Lappeen ympäristökunnissa asuminen (Lemi yms.)

Lemille...?

Olen muuttamassa Lappeen seudulle tuossa vuodenvaihteessa opiskelemaan (LTY). Olen miettinyt, että voisihan sitä muuttaa vaikka Lemille ja kävis sieltä käsin sitten koulussa. Välimatkakaan kun ei ole mahdoton. Tykkään asua pienellä paikkakunnalla. Omaa rauhaa, edullinen ja mukava asunto kivalta seudulta siis hakusessa.

Mutta en tiedä Lemistä (tai muista Lappeenrannan ympäristökunnista mitään)... Millainen paikka asua, millaista porukkaa, mille seudulle ei ainakaan kannata muuttaa (missä ovat juoppojen valtakunnat), vuokra-asumisen hinnat suurinpiirtein yms.? Kaikki kokemukset tervetulleita, myös positiiviset!

(P.S. Mulla on tuolla Torin puolella vuokrailmoitus, eli jos jollain tiedossa asunto niin ilmoitelkaahan... :)

9

1115

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • myös miettinyt

      20v Lpr:ssa pyörineenä olen miettinyt samaa mutta työttömyyskausina vieraana kirkonkylillä voi olla vaikeaa.
      Jos olet kotoisin kirkonkylästä tms. paikasta niin Lemit,Taipalsaaret on ihan samanlaisia.Ja nimenomaan Taipalsaari ja Lemin Kuukanniemi ovat entisten vauraiden Lappeenrantalaisten asuttamia.
      Jos on koulu tai työpaikka niin nuo ovat hyviä paikkoja.

      • saku873

        maaseutumaista asumista jos painottaa, niin sitä löytyy ihan lappeenrannan sisältäkin; ei tarvitse siis todellakaan mihinkään naapurikuntaan muuttaa. ainakaan lemille tai ylämaalle, kun kouluun tai töihin kulkevalle varsinkin talviaikaan kulkeminen on se ongelma ja käy joka tapauksessa asumiskulussa muodostuvaa säästöä suuremmaksi. tämä siksi, että julkinen liikenne ei toimi ja oman auton lisäksi huonosti hoidettuun ja pieneen tiehen menee niin paljon aikaa.

        jos taas kysymys on pienemmästä asumiskustannuksesta ja auto on käytettävissä, niin nelikaistatien varrelta lappeenrannssa ent. joutseno tarjoaa jo huomattavasti edullisempia asuntoja; epäsosiaalisen sakin pystyy välttämään sillä, ettei mene asumaan "kunnan vuokrataloihin ja vastaaviin".

        toinen maakunnan potentiaalisesti edullisempi asuinkustannusten osalta, joutsenoa vielä halvempi mutta matkaa sitten vielä lisää 4-kaistaisen varrelta on imatra. sitten alkaa vaan tulla se, että autolla ajoa on jo varattava ½ tuntia suuntaansa. sieltä kulkee kyllä sitten julkinenkin, ja vuokrat alueesta riippuen kolmasosan - jopa puolet edullisempia kuin lappeenrannassa. tosin on muistettava, että osa asumisen säästöstä, sama kuin pikkukuntien tai vaikka joutsenon alueenkin kanssa hukkuu sitten siihen kulkemiseen. työmatkalaisella se ei ole ongelma, kun matkat saa takaisin verovähennyksenä eri kunnan puolelta takaisin (lappeenrantalainen ei siis joutsenosta käsittääkseni, koska nykyään samaa kuntaa; mutta vaikka imatralta, kun eri kunta tai sitten etelään jos menisi kouvolan puolelle, niin sama juttu).

        jos on paljon etänä/verkossa mahdollisia opiskeluja ja malttaisi auton käydä tankkaamassa vaikka itähintaisella polttoaineella, niin asumiskuluissa ainakin säästäisi helposti asumalla kaupungin ulkopuolella.


    • lemiläinen

      on ihan ok,ei sen kummenpaa kuin muissakaan pienissä kylissä. Ihmiset ovat mukavia,tosin jos/kun et tunne täältä ketään kestää oman aikansa tutustua ihmisiin.
      Koulussa tai töissä käynti vaatii oman auton, linja-autovuorot sopivat lähinnä näille "7-15.30" ihmisille.
      Vuokrat edullisia,mielestäni ei ole mitään varsinaisia "juoppojen valtakuntia."
      Itse muutin tänne Lemille n.6vuotta sitten ja olen viihtynyt hyvin.
      Se miinuksena että jos jymähdät tänne kylälle,alkaa varmasti ahdistamaan ajan mittaa, mutta jos opiskelet,käyt töissä jne. muualla kuin täällä niin samahan se on missä asuu.
      Ei muuta kuin tervetuloa!

    • naapuri tässä

      Tule Lappeenrannan laidalle, Kivisalmeen, tämä on kuin maaseudulla asuisi. Tässä naapurissa olisi kalustettu yksiö vuokrattavana kunnolliselle vuokralaiselle 30.3.10 asti.
      Voisit miettiä, onko tämä hyvä vaihtoehto asua. Kyllä täältä sitten pitempiaikaisia asuntojakin löytyy.
      Tuon yksiön omistaja on maaliskuun loppuun asti Intiassa. Laita yhteystietoja,jos kiinnostaa.

      • Lemille...?

        Kiitos vastauksista ja rohkaisuista muuttoon!

        Olen tosiaan lähes 20 ensimmäistä vuotta elämästäni asunut pienellä paikkakunnalla, joten eiköhän pari vuotta Lemillä, Taipalsaaressa tms. mene. Mukavaahan se vaan on tutustua uusiin "maalaiskulttuureihin", nyt kun pari vuotta on eri kaupungeissa vierähtänyt. :)

        Ja mahdolliselle tulevalle naapurille tiedoksi, että sähköpostiosoitteeni on: [email protected]
        Tuonne voi muutkin laittaa asuntotietoja, jos sattuu vapaista asunnoista tietämään, siis puskaradiot soimaan... :) Mulle siis kelpaa lähes tulkoon kaikki inhimilliseen asumiseen/yöpymiseen soveltuva (rivitaloasunnot, mummonmökit, talviasuttavat kesämökit).


      • yritä vain
        Lemille...? kirjoitti:

        Kiitos vastauksista ja rohkaisuista muuttoon!

        Olen tosiaan lähes 20 ensimmäistä vuotta elämästäni asunut pienellä paikkakunnalla, joten eiköhän pari vuotta Lemillä, Taipalsaaressa tms. mene. Mukavaahan se vaan on tutustua uusiin "maalaiskulttuureihin", nyt kun pari vuotta on eri kaupungeissa vierähtänyt. :)

        Ja mahdolliselle tulevalle naapurille tiedoksi, että sähköpostiosoitteeni on: [email protected]
        Tuonne voi muutkin laittaa asuntotietoja, jos sattuu vapaista asunnoista tietämään, siis puskaradiot soimaan... :) Mulle siis kelpaa lähes tulkoon kaikki inhimilliseen asumiseen/yöpymiseen soveltuva (rivitaloasunnot, mummonmökit, talviasuttavat kesämökit).

        Tuskin kestät lemiläisiä paria vuotta. Harvinaisen typerää porukkaa.
        Voit toki yrittää.


    • onhan myös taavetti n.30min matkan päässä ja bussiyhteydet suht hyvät ainakin opiskelijan kannalta. Ja asunnot todella edullisia täällä. Hyvät peruspalvelut löytyy kylältä.

    • immp

      Itse olen aikuisiällä muuttanut Taipalsaarelle ja mielestäni tänne oli ihan helppo asettua. Käyn itse töissä Skinnarilassa, ja matka taittuu mukavasti. Oma auto täytyy joka tapauksessa olla, bussilla ei oikein voi kuvitella ehtivänsä aamulla töihin (kaupunkiin ehtisi, mutta Skinnarilaan ei kyllä millään).

    • Yrittäjä Lappeenrant

      Mekin muutetaan maalle,,täältä korkean veron Lappeenrannasta..Ei tarvii maksaa veroja niin paljon,energia ym,,muut maksut paljon pienempiä..

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      121
      5755
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      476
      1884
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      21
      1262
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1223
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1093
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      1005
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      961
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      916
    9. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      875
    10. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      24
      874
    Aihe