettavan veden varassa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu