Onko Suomessa aborttiklinikoita?
Koitin googlettaa, mutten löytänyt muita mainintoja aborttiklinikoista paitsi ulkomailla olevista ja tietysti abortinvastustajien puheista.
Oman käsityksen mukaan nämä aborttiin liittyvät asiat hoidetaan ihan samoissa tiloissa kuin muutkin toimenpiteet ja tutkimukset, siis selvennän vähän:
Esim jos minä tahtoisin abortin niin ottaisin yhteyttä TK:seen tai siellä sijaitsevaan äitiysneuvolaan.
(Toki on olemassa yksityispuolikin, mutta onko sellaista jossa hoidetaan vain ja ainoastaan abortteja?)
Aborttiin liittyvät tutkimukset tehdään ihan samassa huoneessa kuin muutkin tutkimukset, esim kun käyn normaalissa gynekologisessa tutkimuksessa, niin edellinen asiakas on saattanut käydä samassa tutkimuksessa, mutta vain siitä syystä että hänelle tehdään abortti ja minua seuraava asiakas taas saattaa käydä tutkimuksissa raskauteen liittyvissä asioissa ilman että on tekemässä aborttia.
Sama siis pätee kaavinnassakin, eli kaavinta suoritetaan leikkauspuolella jossa edellinen asiakas saattoi olla polvileikkauksessa ja seuraava taas sydän leikkauksessa. Toki näihin kaikkiin saattaa olla eri suorittajat erikoistumisestaan riippuen, mutta nukutuslääkärinä toimii samat henkilöt.
Lääkkeellisitä aborteista minulla ei ole niin paljoa tietoa, mutta kai hekin käyvät samoissa tiloissa kuin nekin jotka eivät ole tekemässä aborttia ja samojen lääkäreiden asiakkaina?
Eli siis onko täällä Suomessa joko yksityisenä tai yleisenä "palveluna" käytössä tiloja ja lääkäreitä jotka hoitavat vain ja ainoastaan abortteja?
Aborttiklinikka
MAMMAMAMAMA
1
799
Vastaukset
- LL
ei julkisella eikä yksityisellä sektorilla ole olemassa paikkoja joissa hoidettaisiin vain raskaudenkeskeytyksiä=)
Ja et ottaisi yhteyttä äitiysneuvolaan jos haluaisit keskeytyksen.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 542578
- 622462
SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p211957- 621752
- 541720
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?41925Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit111857Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa29818Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!
Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.118807Sotekeskus
Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit36797