Näkyykö cee'dissä mitään varoitusvaloja tms, jos polttimo on palanut, vai onko se itse arvioitava heikentyneenä valotehona, jos ei erikseen viitsi nousta itse katsomaan? :-)
Jos lamppu palaa
juhy84
282133
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
CAN-väyläisissä autoissa on yleensä em. toiminto mutta mahtaakohan näissä idän halpatuotteissa olla vielä sellaista.
Onneks Can-väylää on vähän, vikaantuminen pysyy vähissä. On kokemusta väylä autoista, tosin ne ei ole mitenkään mukavia, vaan hyvin "korjaamoystävällinenhän" tuo Can-väylä on. Saattaahan jotkut väylä vehkeet pelatakin, ei vaan osunut kohdalleni sellaista. Toivottavasti laatu on nyttemmin parantunut.
Kyllä se olis mahtavaa kun pimeällä ajaessa auto ilmoittaisi et hei sulla on ajovalot pimeänä, lisäsi turvallisuuttaa merkittävissä määrin, eikä tarvitsisi tihrustella et onko ajovalot vai ei.
Ilmeisesti et tiedä että kyseinen järjestelmä on ollut käytössä jo vuosikausia kaikissa premium-luokan autoissa ja toimii ongelmitta. Te kaikkein köyhimmät kiinalaisilla kopioautoilla ajavat tuskin pääsette nauttimaan siitä vielä aikoihin.
Te kaikkein tyhmimmät puututte kaikkiin sellaisiin asioihin, jotka teille eivät kuulu ja joista te ette mitään ymmärrä.
sää et näköjään "automiehenä" tiedä, että kyseinen väylä-järjestelmä on ollut arkipäivää vuosia jo KAIKISSA autoissa, Kia Cee´d ja kaikenmaailman Fiatitkin mukaanlukien, joten kannattaaa pitää turpansa kiinni kun ei tiedä tekniikasta yhtään mitään. Vanhakoppainen Skoda Octavia oli muuten yksi ensimmäisistä väylätekniikka käyttävistä perheautoista. Sun 88 Corollassa sitä ei vielä ole.
Onko edes Kian rimpulassa?
Kokeile laittaa vetokoukun sähköt ryöstäjillä niin sittenpähän näet.
http://delphi.com/manufacturers/auto/controls/body/body_cntrl_mod_emerging_mkts/
http://cars.pdfki.com/kia/ceed/docs/system/ED_BCM.pdf
Vetokoukun sähkösarjan hinnasta näkee heti ettei edistys ole vielä ole ehtinyt kiiaan asti.
No, ei muuta kuin ryöstäjillä rohkeasti sähköt kiinni ja takaisin tänne kommentoimaan, oliko siinä ne editykselliset väyläsähköt vai ei. Voi tulla kallis kokeilu, eikä kannata tulla itkemään kun Kian takuu ei korvaa.
en tiedä voiko tästä päätellä onko cee´dissä väylät ihan peräpäähän asti mutta Motonetillä sähkösarja 72,50 e, joten lienee paketissa muutakin kuin pelkät ryöstäjät ja metri johtoa.
Kiassa on vanhanaikaiset sähköt ja ryöstäjillä onnistuu. Sama sähkösarja on vähintäin tuplahintainen CAN-väyläisiin autoihin.
Mikäs se boxi on, joka tulee tuossa sähkösarjassa? Luulis ettei tommosta rasiaa tarvita jos valojohdot voi ottaa ryöstäjillä??
http://www.pfjones.co.uk/towbar-wiring-kits/kia-towbar-wiring-kits/kia-ceed-towbar-wiring-kits.html
Ja totta puhuen ei missään nykyautoissa ole enään täysin perinteistä sähköjärjestelmää. Tämä on jo kustannuskysymyskin, kun kuparijohtoja ei tarvitse vetää kilometritolkulla ympäri autoa. cee´dissäkin on jo sen verran monimutkaista tekniikkaa, ettei ole järkevää, eikä mahdollista kuparijohtojen vetäminen. Mm. cee´din sähköinen ohjaustehostin, murtohälytin, lukitukset, ajotietokone ja jopa pyyhkimet mm. kuuluvat väylän piiriin. esim. ohjaus saa väylän kautta nopeustietoa, miten sen tulee tehostaa eri tilanteissa ja miten toimia vikatilanteessa, esim. jos akun varaus putoaa liian alhaiseksi. Myös esp keskustelee ohjauksen kanssa väylän kautta ratin kääntökulmista yms. Se, onko väylää käytetty ihan jokapaikassa, esim takavaloissa, on eri asia. Koukun mukana tulevasta älyboxista päätellen cee´dissä on myös takavalot tuossa piirissä. Joskus ryöstäjillä voi jonkun asennuksen onnistua tekemäänkin, mutta riskaapelia se on, joka joku vikakoodi voi ruveta kummittelemaan.
Tässä vielä lista uusista/uudehkoista autoista, jossa can-väylät. cee´dissäkin se on, tosin ei niin kattava kuin joissain kalliimmissa ja isoimmissa autoissa. Tähän tuossa toisessa kirjoituksessa viittasin. Kaikkea ei ole ihan joka autossa laitettu can-väylän piiriin, useissa vain tärkeät toiminnot. Sekä ne toiminnot jotka on vaikea toteuttaa muilla tavoin, esim em. sähköisen ohjaustehostuksen hallinta. Se, että toimivatko takavalot can-väylässä, on minusta vähän kyseenalainen asia.
http://www.soundlabsgroup.com.au/mm5/graphics/canbus/downloads/canbus-vehicle-list.pdf
http://www.soundlabsgroup.com.au/p/CANBUS-CBMI/CANBUS Multi Interface
Mites meinasit tehdä lainmukaisen takasumuvalokytkennän cee´diin niillä ryöstäjilläs?? Autossa ja kärryssä ne ei saa palaa yhtäaikaa.
Onhan moottorinohjaus kai jo kaikissa tehty CAN-väylällä.
niin, näyttäs, että valot ei kuulus cee´dissä väylän piiriin. Mutta eiköhän moottorinohjaus ja ajonhallintajärjestelmät, sekä ohjaus, mitäs hyötyä sen olemassaolosta yläänsäkkään ois, jos sen piirissä ei mitään tekniikkaa olis..??
Vois olla vaikea saada nykyisiä päästönormejakaan toteuttettua, jos systeemit ei ole viimeistä huutoa.
En kyllä ymmärrä, miksi edes jonkun takalyhdyn pitäis kuulua CAN-väylään, ehkä johtoja menis vähemmän, mutta valoissa pitäisi olla vastaanottava aivoboxi.
Joka laitteessa on ko. boxi. Johtoja menee vähemmän ja järjestelmä varoittaa palaneesta polttimosta. Ei näitä systeemejä rakennettaisi ellei niistä olisi hyötyä. Halpoihin autoihinkin nämä tulevat ennemmin tai myöhemmin.
Sekin tietysti mutkistaa tätä spekulointia, kun cee´dissä löytyy palaneista jarruvaloista kertova järjestelmä. Perustuisko sitten johonkin virrankulun mittaamiseen tms.
Äitii! tuu pyyhkimään!
Voi saatanan lapatossu!
Niin voin tuoda joukulahjaksi tusinan myrskylyhtyjä ja kontillisen armeijan vanhoja valojuovatikkuja. Käy nyt ensinhätii Deltalla hakemassa sadetikkuja ja pari mainos sytkää
Opettele Lyhtyseppä kirjottamaan. Kas kun tajusit Lyhtysepän olevan yhdyssana joukulahjaa unohtamatta - mikä sit sattuukaan olemaan moinen... Mainokset ja sytkät onkin sit ihan toinen juttu...
Nyt sai lampun vaihettua, kun RAVistin kokn auton etupään irti intiaanien vastoillani ja tahdonvoimallani!
Nyt voitkin laittaa sitten nokalle olkilyhteet lisävaloiksi ja sytyttää ne palamaan.
Käyn vain suuntamassa ne Deltalla, ettei kukaan häikäisty
Tähdet valaiskoot ja viitoittakoon tien valottomina öinä
Millaset vihdat niillä inkkareilla sit on...??
T: Oikeasti valoista kysynyt...
Niinkun huomaat täältä jos mistä kannattaa kysyä neuvoa ongelmiin.
Ainakaan minun Ceedissä ei ole mitään merkkivaloa jos ajovalolamppu on palanut. Toisaalta ei lampun palamisestakaan ole varmuutta, sillä ainakin minulla päivän pimeänä ollut lamppu heräsi uudelleen henkiin ja on senkin jälkeen välkkynyt ja välähdellyt vähän ihmeellisesti. Onkohan muilla samanlaisia kokemuksia vai onko minun autoni ainoa maanantaipäivän kappale?
Katoppa se poltin. Voi tehdä tuollaista jos on juuri hajoamassa lähiaikoina.