tuli hankittua skoda octavia ja siinä on alkuperäis popit paikallaan.
ne on todella SURKEAT!
miten voisi pienillä parannuksilla saada äänentoistoa paremmaksi ?
-kannattaako aloittaa vaikka kajareista vai suoraan jotain laatikkoa takaluukkuun ?
onko kokemuksia sellaisista etupenkin alle tulvesta bassoista?
nehän on varmastia aika huomaamattomia eikä vie tilaa..
ne on todella SURKEAT!
miten voisi pienillä parannuksilla saada äänentoistoa paremmaksi ?
-kannattaako aloittaa vaikka kajareista vai suoraan jotain laatikkoa takaluukkuun ?
onko kokemuksia sellaisista etupenkin alle tulvesta bassoista?
nehän on varmastia aika huomaamattomia eikä vie tilaa..
Vastaukset 4
Vanhimmat
Siis helpommallahan pääsee kun ensin vaihdat alkuperäiset elementit parempiin. Ei tarvitse olla mikään monen sadan euron erillissarja vaan vähemmälläkin pärjää. Esimerkiksi Rainbowin SAX-sarja on hyvä ja halpa (noin 150e). Monista autohifiä myyvät erikoisliikkeet myyvät myös sopivia soviterenkaita joten nuo saa suoraan alkuperäispaikoille ilman vaikeuksia. Seuraavaksi voisit miettiä vahvistinta. Kannattaa suoraan melkein asentaa/asennuttaa 4/5/6 kanavainen vahvistin, vaikka ei alkuunsa tarvitsekkaan välttämättä kun 2 kanavaa, mutta tämä helpottaa taas tulevaisuudessa mikäli haluaa laajentaa laitteistoa (esim 4 kanavainen voi helposti soittaa etupäätä ja subia, 5 kanavainen etu- ja takapäätä subia ja 6-kanavainen voi ajaa esim 3-tie erillisarjaa aktiivisena tai 2-tie erillissarjaa aktiivisena subia, tuo tosin onnistuu myös 5-kanavaisellakin).
Seuraavaksi kannattaa miettiä laajentaako laitteistoa subilla, tai jos ei basso ole "SE" mitä haluaa niin kovasti niin kannattaa miettiä ovien vaimentamista millä toki tuo bassopääkin paranee, mutta tuo mukanaan myös monta muutakin positiivista puolta. (ajomelu hiljenee, tarkkuus paranee yms)
Lisää kannattaa kysellä liikkeistä jotka myyvät ko tuotteita esim. Powerset.fi ja fanaticaudio.com
joo kiitos vaan kattavasta vastauksesta.
bassohan se tosiaan on mikä tuosta äänentoisto laitteistosta tuntuu puuttuvan.
kannattaa varmaan ihan johonkin liikeeseen ajella ja pyytä tarjousta asennuksineen ?
itsellä kun tuo liitosten näpräys ei ole bravuuri hommia..
Siis kaikista helpommaksi ja halvemmaksikin tulee kysyä paikallisilta asentamoilta asennusta, varsinkin jos ei itsellä ole taitoa tuollaisia tehdä. Asentamisia tekee monet firmat missä asennetaan myös hälytinlaitteistoja mutta tietoa saa varmaan myös kysymällä noista liikkeistä mitkä aikasemmin mainitsin.
Kerropa autosi vuosimalli.