Tahko on valmistautunut talveen 2009-2010 yhä paremmin kaikkia Tahko vieraita huomioon ottavalla kokonaisuudella. Uudistuksia on tehty runsaasti rinteillä kuin niiden ulkopuolella. Mm. perheille ja lapsille kohdistettuihin palveluihin on panostettu paljon.
Lumilauta- ja temppusuksifanit saavat haastetta uudesta Tahko Parkin mm. kahdeksan metrin megahyppyreistä, johon pääsee suoraan uusimmalta tuolihissiltä.Valaistun lastenrinteen yläosaan on tehty lapsille uusi mattohissi ja rinteen alapuolelle on rakennettu uusi laavu. Laskutaitojaan lapset pääsevät hiomaan Tahkon kasvatin Sanni Leinosen ratalaskukoulussa! Lisäksi Lumilaakson parkkipaikkaa on laajennettu huomattavasti, mikä palvelee Länsirinteiden kautta rinteille tulevia laskettelijoita entistä paremmin.
Tulevan talven uutuuksiin kuuluu myös perheille suunnatut vkoilla 2-7 voimassa olevat edulliset Werneri-paketit. Pakettiin kuuluu hiihtokoulu lapsille, suksivuokraus ja rinneliput, jotka voi varata kaikki samalla kertaa. Myös edullinen majoitus kuuluu halutessa pakettiin!
Laduilla liikkuvaa suksikansaa on myös muistettu. Murtomaahiihtäjät pääsevät nauttimaan entistäkin paremmista laduista, joiden pohjustusta on parannettu sekä levennetty useista eri kohdista.
Myös ravintolatarjonnassa on tulevalle talvelle paljon uutta. Rinneravintola Tirol on uusiutunut täysin ja sen uusien vetäjien mukaan tapahtumaravintolaksi muuntautunut ravintola ottaa entistä paremmin huomioon lapsiperheet tarjoten lisäksi mukavaa after ski –tunnelmaa.
Täysin uusi ravintola aivan Tahkon ytimessä, entisen asuntovaunualueen laidalla on Ravintola Karhu. Karhu on tyyliltään perinteinen pub, josta saa myös konstailematonta ruokaa. Sokos Hotel Tahkovuoren yhteyteen avataan joulukuun aikana MiniHesburger, jonka valikoimaan tulee Hesburgerin kestosuosikkeja ja vaihtuvia kampanjatuotteita. Samoin K-kauppa Tahkon Tähden vastapäätä avataan uusi Pizza Tahko. Myös perinteinen, legendaarinen Ravintola Pehku uusiutuu tulevalle talvelle. Perinteinen afterski Pehkussa jatkuu mutta hivenen miedommalla volyymilla kuin aikaisempina talvina.
Yksi alueen merkittävä parannus on uusi kevyenliikenteenväylä, joka nyt jatkaa entistä kevyenliikenteen väylää ratsastuskeskus Tahko Areenalta aina Varpaisjärventien risteykseen saakka. Liikkuminen on helpompaa uusien liikennejärjestelyjen myötä myös hiihtäjillä sekä moottorikelkkailijoille, kun reitit risteävät Sääskiniementien turvallisesti alikulkutunnelien kautta.
Tervetuloa Tahkon talveen!
Uutta Tahkolla kaudella 2009-2010
bilettäjä 71
1
552
Vastaukset
- Free skier
Kokeillu sitä uutta Tahko parkkia? Millainen mahtaa olla? Aika hulppeelta ainaki kuullostaa! Tossa helmikuussa olis tarkotus tulla taas sinne. Toivottavasti aukee loputkin rinteet..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 551182
Pitkäaikaistyöttömyys Suomessa harvinaisen paha
Karut työttömyysluvut, korkein luku yli neljännesvuosisataan.1521146Mitä vastaisit
Jos kysyisin, että lähdettäisiinkö lenkille yhdessä? Vain sinä ja minä, kaksin? Miehelle601075Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa
Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo82966Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen
Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu45884Nyt tiistain galluppi alkaa....
Kuka on sun elämän rakkaus? Ketä kaipaat edelleenkin? Nyt nimiä vaan rohkeesti tuohon alle.Tää on ikäväpalsta, eikä mikä55818Rakastan ja ikävöin sinua
Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä54780Miten aiot saada kaivattusi?
1) loukuttamalla 2) kidnappaamalla 3) huijaamalla 4) jokin muu, mikä?54765KIIKKUSTUOLI
Aloitetaan taas uudella alustalla, nuo pitkiksi venyneet ovat hankalia etsiä uusia viestejä, joskus vastauksia tulee sin71721- 32702