ADHD-lapsi

Km.

Terve!

Mitä mieltä, onko hyvä ajatus yrittää ADHD-lasta Steiner-kouluun?

Erityisryhmää jo tarhaikäisestä ja erityisluokkaa takana useampi. Ei onnistu peruskoulun erityisluokat.
Liitännäis- ja seurannaishäiriöitä on tullut lisää. Vaihtuvat mielialat ja joustamattomuus.

Voisikohan Steinerilainen toimia? Avustajan kanssa? Pienluokassa?

12

2347

    Vastaukset 12

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Harppua kuunnellut

      Steinerissa ei välttämättä ole koulutettuja avustajia, opettajista puhumattakaan. ADHD-lapsi tarvitsee erityisopen, joita ei steinerissa ole. Steinerkoulut kyllä mainostavat erityisyyttään, mutta eivät kykene edes normaaliin opetukseen. Tästä on monen vuoden henkilökohtainen kokemus.

      Erityisoppilaat tarvitsevat pätevät työntekijät, joilla vahva osaaminen. Ei steinerilaista musta-tuntuu-että-harpun-soitto-auttaa-opetusta.

      Steinerissa ei ainakaan pohjanmaalla ole erityisiä pienluokkia eikä päteviä avustajia tai opettajia.

      Selvitä henkilökunnan koulutus ja työkokemus OIKEISSA oppilaitoksissa ja töissä ennen kuin annat hänet epäpätevien käsiin.

      Lapsesi on ansainnut parasta.

    • Vanhempi.

      neurologia-puolella jossa asiaa ensin kysyit. Erityislapsen (aspergerin syndrooma) vanhempana olen hyvin tyytyväinen Steiner-koulun tapaan ottaa erityispiirteet huomioon, mikä olisi varmasti tapahtunut, vaikka diagnoosia ei olisi ollutkaan. Lapseni erityispiirteet havaittiin Steiner-päiväkodissa ja he nimenomaan epäilivät aspergerin syndroomaa, mutta eivät sanoneet sitä julki ennen kuin olivat pyytäneet ulkopuolisen psykologin sinne tekemään havaintoja. Psykologikaan ei luonnollisesti diagnoosia tehnyt (vaikka lausui aspergerin ääneen), vaan lähetti neurologille, jolta diagnoosi tuli. Koulusta tuli erityisopettaja päiväkotiin mukaan keskusteluihin koulunkäynnin aloittamisesta ja sitten koulussa oli koulunkäyntiavustaja käytettävissä ja lisäksi toisinaan asperger-ammattilaisia tarkkailemassa lapsemme koulunkäyntiä ja antamalla luokanopettajalle tietoja asperger-lapsen erityisominaisuuksista ja huomioon otettavista seikoista. Kotonamme käytyään ammattilaiset kiinnittivät huomiota mm. opetuksen selkeään struktuuriin, joka on asseille tärkeää.
      Nyt lapsemme on sen verran ylemmillä luokilla, että erityispiirteet eivät enää ole niin hallitsevia.
      Missään vaiheessa ei ole tullut sellaista tunnetta (jonka kaltaisia vastauksia varmaan tulet saamaan tähänkin ketjuun), että steinerilaiset opettajat ovat niin omahyväisiä, että eivät ota uutta oppia (assiudesta on Suomessa puhuttu kunnolla vasta kymmenisen vuotta) vastaan.

      Adhd on tietysti hiukan eri asia kuin assius, mutta luulen tietäväni sellaisenkin tapauksen samalla luokalla ja aika hyvin taitaa mennä hänenkin kohdallaan.

    • Steinerfaija.

      Kiitos vaan. Kaikki erityistapaukset vaan steineriin niin saadaan taas lukea tälläkin palstalla, kuinka kukaan ei puutu, kun yksi häirikkö vie opettajan kaiken ajan.

      Olisiko nyt kumminkin parempi, että hakisit lapsellesi apua ihan oikeasti. Steinerkoululla ei välttämättä ole resursseja erityistarpeista huolehtimiseen. Ei se ole mikään erityiskoulu!

      Kysy sieltä koululta, mitä mieltä ne on.

      • tasa-arvoa

        Onko opetushallitus todella hyväksynyt joidenkin lasten syrjinnän? Eikös se ole kielletty perustuslaissa?


      • kieltää, mutta...
        tasa-arvoa kirjoitti:

        Onko opetushallitus todella hyväksynyt joidenkin lasten syrjinnän? Eikös se ole kielletty perustuslaissa?

        Steiner oli itsekin rasistinen, joten hän ei kiellä rasismia (syrjintää). Yksi Steinerin oppilaista oli Hitler, mistä voimme päätellä Steinerin filosofian vaikutuksia.


      • tieto hallitukseen!
        kieltää, mutta... kirjoitti:

        Steiner oli itsekin rasistinen, joten hän ei kiellä rasismia (syrjintää). Yksi Steinerin oppilaista oli Hitler, mistä voimme päätellä Steinerin filosofian vaikutuksia.

        En vaan tidä, millainen on tämä Virkkunen, kun kenen tahansa kanssa kaveeraa. Onkohan mukana näissä steinerkoulun aatteissa? Mutta on kai siellä ministeriössä muitakin.


      • rouva rouvanen
        tieto hallitukseen! kirjoitti:

        En vaan tidä, millainen on tämä Virkkunen, kun kenen tahansa kanssa kaveeraa. Onkohan mukana näissä steinerkoulun aatteissa? Mutta on kai siellä ministeriössä muitakin.

        Jotenkin hän varmasti kunnioittaa noita rotuoppeja yms. Vaikuttaa, että on ottanut oppia persoonaansa - ja erityisesti huonoina pitämiensä ihmisten kohteluun - eräältä toisen maailmansodan aikaiselta hallitsijalta.

        HÄN ON KAIKKIVOIPAINEN. HÄN ON AURINKO PIMEÄSSÄ MAAILMASSA. HÄN PELASTAA ONNETTOMIA SIELUJA JA JOHDATTAA NE steinerin jalanjäljille, HÄN ON HYVÄ IHMINEN. HÄN ON HYVÄ. HÄN ON KAIKKIVOIPA.


      • hyvä ihminen...
        rouva rouvanen kirjoitti:

        Jotenkin hän varmasti kunnioittaa noita rotuoppeja yms. Vaikuttaa, että on ottanut oppia persoonaansa - ja erityisesti huonoina pitämiensä ihmisten kohteluun - eräältä toisen maailmansodan aikaiselta hallitsijalta.

        HÄN ON KAIKKIVOIPAINEN. HÄN ON AURINKO PIMEÄSSÄ MAAILMASSA. HÄN PELASTAA ONNETTOMIA SIELUJA JA JOHDATTAA NE steinerin jalanjäljille, HÄN ON HYVÄ IHMINEN. HÄN ON HYVÄ. HÄN ON KAIKKIVOIPA.

        ... muuta sisältöä elämääsi! Sinulla on selvä fiksaatio tuohon (varmasti olemattomaan) rouvashenkilöön, jonka joka välissä vedät pakasta kuin jonkin ässän. - Mistä laitoksesta olet karannut?


      • kiusaajat ulos
        hyvä ihminen... kirjoitti:

        ... muuta sisältöä elämääsi! Sinulla on selvä fiksaatio tuohon (varmasti olemattomaan) rouvashenkilöön, jonka joka välissä vedät pakasta kuin jonkin ässän. - Mistä laitoksesta olet karannut?

        että olen alkanut pelkäämään hänen varjoaankin. Ehkäpä se pelko näin kirjoittamalla vähän laantuu.


      • " kieltää, mutta.. "
        kieltää, mutta... kirjoitti:

        Steiner oli itsekin rasistinen, joten hän ei kiellä rasismia (syrjintää). Yksi Steinerin oppilaista oli Hitler, mistä voimme päätellä Steinerin filosofian vaikutuksia.

        " Kyllä laki
        kieltää, mutta...20.10.2009 23:51
        Steiner oli itsekin rasistinen, joten hän ei kiellä rasismia (syrjintää). Yksi Steinerin oppilaista oli Hitler, mistä voimme päätellä Steinerin filosofian vaikutuksia. "

        Miksiköhän nämä kaikenmaailman tietämättömät vaivautuvat aina kirjoittelemaan hölynpölyään aiheisiin, joista eivät tiedä mitään? Kertonee paljon siitä, millaisia (epä)ihmisiä tavallinen koulu tuottaa (enimäkseen, mutta onneksi toisenlaisiakin löytyy).


    • Pahaolo kasvaa

      Steiner-pedagogiikka jo itsessään ottaa lasten (erityis)tarpeet ja yksilöllisyyden huomioon, minkä puute taas tavallisessa koulussa on huomattu ongelmien lisääntyessä myös ei-erityislasten kanssa. Samoin resurssien/erityisopettajien ja koulunkäyntiavustajien puute (ei koulujen vaan päättäjien vika) on huomattavasti suurempi tavallisissa kuin Steiner-kouluissa.

    • turkkanen

      Olen Steinerkoulun lämmin kannattaja mutta kouluissa ei ole resursseja lapsille jotka tarvitsevat erityistä tukea. Saimme juuri kouluunilmoittautumislomakkeen ja saatekirjeessä rehtori nimenomaan korosti, että jos lapsi tarvitsee erityistä tukea, hänen paikkansa ei ole Steinerkoulussa. Tämä on siis ehdottomasti lapsen parhaaksi. Pienluokkia Steinerissa ei ole. Ei myöskään sellaisia avustajaresursseja jotka mahdollistaisivat lapsen oppimisen ja sen, että myös muut oppilaat oppisivat. Jos jokin Steinerkoulu ottaisi lapsen, joka ei ole pärjännyt edes erityisluokilla, tekisi se mielestäni suuren virheen. Sekä tämän lapsen että muiden lasten kannalta. Toivottavasti löydätte avun lapsenne kanssa, lääkitys varmasti olisi hyvä ratkaisu jos muuten ei pärjää, ehkä jonkinlainen psykiatrinen jakso jotta päästäisiin kiinni siihen, onko lapsella psyykkinen syy oirehtia. Voimia ja kaikkea hyvää koko perheellenne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      71
      1917
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1209
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      141
      1008
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      19
      957
    5. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      89
      685
    6. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      105
      662
    7. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      648
    8. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      642
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      56
      614
    10. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      58
      570
    Aihe