alkoholista käsiin ihottumaan

NK22

opiskelen viimeistä vuotta tarjoilijaksi ja toisen vuoden aikana ollessani työharjoittelussa ravintolassa sain sen 10 viikon aikana käsiini pahan ihottuman (vesirakkuloita, haavoja, kuivunut iho). työharjoittelun jälkeen käsien ihottuma parani mutta aika ajoin palailee koska käyn silloin tällöin töissä... nyt tällä hetkellä juoksen allergiatesteissä mutta pistokokeet olivat negatiiviset... olen miettinyt että johtuuko käsieni ihottuma alkoholista koska joudun olemaan baarinkin puolella töissä ja väkisinkin lipsahtaa käsille alkoholia... lääkäri ei oikein uskonut tuohon mutta itse olen aika varma siitä mutta kysyisinkin että olisiko jollakin samanlaista kokemusta?

2

605

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Osma74

      Voisko olla pikemminkin runsaasta käsienpesusta? Itse sain hoitotyöstä vastaavan, siinä meni ammatti, ja mitään apua uudelleenkoulutukseen en yhteiskunnalta saanut.

      Oletko atoopikko/kuivaihoinen alkujasikin? Siinä voi olla reaktioon syy. Kun iho oireilee, niin allergioitakin kehittyy helposti, vaikkei niitä vielä olisi. Ja ärsyyntynyt iho reagoi erilaisiin ärykkeisiin, vaikkei näille allergiaa olisikaan. Eli suunnilleen kaikkea kannattaa välttää: suojakäsineet aluskäsineineen käteen, turhan pesun välttäminen ja runsas rasvaus. Itse en muuten kärsi käyttää desinfioivia käsihuuhteita, vaikka näitä mainostetaan niin ihoystävällisiksi. Rakkuloita tulee heti.

      Itse käytän nyt ihottuman hoitoon Protopicia jatkuvasti, ja perusvoiteena Ceridal-lipogeelia (ei ole allergisoivia ainesosia).

    • kokemusta.

      Allergiaihottuma ilmenee vain kehon sisäisesti nautittuna. Itselläni on allergiaihottuma, se ei näy allergiakokeissa, mutta en voi nauttia tiettyjä alkoholijuomia, sillä reaktiona on kasvojen punoitusta, turvotusta, näppyä, ihottumaa, kuumotusta.
      Samanlaiset reaktiot käsiini taas aiheuttaa lateksiallergia, eli en voi käyttää luonnonkumista valmistettuja käsineitä, on sitten kyseessä keittiötyöskentelyyn tarkoitetut kertakäyttökäsineet tai siivouskäsineet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Oppilas puukotti kolmea Pirkkalan koululla

      Tämänhetkisen tiedon mukaan ainakin kolme oppilasta on loukkaantunut puukotuksessa Pirkkalan Vähäjärven koululla. Myös e
      Pirkanmaa
      163
      4153
    2. Jos olisit täällä

      Tosin en tiiä miks oisit. (Ja hävettää muutenkin kun ei muka muulla tavoin osaa kertoa tätäkään) Jos jollain pienellä
      Ihastuminen
      37
      2473
    3. Tämän hetken

      Terveiset kaivatullesi ⬇️
      Ikävä
      155
      2141
    4. Kesän odotuksia hyrynsalmella

      Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla
      Hyrynsalmi
      16
      1699
    5. Vieläkö sä toivot

      Meidän välille jotain?
      Ikävä
      80
      1292
    6. Voi Rakas siellä

      Olet ollut mun ajatuksissa taas koko päivän. Olet ihmeellinen kertakaikkiaan ja arvostan sinua niin paljon❤️Minulla ei o
      Tunteet
      24
      1250
    7. Ohhoh! KAJ laukoi suorat sanat somessa - V-sana mainittu!

      Ohhoh! Mitäs mieltä olet tästä huumoriryhmä KAJ:sta? Bara bada bastu on kyllä aikamoinen korvamato... Lue lisää: https
      Euroviisut
      31
      1139
    8. Pirkkalan koulussa puukotus, oppilas puukotti kolmea

      Ilmeisesti tyttöjä ollut kohteena.
      Maailman menoa
      144
      1102
    9. Erika selvisi hienosti ennakkosuosikin paineista

      Hienostihan se meni. Erika jätettiin yksin, eikä häntä tuettu, oli euroviisukiusattu, silti suoriutui ensiluokkaisesti.
      Maailman menoa
      100
      918
    10. Pirre vaatii nyt karhuja ammuttavaksi

      Ylellä taas hauskaa lieksa uutista. Karhujen kannan­hoidollinen metsästys on Lieksan kaupungin mielestä välttämätöntä.
      Lieksa
      115
      840
    Aihe