The Rasmus feat Anette Olzon

Ihan jee mut ei huip

October&April on Rasmuksen uusi single joka löytyy marraskuussa julkaistavalta kokoelma levyltä. Täytyy sanoa, että biisi on ihan ok, mutta suuret tunteet eivät biisistä kuitenkaan välity. Lauri vetää kenties matalammalta kuin koskaan(mutta hyvin oman osansa) Anette vetää liiakin varmasti ja puhtaasti kotiin hommansa välittämättä äänellään sen suurempia tunteita.

Mielestäni October&April kappaleeseen olisi voinut valita paremman naislaulajan, vaikka ei Anette huonbosti laula, mutta kun ei tunnetta välity niin ei välity.

Näiden naislaulajien äänestä pidän enemmän.niissä on enemmän tunnetta. Katri Ylander, Avril Lavigne, Taylor Swift, Nelly Furtado ja Hanna Pakarinen.Esim joku näistä olisi sopinut paremmin biisiin. Ja kenties muitakin löytyy tossa muutama.


Kuuntele uusi single October&April (välillä tulee mieleen koulun kevät juhla kertosäkeestä)
http://www.myspace.com/therasmus



IHAN JEES MUT EI HUIPPU parempaakin olisi voinut olla

6

1423

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hm...

      Miksi minä sitten kuulen Aneten laulusta tunteita? Hän värittää biisiä kauniilla äänellään ja vaihtelevalla laulutavallaan.

      Tämähän voi vaihdella myös kuuntelijan mukaan.

      • Ihan jee mut ei huip

        No se voi olla, mutta isoksi hitiksi tästä ei ole. Kyse ei ole laulaako täysin puhtaasti vaan siitä miten se välittyy kuulijalle ja nämähän ovat niitä makuasioita, Ja minun mielestäni biisistä on ehkä hitiksi muttei se nouse suurien hittien joukkoon ei edes rasmuksen. Mutta ei biisi silti huono ole, sellainen 8.


    • Fani 1234

      Minä pidän kovasti. Kappaleessa välittyy juuri Laurin matala ääni ja melankolia ja vastassa Anetten raikas ääni. Juuri molempien äänten ns. epätäydellisyys tekee biisistä hyvän ja herkän. Aivan kuin olisi oikean elämän tarinasta kyse. Ei aina kaiken tarvitsekaan olla niin täydellistä. Uskon että tulee pienoinen hitti.

      • +?

        Kyllä meni kylmät väreet selkäpiitä pitkin kun ensimmäisen kerran kuulin kappaleen. ja hiljaa olin vielä minuutin soiton loppumisen jälkeenkin. Todella hieno tunnelma.


    • Nimi-erkki

      Ehdottomasti Laurin kanssa olisi pitänyt laulaa Tarja Turunen tai Carita Mattila.

      • ARSjwehri

        Vai mitä et toi oli läppä/trolli. Sano pliis! Toivo ihmiskunnan tulevaisuuteen heikkeni juuri radikaalisti. Turunen sai fudut Nightwishistä vajaat viisi (5) vuotta sitten.
        Mut joo. Iha ok biisi. Semmoisen kahdeksikon antaisin. Uusin levy pullistelee parempia kappaleita ja ymmärrän hyvin ratkaisua jättää tämä pois sieltä. Ei sovi levyn tunnelmaan/teemaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      1446
    2. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      103
      928
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      921
    4. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      86
      835
    5. Haluatko että unohdan sinut kokonaan

      Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j
      Ikävä
      57
      747
    6. Pelkäätkö häntä?

      👍
      Ikävä
      64
      612
    7. Minä vuonna kaivittusi on syntynyt?

      Vastausta tässä kaivataan.
      Ikävä
      42
      601
    8. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      579
    9. Olit mulle tärkeä...

      😭
      Ikävä
      34
      577
    10. 48
      547
    Aihe