devalaattorin käytöstä

devalfuusio

minä nyt sitten olen hankkinut tämän ADSL yhteyden kotimokkulan pätkimisen takia ja ostin devalaattorin, mutta nyt en ymmärrä että miten tämä devalaattori kytketään vaikka DNA antoikin minulle puhelimessa ohjeet.

voiko joku nyt kertoa oikein selvästi että miten devalaattori kytketään linjaan?

3

280

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MVJ

      Kerrotko ensin, mikä "devalaattori" on? Minulla ei ole harmainta hajua... mutta ei näytä olevan Googlellakaan: "Hakusi - devalaattori - ei vastaa yhtään sivua." =)

      • sevreral minutes

        muunnin joka muuntaa ADSL linjasta tulevan signaalin langattomaksi signaaliksi ja näin ollen mahdollistaa kotimokkulan käytön ADSL yhteyden kanssa. Devalaattori kytketään linjaa RJ11 johdoilla joista toinen menee suotimeen ja toinen kotimokkulan RJ11 porttiin.


      • MVJ
        sevreral minutes kirjoitti:

        muunnin joka muuntaa ADSL linjasta tulevan signaalin langattomaksi signaaliksi ja näin ollen mahdollistaa kotimokkulan käytön ADSL yhteyden kanssa. Devalaattori kytketään linjaa RJ11 johdoilla joista toinen menee suotimeen ja toinen kotimokkulan RJ11 porttiin.

        Laitteen merkki ja malli? Paljonko se maksoi? Onpa vain jännä laite, kun siitä ei löydy tietoa mistään.

        > minä nyt sitten olen hankkinut tämän ADSL yhteyden kotimokkulan pätkimisen takia
        Mistä yhteydestä nyt maksat ja kuinka paljon kuukaudessa?
        a) Kiinteän kuukausihinnan pelkästä ADSL-yhteydestä? Hyvä. Osta silloin tavallinen ADSL-modeemi/reititin/WLAN-tukiasema -yhdistelmälaite, jollaisia saa alkaen parilla kymmenellä eurolla, ja jaa yhteys kotiisi langattomasti WLAN:illa.
        b) ADSL-yhteydestä käytön mukaan ja mahdollisesti vielä kuukausihinnan liikkuvasta laajakaistasta (eli mokkulayhteydestä)? "Ihanan kallista", kuten DNA joskus ennen hoki mainoksissaan. Jos et oikeasti tarvitse nettiyhteyttä kotisi ulkopuolella, viskaa mokkula mäkeen, sulje mokkulaliittymä ja avaa perinteinen, kiinteähintainen laajakaistaliittymä ja yhdistelmälaite.

        > mahdollistaa kotimokkulan käytön ADSL yhteyden kanssa
        Tarvitset todellakin vain *yhden* yhteyden voidaksesi käyttää nettiä kotona. Jos haluat käyttää nettiä myös kotisi ulkopuolella, mokkulayhteys voi olla toimiva vaihtoehto. Jos taas tarvitset nettiä vain kotona, ADSL-yhteys on järkevämpi valinta. Mutta älä missään tapauksessa maksa turhaan kahdesta päällekkäisestä yhteydestä. Kyllähän operaattori myy sinulle erillisen mokkulayhteyden vaikka kotisi jokaiseen viiteen tietokoneeseen - sitä kiinnostaa oma liikevaihto eikä sinun todelliset tarpeesi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      126
      5656
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      97
      4857
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4824
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      394
      2408
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      131
      2340
    6. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      2
      2007
    7. 112
      1913
    8. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1617
    9. Martina harrastaa tänäänkin liikuntaa

      Ei ole krapulaa hänellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      383
      1377
    10. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      60
      1223
    Aihe