Sos.pelko+yläaste. Mua pelottaa.

pppelokas

Mulla ei kylläkään ole mitenkään todettu sos.pelkoo. Mutta mua jännittää mennä kouluun. Oon nyt lintsannut koulusta. Mun on niin vaikeeta mennä sinne. Olen 9lk. Mua ei kiusata ja mulla on ystävii.
Elikkä voisiteko kertoa mitä tää etäopiskelu oikein tarkoittaa? minkälaista se on?
Pääsisinkööhäään sinne? Miten sinne pääsee?


Auttakaaaaa.

5

587

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ...

      Peruskoulua ei voi suorittaaa etänä. Sitä voi kyllä opiskella kotona. Silloin vanhemmat ottavat lapsen kokonaan pois koulusta ja opettavat häntä itse. Oppilas käy koulussa vain tenttimässä päättötodistusta varten.
      Hakusanalla kotikoulu löydät lisätietoja ja esimerkkejä.

    • mitenkän mahdollista voittaa se pelko (siis mikäli ei ole todellista uhkaa)? Voisiko joku jotenkin auttaa sinua siinä? Vaikka opiskelisit kotona tai jotenkin muuten, menemättä fyysisesti sinne kouluun ja saisit sieltä paperit. Mitä tekisit sen jälkeen? Miten opiskelisit ammatin? Miten menisit töihin? Kun tänä päivänä tuntuu siltä, että saadakseen töitä pitää olla todella paljon erilaisia valmiuksia, ja siltikään niitä ei ole riittävästi.

      • jjessu

        No niin. Tuskin siinä voi erityisemmin kukkaan auttaa. Ei mun äiti pysty opettaa mua eikä mitään opee sinne se maksaa paljon yms yms.Enkä tiiä yhtään mitä teen sit 9lk jälkeen.
        Tää on vaan niin vaikeeta.
        Mua pelottaa.


      • jjessu kirjoitti:

        No niin. Tuskin siinä voi erityisemmin kukkaan auttaa. Ei mun äiti pysty opettaa mua eikä mitään opee sinne se maksaa paljon yms yms.Enkä tiiä yhtään mitä teen sit 9lk jälkeen.
        Tää on vaan niin vaikeeta.
        Mua pelottaa.

        Jos menisit vaikka kaverin kanssa kouluun? Tai koittaisit voittaa sen pelon? Onko mahdoton ajatus?


      • jjessu kirjoitti:

        No niin. Tuskin siinä voi erityisemmin kukkaan auttaa. Ei mun äiti pysty opettaa mua eikä mitään opee sinne se maksaa paljon yms yms.Enkä tiiä yhtään mitä teen sit 9lk jälkeen.
        Tää on vaan niin vaikeeta.
        Mua pelottaa.

        Voisko sellainen jotenkin auttaa? ainakin sen pelon kanssa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      92
      1078
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      228
      840
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      73
      826
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      52
      710
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      69
      670
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      592
    7. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      47
      549
    8. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      547
    9. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      39
      540
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      30
      535
    Aihe