Onko Suomessa aborttiklinikoita?
Koitin googlettaa, mutten löytänyt muita mainintoja aborttiklinikoista paitsi ulkomailla olevista ja tietysti abortinvastustajien puheista.
Oman käsityksen mukaan nämä aborttiin liittyvät asiat hoidetaan ihan samoissa tiloissa kuin muutkin toimenpiteet ja tutkimukset, siis selvennän vähän:
Esim jos minä tahtoisin abortin niin ottaisin yhteyttä TK:seen tai siellä sijaitsevaan äitiysneuvolaan.
(Toki on olemassa yksityispuolikin, mutta onko sellaista jossa hoidetaan vain ja ainoastaan abortteja?)
Aborttiin liittyvät tutkimukset tehdään ihan samassa huoneessa kuin muutkin tutkimukset, esim kun käyn normaalissa gynekologisessa tutkimuksessa, niin edellinen asiakas on saattanut käydä samassa tutkimuksessa, mutta vain siitä syystä että hänelle tehdään abortti ja minua seuraava asiakas taas saattaa käydä tutkimuksissa raskauteen liittyvissä asioissa ilman että on tekemässä aborttia.
Sama siis pätee kaavinnassakin, eli kaavinta suoritetaan leikkauspuolella jossa edellinen asiakas saattoi olla polvileikkauksessa ja seuraava taas sydän leikkauksessa. Toki näihin kaikkiin saattaa olla eri suorittajat erikoistumisestaan riippuen, mutta nukutuslääkärinä toimii samat henkilöt.
Lääkkeellisitä aborteista minulla ei ole niin paljoa tietoa, mutta kai hekin käyvät samoissa tiloissa kuin nekin jotka eivät ole tekemässä aborttia ja samojen lääkäreiden asiakkaina?
Eli siis onko täällä Suomessa joko yksityisenä tai yleisenä "palveluna" käytössä tiloja ja lääkäreitä jotka hoitavat vain ja ainoastaan abortteja?
Aborttiklinikka
MAMMAMAMAMA
1
744
Vastaukset
- LL
ei julkisella eikä yksityisellä sektorilla ole olemassa paikkoja joissa hoidettaisiin vain raskaudenkeskeytyksiä=)
Ja et ottaisi yhteyttä äitiysneuvolaan jos haluaisit keskeytyksen.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 937808
- 403732
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021876- 241190
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html321043Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,28993Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53837Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31782Tähän vaivaan ei auta kuin kaksi asiaa
1. Tapaaminen uudestaan tai 2. Dementia Anteeksi kun olen olemassa🙄60749Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia10740