Olen lähdössä ao. kaupuinkiin lomille. Minkä tasoinnen tuossa mainittu hotelli on?
MÄÄRITTELEMÄTÖN, SOUSSE, TUNISIA
huonetyyppi on Unspecified accommodation
MItäsieltä voi odottaa ja mitä ei? Olen minä yöpynyt ns. budjettiluokan hotelleissa mm. Turkissa ja enstisen itävblokin maissa joten en vähästä hämmästy.
Kuuluuko noihin aamupala? Onko keittomahdollisuutta? Voiko vettä juoda?
Lähinnä nukkuma-, ja eväidensyönti yms. paikaksi tuota hotellia tarvitsen.
huonetyyppi Unspecified accommodation
2
323
Vastaukset
- Kun kysymyksessä
on unspecified accomodation, niin nimensä mukaisesti majoitus on määrittelemätön, voit päätyä ihan minkä tasoiseen hotelliin hyvänsä. Esim. tuttavapariskunta sai Kreikassa käyttöönsä kattohuoneiston - taso ei kuitenkaan häikäissyt, mutta huoneistoon kuului oma, iso terassi. Hintaan ei kuulunut aterioita, mutta huoneistossa oli täysin varustettu keittiö. Veljeni 'joutui' Kyproksella 4 tähden hotelliin matkan maksaessa aivan naurettavan vähän, aamupala sisältyi hintaan.
Unspecified accommodation on yleensä matkatoimiston kiintiöön kuuluva, myymättä jäänyt paikka. Se voi myöskin olla hotellissa, jota ei edes löydy ko. matkatoimiston katalogista. Silloin on yleensä kysymys jonkun heidän yhteistyökumppaninsa käyttämästä hotellista, josta on jäänyt ylimääräisiä, myymättömiä paikkoja.
Tunisiassa ei kannata kraanavettä juoda, vaan pitäytyä pullovedessä.
Tunisiassa saattaa hotellissa törmätä kaikenlaisiin pikku vilistäjiin - muuallakin kuin budjettihotelleissa. - kokeillut
kuten edelinenkin kirjoittaja totesi voit päätyä ihan minkätasoiseen hotelliin hyvänsä. Yleensähän kuulee tarinoita (varmasti ihan tosia ) miten pikkurahalla on päästy ihan huippupaikkaan. Mutta ettei totuus unohtuisi niin kohtalo voi olla ihan toinenkin.
Minä lopetin tuon "määrittelemätön hotelli" matkailun jo useampi vuosi sitten. Olin säästänyt noin satasen ja siitä hyvästä päädyin Sri Lankassa hotelliin jossa ei ollut huoneissa ilmastointia -ei edes lisärahalla.
No onpas kauheaa moni varmaan ajattelee.
Niin se kuulkaa olikin. Hotelli oli rannalla sijaitseva betonimöykky johon paistoi aurinko koko päivän ja se betoni suorastaan hehkui. Ainoastan aamuyöllä neljän jälkeen huoneen lämpötila tippui alle neljänkymmenen asteen -ja alkoi nousta taas heti kun aurinko nousi. Ulkona olisi ollut viileämpää, mutta läheisistä kosteikoista nousi joka yö käsittämättömän kokoisia hyönteiskomppanioita , yhtä verenhimoisia kuin lapin mäkärät. Seinillä vilisteli valtavia hämähäkkejä ja lattioilla torakoita. Millään matkallani en ole ikinä nukkunut niin huonosti.
Sen jälkeen olen kyllä aina varmistanut millaiseen hotelliin päädyn. Seikkailen mielummin muualla kuin huonevalinnoissa. Mutta ehkäpä minusta on vain tullut mukavuudenhaluinen vanha paska. :->
Joka tapauksessa onnea sinulle!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2174198Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692695Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932401- 472333
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua331572Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5321350Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951316- 571310
- 761281
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251186