paha on

palstalla sama kuin narsisti.
6266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Uhrit ovat täällä nimenneet itsensä hyviksi ja kaikki heille epämieluisa nimetään tietysti narsistiksi. Mitään väliä sillä ei tunnu olevan, onko väitteellä mitään todellisuuspohjaa.

Oudon epäloogista ja epärehellistä puuhaa...puhumattakaan siitä itsepetoksen määrästä, jota tietynlaiset uhrit käyttävät piilottaakseen häpeänsä - kuin narsistit ikään...

Äänestä
  • Kappas, uhrithan ne siinä taas ovat asialla Ilkikurimuksen mielestä. Missähän tuon väitteen todellisuuspohja mahtaa olla? Oudon epäloogista on sekin väittää, että vain uhrit täällä nemeävät itsensä hyviksi, mitäs jos ne onkin niitä uhrinaamion takana piileskeleviä uhriutuneita narsisteja, jotka piilottelevat häpeäänsä. Eikö narsisti juuri itse olekin se, joka kaiken epämieluisan haluaa nimetä?

    Asialla on kaksi puota, kuten narsistilla ikään.

    Äänestä

  • "terve mieli" kirjoitti:

    Kappas, uhrithan ne siinä taas ovat asialla Ilkikurimuksen mielestä. Missähän tuon väitteen todellisuuspohja mahtaa olla? Oudon epäloogista on sekin väittää, että vain uhrit täällä nemeävät itsensä hyviksi, mitäs jos ne onkin niitä uhrinaamion takana piileskeleviä uhriutuneita narsisteja, jotka piilottelevat häpeäänsä. Eikö narsisti juuri itse olekin se, joka kaiken epämieluisan haluaa nimetä?

    Asialla on kaksi puota, kuten narsistilla ikään.

    on kyse, että tarkoittamani uhri/uhrit ovat niitä uhrinaamion takana piileskeleviä narsisteja, jotka piilottelevat häpeäänsä. Kyllä, narsisti on juuri se, joka haluaa kaiken epämieluisan nimetä: linkitän esimerkin erään "terve mielen" narsisti-nimeämisestä tällä palstalla - jos haluat. Toisaalla hän kuitenkin väittää, että netissä ei narsisti-diagnooseja anneta.
    Hänen jättämänsä häpeäjälkikin on niin pitkä ja selvä, mutta kuitenkaan hän itse ei sitä tunnista, eikä näe.

    Äänestä

On toki muitakin pahoja ihmisiä olemassa, kun vaan narsistit. Narsisti vain on tullut yhdeksi tutummista pahana pidettävänä ihmisryhmänä. Ilkeitä ja pahoja ihmisiä on maailmassa vaikka kuinka, joilla motiivi olla ja tehdä pahaa riippuu monista eri syistä.

Äänestä
  • Kuten eräs uhrina esiintyvä kirjoitaja, joka valitsee pahan ja nimeää itselleen tuntemattomia kirjoittajia narsisteiksi?

    Miten logiikka tuossa tapauksessa kulkee? Onko paha tässä uhriutuneessa kirjoittajassa myötäsyntyistä, vai valitsiko hän pahan, vaikka olisi saattanut valita hyvyydenkin? Miksi? Tunnistaako hän pahuutensa?
    Mikä lieni syynä pahan valitsemiseen, mikä oli hänen motiivinsa?
    Kolkuttaako hänen omatuntonsa vai onko hänellä sellaista?

    Äänestä

  • Pankki-lainanottaja suhteessa ei kai kyse ole pahuudesta, vaan puhtaasta liiketoimesta. Pahuus ei mielestäni oikein tule esille tuollaisessa tilanteessa, valta-asema pikemminkin. Raha on valtaa ja se kenellä sitä on, se valtaa käyttää. Lainan ottaja saa sitä minkä haluaa, jos hänellä on esittää se mitä pankki vaatii.

    Pahuus tulee esille kyllä vallankäytössä, mutta toisenlaisessa tilanteessa. Jos, kyse on tasavertaisesta tilanteesta, mutta toisella on kuitenkin päätäntävalta, niin voihan hän alistaa toisen pelkkää pahuuttaan, jos hän siitä jotenkin vaikka hyötyy.

    Kai tuo pahuus on kaikenlaista riistoa, alistamista, toisen oikeuksien polkemista, mitätöintiä, jne....kaikki se, mistä toinen kärsii.

    Obama on hyvä esimerkki vallanpitäjästä, joka tahtoo olla oikeudenmukainen, eikä käytä valtaansa kenenkään alistamiseen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


eikö ookin kirjoitti:

palstalla sama kuin narsisti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu