Hei,
Olen menossa Lanzaroten Puerto del Carmeniin 7/11 viikoksi ja yksin. Olisi kiva saada infoa muilta yksin siellä käyneiltä ja toki muiltakin että mitä nähtävyyksiä tai paikkoja suosittelette? Olen kolmekymppinen nainen ja toistaiseksi suunnitelmissa on vain hiukan ruskettua altaalla ja rannalla.
Polkupyörän vuokraamista olen myös miettinyt. Autolla en haluaisi yksin lähteä saarta kiertelemään joten sellaiset "helppo tehdä yksin" vinkit olisivat tosi tervetulleita.
Olen matkustellut suhteellisen paljon mutta nyt ensimmäistä kertaa yksin ja mietityttää kuinka selviydyn ;-)
Kiitos.
Olen menossa Lanzaroten Puerto del Carmeniin 7/11 viikoksi ja yksin. Olisi kiva saada infoa muilta yksin siellä käyneiltä ja toki muiltakin että mitä nähtävyyksiä tai paikkoja suosittelette? Olen kolmekymppinen nainen ja toistaiseksi suunnitelmissa on vain hiukan ruskettua altaalla ja rannalla.
Polkupyörän vuokraamista olen myös miettinyt. Autolla en haluaisi yksin lähteä saarta kiertelemään joten sellaiset "helppo tehdä yksin" vinkit olisivat tosi tervetulleita.
Olen matkustellut suhteellisen paljon mutta nyt ensimmäistä kertaa yksin ja mietityttää kuinka selviydyn ;-)
Kiitos.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Koskaan en ole reissannut Carmenissa yksin, mutta uskallan kyllä väittää että kyllä siellä oikein hyvin yksinkin pärjää. Kaupungissa on helppo liikkua kun se käytännössä on vain useamman kilometrin pituinen rantakatu, ja vaikka iltaisin meno onkin mukavan vilkasta, niin ei se sentään rauhatonta ole. Toki niin Carmenissa kuin ihan muussakin paikassa riippuu turvallisuusseikat myös pitkälti itsestä, eli millä alueella, mihin aikaan, missä kunnossa ja kenen kanssa liikkuu - terve maalaisjärki on hyvä matkakumppani!
Fillarin vuokraaminen on hyvä idea, sillä esim. pääkaupunki Arrecifeen kuin ostoskeskus Deilandiin pääsee mukavasti rantaa pitkin poljeskelemalla. Myös taksilla ja paikallisbussilla on helppoa liikkua, sekä jos kiinnostaa niin laivalla pääsee niin naapurisaarelle Fuerteventuraan tai sitten vain risteilylle Lanzaroten lähivesille.
Jos et ole ennen Lanzarotella käynyt, niin retki Timanfayaan on kyllä "pakollinen", ja sinne on varmaan yksin helpointa lähteä matkanjärjestäjän retkellä. Itse ainakin ihastuin tuohon paikkaan ja varsinkin kiertoajelu tulivuorialueella oli kokemisen arvoinen!
Carmenin lähellä on pieni viihtyisä Puerto Calero jossa on erinomaisia ravintoloita ja mahdollisuus käydä vaikka sukellusveneretkellä. Itse olen mennyt sinne taksilla, ja kävellyt Carmeniin lähellä rantaa kulkevaa polkua pitkin.
Itse olen tykännyt käydä myös Costa Teguisessa paikallisbussilla. Turistikohdehan se on sekin, mutta hieman erityylinen kuin Carmen, ja jos paikallisväri kiinnostaa, niin Carmeninkin lähellä on mukavia pikku kyliä.
Tässä nyt jotain mikä tässä päähän pälkähti, mutta kysele lisää jos siltä tuntuu. Toivottavasti Lanza-amiga huomaa viestisi, sillä hänellä on paljon vankempaa ja päivitetympää Lanzarotetietoa kuin minulla.
Tuossa linkki Plazan keskusteluun jossa on vähän Lanzarotesta juteltu
http://keskustelu.plaza.fi/matkalaukku/keskustelu/t1806713
Ja eiköhän yksin matkaavalle nuorelle skandinaavinaiselle myös seuraa espanjasta aika helposti löydy, jos sellaista matkaltaan haluaa. Varmaan tarjokkaita riittää yllin kyllin. Etsitkö yöelämää tai seuraa vai ihan perus nähtävyyksien yms. näkemistä päiväksi? Ja kyllä yksin matkaavalle muutakin tekemistä varmasti löytyy, itse muutaman kerran yksin matkustaneena viikko on tosi lyhyt aika, eikä siinä ajassa ehdi tulla tylsä. Olen myös menossa tuonne marrakuun puolivälissä. Millainen sää on yleensä, ruskettuuko ja tarkeneeko?
Tuo pyöräily rantaa tai rantakatua pitkin kuulostaa mahtavalta, kun hiukan oli pelkona että jos haluaa lähteä pyöräilemään niin tarvitseeko jossain valtatien syrjässä polkea..
En ole suunnittelemassa mitään bailulomaa enkä ole minkään espanjalaisen lomaromanssin perässäkään mutta tietysti seuraa iltadrinkille olisi kiva saada vaikka kerran. ;)
Nähtävyyksiä voin toki kierrellä yksinkin enkä ole omaan seuraani kyllästyvää sorttia joten se ei tuota ongelmia..
Tuosta matkanjärjestäjän retkestä, jos kuitenkin haluaisin kansainväliselle retkelle sinne Timanfayaan, niin Carmenista varmaan löytyy erilaisia paikallisia retkienjärjestäjiä suht helposti? Paikallisbussilla huristelu naapurikylään on myös loisto idea.
Loman päätarkoituksena on vain rentoutua joten toivon todellakin että aurinkoa ja lämpöa riitäisi! :)
Olen monesti ollut Lanzalla kyseisenä ajankohtana, lämmintä on riittänyt yli hellerajankin reilusti ja mahtava rusketus joka kerta. Lämpö on siellä nyt ollut jatkuvasti 31- 35 iltapäivisin ja yölämpötila 20- 23. Tyttömme, joka asuu siellä sanoi juuri eilen, että alkaa jo tuo jatkuva kuumuus uuvuttaa. Ollaankin samaan aikaan saarella, mukavaa matkaa sinulle!
Timafayn reissu on ihan OK oon nimittäin käynyt,
sielt yläältä voi ostaa broilerin joka on paistettu
sielt tulivuorest tulevan lämmön kaa ,ja sit bussilla
kierto ajelu kuu maisemissa, BUENOs
ja sit siell toisella rannalla valkoista hiekkaa,
koska saarihan on kapia
Ei ole epäilystäkään, ettet selviäisi yksin Lanzarotella. Saari on turvallinen, itse liikun usein myöhälläkin yksin aivan huoletta. Saari on helppokulkuinen, hyviä osin aivan uusiakin pyöräteitä saa polkea pitkiä matkoja. Arrecifesta voi jatkaa pyörälla vaikka Costa Teguiseen asti.
Ihan Puerto del Carmenin vieressä sijaitsee Rancho Texas Park, mielenkiintoinen eläinpuisto näytöksineen, sinne menoon ei tarvitse autoa.
Kannattaa käydä myös Teguisen lauantaimarkkinoilla, sinnekin pääsee paikallisbussilla, suunta n. 2.50 e. Teguisen kylä on saaren vanha pääkaupunki. Saat varmasti hotellisi respasta aikataulun.
Paikallisia retkien järjestäjiä löytyy rantakadun varrelta riittämiin ja hinnat ovat heillä halvemmat kuin omalla matkanjärjestäjällä.
Haluat viettää lomaasi myös auringossa makoillen, mutta retkistä valitsisin ainakin Timanfayan kuten Mentirakin. Samalla suunnalla sijaitsee El Golfo, meren rannassa oleva kraateri, jossa vihreä järvi Lago Verde ja aivan musta hiekka.
Itse pidän Yaizan kylästa, joka on sisämaassa puolivälin paikkeilla mentäessä Puerto del Carmenista Playa Blancalle, matkaa reilut 10 km.
Saaren pohjoispuolen nähtävyyksistä suosikkini on Jameos del Aqua, laavakupla, jonka sisässä on lampi. Sielläpäin ovat myös Mirador del Rio ja Cueva de los Verdes esim.
Käytän mielelläni bussikyytiä, kun vain mahdollista se on halpa ja mukava kulkutapa esim. shoppailureissuilla Arrecifeen.
Mekin olemme lähdössä Lanzalle pian kuukaudeksi, joten saatetaan vaikka fillaroida samoilla reiteillä.,
Antoisaa matkaa sinulle!
Perdon! Teguisessa on siis markkinat sunnuntaisin, ei lauantaisin kuten tuossa kirjoitin. Olin viimeksi Mallorcalla kesäkuussa ja siellä on Palman lauantaimarkkinat.
Olen itsekin löytänyt ristiriitoisia tietoja Teguisen markkinoista ts. joku sanoo että sunnuntaina ja joku että lauantaina! Mitäpä näistä uskoisi.. eli uskon siis sinua!!
Sinulla lähtö jo lähenee tuolle ihastuttavalle ja kauniille saarelle! Oikein hyvää ja onnistunutta matkaa sinulle!!!
Meillä on mieheni kanssa talvikauden matka enemmän kuin epävarmaa, sillä millään ei tahdo loytyä sellaista rakoa että yhtä aikaa lomaa pystyttäisiin viettämään.. Mutta jos se onnistuu, vaikka sitten vain viikon mittainen, niin ykkösvaihtoehto yhteiselle lomalle on nimenomaan Puerto del Carmen.
Katsotaan mitä tuleman pitää!
Terveiset Lanzarotelle T. Mentira = Nunca
Siitäpäs tuli hyvä yhdistelmä! Kiitos toivotuksistasi ja vien terveisesi perille.
Kaksi viikkoa vielä töitä. Olen aloittanut jo tuliaisten hommaamisen tyttömme porukalle ja sulhasen perheelle, niitä kertyykin aina laukullinen. Minulla on mahdollisuus omaan lomaan, joten käytän sitä surutta. Olen nykyisin vuodessa ainakin 2kk pätkissä Espanjassa, eniten Lanzarotella.
Täysin varmaa on että Teguisen markkinat ovat sunnuntaisin, voit luottaa tähän.
Toivottavasti saatte järjestettyä lomanne ja una semana es mejor que nada!
kyllähän se viikonkin loma hyvää tekisi, ja Carmenissa olisi se hyvä puoli että voisi vain keskittyä lepäilemiseen, ruokaan ja rantaeloon kun ei olisi mitään "pakkoa" rynniä kohteesta toiseen, vaan voisi kerrankin löhöä vain paikallaan.. ja siihen viikkokin riittäisi.. kai?
Olen kyllä aina suu vaahdossa selittänyt, että mieluummin jään kotiin kun lähden viikon matkalle, sillä eihän siinä kerkiä tulla kuin vihaiseksi..
Okei, hyvin monet tykkäävät nimenomaan viikon matkoista, mutta kuten joskus olen kirjoittanutkin, niin ainakin itsellä ekat pari lomapäivää menee melkein nukkuessa matkaväsymystä pois ja potemassa erilaisia särkytiloja jotka nekin pahimmillaan punkkaan kaatavat. Kun noista toipuu, niin sitten pitäisikin olla jo pakkaamassa laukkua kotimatkaa varten..
Kahden viikon lomalla kerkeää jo vähän paremmin sekä lepäilemään että liikkumaan jopa hotellialueen ulkopuolellakin, vaikka toki on se kaksi viikkoa myös vähän turhan lyhyt aika, mutta kun muuhun ei ole mahdollisuutta ollut.
Mutta kun tänä talvena tilanne on mikä on, niin kummasti alkaa tuo viikonkin matka yllättävän mukavalta tuntumaan sen kotiinjäämisen vaihtoehtona!!! :))
Katsotaan nyt että mitä talvi tuo tullessaan, eli kävelläänkö ukon kanssa pitkin Los Pocillosta, köpöttelenkö Cruzissa ilman häntä vai lämmittelenkö ainoastaan kotisaunan lauteilla..
1,3°C synkän pilvistä mutta hei, lumet ovat sulaneet pois!!! Ihanaa, syksy palasi takaisin!
Moikka Lanza-amiga!
Onpas mukava huomata, että Lanzarotella asustelee muitakin suomalaisia. Itse olen myös saarella, ymmärsin että sinun tyttösi myös. Olisi mukava törmätä uusiin tuttaviin. Katsotaan huomaatko minut tältä palstalta, olisi mukava jutella lisää.
Terveisin 22v. tyttö Itä-Suomesta :)
Carmen on paikka, jonne uskaltaisin lähteä yksin. Polkupyörän vuokraamista en suosittelisi, ihan turvallisuuden vuoksi. Tosin jos on kokemut pyöräilijä niin mikäpä ettei. Nähtävyyksistä suosittelen Timanfayan kansallispuistoa. Sinne kannattaa lähteä matkanjärjestäjän mukana, koska sinne kuitenkin Carmenista on matkaa. Samalla kuulee tulivuorenpurkauksista, joita saarella on ollut. Jameos del aqua on laavakiviluola, jonne on pieni järvi sisällä. Paikka on kaunis ja sen on suunnitellu saaren edesmennyt taiteilija Ceacar Manrique, joka jättänyt käden jälkensä myös muihin paikkoihin saarella kuten: Mirador del Rio (näköalapaikka saaren pohjoisosassa.) Luolaan tehdään ainakin iltaretkiä. Carmen on mielestäni melko selkeä paikka, jossa yksi pitkä rantakatu ja sen varrella suurin osa liikkeistä, ravintoiloista ja kaupoista. Vanhassa kaupunginosassa kannattaa käydä vaikka syömässä. Kävellen pystyy liikkumaan oikein hyvin Carmenissa. Jos haluaa käydä saaren pääkaupungissa Arrecifessa, sinne voi mennä myös bussilla. Rantakadulta (Playa de las avenidas) kulkee sinne busseja. itse olin siellä oppaana muutama vuosi sitten ja viihdyin tällä pienellä, siistillä ja idyllisellä saarella.
Hyvin siellä pärjää, paikallisbusseilla voi käydä muissa lomakohteissa, jos ei retkille tahdo osallistua. Mä olin pari viikkoa yksin reissussa, eikä tullut aika pitkäksi...