yks vai kaks piippune ??

fdghjkl

Mikä on suurin käytännön ero yks ja kaks piippusissa haulikoissa ??? Netist ei löytyny, ja ei ole mitään kirjaa mist lukis.

2

413

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • isän vanha bühakki

      Yksipiippuisia kertalaukaushaulikoita tuskin paljon enää markkinoilta löytynee. Yksipiippuiset lienevät enimmäkseen runk... oho .. eikun pumppuhaulikoita tai itselataavia, eli lipaallisia.

      Kaksipiippuisen ja yksipiippuisen kertalaukaushaulikon suurin käytännön ero on tietysti siinä että 2-piippuisella pystyy ampumaan kaksi laukausta lataamatta välillä, mutta 1-piippuisella vain kerran. Kun sitä lipasta ei ole niin haulikko täytyy avata lataamista varten joka on melko hidasta ja ampuma-asento menee uusiksi. Niinpä esim. metsästäjät suosivat kertalaukaushaulikoista 2-piippuisia, vaikka tietysti tavoite onkin osua jo ekalla laakilla. Monasti kuitenkin "paikkolaukaus" on tarpeen.

      • lankaan. :)

        .


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      434
      6312
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      124
      3632
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      90
      2426
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1899
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      111
      1241
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      92
      1214
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1055
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1048
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      940
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      41
      924
    Aihe