Kuulin huhua, jonka mukaan kauan aikaa sitten merimiehet olisivat tehneet solmuja, joita jätettiin kotiin vaimolle tai puolisolle. Ne olivat kaiketi "2 osaisia solmuja", jotka jätettiin oveen roikkumaan (samassa narussa 2 solmua, erillään toisista?!). Kun kotiin saavuttiin, ja jos solmut oli vedetty yhteen oli tervetullut kotiin, jos puolestaan solmut olivat edelleen erillään toisistaan ei ollut tervetullut kotiin.
Onko joku kuullut kyseistä tarinaa ja jos on ni kaipaisin tarinasta OIKEAN version. Sekä myös sen solmun ohjeen. ( Testiksi kotiin;) )
Onko joku kuullut kyseistä tarinaa ja jos on ni kaipaisin tarinasta OIKEAN version. Sekä myös sen solmun ohjeen. ( Testiksi kotiin;) )
Vastaukset 1
Vanhimmat
ja herätti sen verran mielenkiintoa, että katselin löytyisikö netistä jotakin asian tiimoilta - ei löytynyt ainakaan siinä lyhyehkössä ajassa jonka siellä seikkailin.
Kun ei enää noita vanhan ajan seiloreitakaan ole jututettavissa - isoisäni oli sellainen, mutta poistui keskuudestamme jo ennen syntymääni - niin olisikohan museoista mitää apua tällaisessa asiassa? Voi olla, että löytyy muutakin kiinnostavaa tutkittavaa liittyen merimiesperinteisiin.