Portaiden maksimijyrkkyys?

MMMMMMMMMMMMMnMMMMMM

Meillä on mökillä sisällä alakerrasta yläkertaan vievät portaat aikamoisen jyrkät. Lähes tikapuutasoa. Nousu sen normaalin huonekorkeuden 250 cm välipohjan paksuuden verran ja etenemä sillä matkalla ehkä 120 cm. Eli jyrkät on. Haluaisin saada mökille paremmin kuljettavat portaat, mutta ongelmana on, ettei oikein sopivaa paikkaa ole löydettävissä. Nykyisestä paikasta portaat joka tapauksessa haluan pois. ovat liian keskeisellä paikalla tuvassa leivinuunin kyljessä ja kun vanha leivinuuni puretaan, en halua jättää portaita siihen törröttämään typerästi tilaa viemään. Paras sijoitus portaille olisi eteisestä yläkertaan, mutta siinäkään ei etenemäksi saisi kuin ehkä 160 cm. Onko se olennainen parannus nykytilaan? En oikein osaa hahmottaa asiaa. Paljonko portaiden etenemän pitäisi olla, että portaista saisi vielä jokseenkin helposti kuljettavat?

2

1160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • pera...

      Vaikea hahmottaa mielikuvaa portaista näkemättä käytettvissä olevaa tilaa, mutta pineen tilaan paremminkuljettavat portaat saa kerreportailla, tai jollain kulma- systeemillä.

    • Turpeinen

      Yleensä asuinhuoneistossa portaissa käytetään mitoitusta (noin) 19 cm nousu ja 25 cm etenemä. Jos sulla kerrosten väli lattiasta lattiiaan on noin 270 cm tarvit siis 13 porrasta. Tuolla normietenemällä suoran portaan tilaksi siis tulisi 325 cm, mikä on siis huimasti enemmän kuin sinulla on käytössä. Eli todella jyrkät portaat on tuolla 160 cm etenemälläkin. Tietenkin askelman etenemää voi lyhentää tuosta jonkin verran, mutta ei paljoa.

      Et maininnut että paljonko sinulla olisi leveyttä käytössä. Jos leveyttä on riittävästi, tuolla 160 cm kokonaisetenemällä saat kyllä ihan normaalijyrkät portaat tekemällä U -malliset portaat. U-portaiden hankala puoli on isojen tavaroiden vieminen yläkertaan.

      Rakennusmääräyskokoelman osassa F2 on käsitelty tuota porrasasiaa:
      http://www.ymparisto.fi/default.asp?contentid=321569&lan=fi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      243
      4629
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      76
      3065
    3. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      47
      2473
    4. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      45
      1777
    5. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      28
      1753
    6. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      80
      1456
    7. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      85
      1285
    8. PS uusimman gallupin rakettimainen nousija

      https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden
      Maailman menoa
      143
      965
    9. Tekiskö nainen mieli tavata...

      Viikonloppuna ja...?
      Ikävä
      69
      948
    10. Sellainen tunne sydämessä

      Että nainen olet kaivannut minua. Tai sanonko että oikeastaan koet sitä samaa nostalgiaa, kaipuuta ja mukavia muistoja,
      Ikävä
      86
      894
    Aihe