Joukkopako

Varkaudesta jatkuu huimaa vauhtia, tehtaitten sulkeminen tulee olemaan viimeinen niitti Varkaudelle. Teitä Varkautelaisia on v. 2015 enää siellä n.10 000 henkeä ja nekin lähes kaikki eläkeläisiä ja loput niiden hoitajia. Ruuat tuodaan vanhuksille sinne Pieksämäeltä junalla ja kaiken maksaa tietysti valtio, kun ei teillä ole enää rahakaan.
8650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Mut tehkääkin p.mäkeläiset meille sitten kunnon murkinat tai tulemme valloittamaan teidän pikku paskimman kaupunginne.

Äänestä
  • Varkauden olisi muutettava nimensä... Kyllästytty jo vanhuksilta varastamiseen... Tulee heti karsea mielikuva.. nimi vaihtoon heti.. en ite keksi, en oo siellä ikinä käynykkään..

    Äänestä

Niin näet ettei StoraEnso ole kuin yksi tehdas muiden joukossa. Elämä jatkuu ehkä vain puhtaammin ja muuttajia houkuttelevimmin täältä on yhteys myös maailman merille pitää muistaa. Tilallehan tulee uutta teollisuutta eikä siis mikään muutu kuin parempaan.

Äänestä
  • Just näin .olen samaa mieltä. vaikka se on paha sanoa mutta oli hyvä et enso loppui. Nyt katse tulevaisuuteen. on paljon tekemätöntä työtä. enson loppuminen luo uusia yrityksiä ja ihmisillä on aivan normaali palkalla mahdollisuus työllistyä .enson palkat oli omaa luokkaansa mutta nyt on mahdollisuus muillakin.

    Äänestä

kolme kappaletta. Toivottavasti jo ensi kesänä. Eli ei ihan 10000 päästä ;)

Äänestä

mitä siellä pieksämäellä on? melkein sukatin tavaratalo hum, melkein. Suomen toiseksi parhaiten valaistu juna asema ,riihimäen jälkeen, koko kylä

Äänestä

dk3f9

Äänestä

hurus

Äänestä

Kommentoi aloitusta


sepe juu, juu kirjoitti:

Varkaudesta jatkuu huimaa vauhtia, tehtaitten sulkeminen tulee olemaan viimeinen niitti Varkaudelle. Teitä Varkautelaisia on v. 2015 enää siellä n.10 000 henkeä ja nekin lähes kaikki eläkeläisiä ja loput niiden hoitajia. Ruuat tuodaan vanhuksille sinne Pieksämäeltä junalla ja kaiken maksaa tietysti valtio, kun ei teillä ole enää rahakaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu