Olen tässä tekemässä gradua ja tein sitä varten pari haastattelua, en nauhoittanut niitä, vaan tein siinä haastattelun aikana muistiinpanoja ja nyt jälkeen päin olen alkanut ajatella että olisiko ne pitänyt sittenkin nauhoittaa? Opiskelutoverini oli tehnyt myös haastatteluja ja hän oli nauhoittanut ne ja sitten litteroinut ne paperille (yli 60 sivua) ja laittoi tuon litteroinnin gradunsa liitteisiin.
Itse en kuitenkaan ymmärrä mikä merkitys niillä haastatteluilla on, varsinkin jos niitä on hyödynnetty jo gradussa ja siellä on selkeästi merkitty että mistä haastattelusta mikäkin kommentti on peräisin. Pitäisikö minun liittää nuo omat haastattelumuistiinpanoni omaan graduun, vai saako ne nakata suoraan roskiin?
Haastateltavat kielsivät minua mainitsemasta yrityksen nimeä työssäni, sillä haastattelut olivat melko henkilökohtaisia ja liittyivät työpaikka kiusaamiseen yms. asioihin joista yleensä ei puhuta kenelläkään, ei edes työtovereille. Voiko gradu ohjaajani kuitenkin vaatia minua paljastamaan nuiden henkilöiden henkilöllisyyden tai edes firman nimeä? Vaiko hän vaatia haastattelunauhoja tai mitään muutakaan tarkempaa tietoa tuosta?
Tutkimusmateriaali
1
473
Vastaukset
- Gradustelija09
Nämä ovat tutkimuksen teon keskeisiä ongelmia. Jos on arka aihe voi joutua tekemään haastatteluja ilman nauhuria. Tällöin muistiinpanot ovat sinun aineistosi ja toivottavasti teit niitä haastattelun aikana.
Tämä haastateltavien pitäminen salassa on sitten tavanomaisempi ongelma ja niiden ohjeiden mukaan, joita itselleni on annettu tutkija vastaa haastateltavien anonymiteetistä, jos näin on sovittu. Haastateltavien nimiä et mielestäni saa paljastaa edes proffallesi. En näe ongelmaa, että epävirallisesti mainitset proffalle tuon firman nimen. Tutkimuspaperiin mitään nimiä ei tarvitse laittaa, usein yrityksen koko ja tyyppi riittävät.
Kun perustelet nämä valinnat tutkimuksen luotettavuus osiossa, niin homma on siinä. Luotettavuus nousee, kun haastateltavat saavat vastata anonyymisti. Toisaalta tutkimuksen toistettavuus heikkenee, kun aineiston luonne on salainen. Hyvin yleinen ongelma kvalitatiivisen tutkimuksen puolella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun704850KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1923800- 1883531
Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?783229Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo502959- 251994
- 241941
- 1811784
- 301686
- 431395