KIIREISESTI APUA KAIPAAVA

maikkoskainen

Kommentteja haluun mitä mun pitäs tehdä,mies juo melkein joka päivä kamujen kanssa,lapsi näkee kaiken,mies ja kamut ei usko kenenkään puhetta,mä joudun itse melkein koko ajan hoitaa lapsen.Jos mies ei oo kotona juomassa niin muualla,tuntuu että ei arvosta perhettä,kamut ja juonti sijal 1. KYLLÄSTYNYT oon touhua katsoo mutta vaikeeta jättää kun ollu yhdessä 15v jo.

3

538

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jhfuyf

      Kyllä se vaan niin on että alkoholistia on vaikea saada lopettamaan jos hän ei itse halua lopettaa. Sinun on pistettävä kova kovaa vastaan ja käskettävä lopettamaan, muuten lähdet. Tiedän että on vaikea erota kun on lapsia ja pitkään ollut yhdessä mutta kyllä se on niin että sinun suurin velvollisuutesi on nyt lastesi hyvinvointi ja he eivät voi hyvin jos asuvat alkoholistin kanssa. Teet mitä täytyy että saisit miehesi lopettamaan mutta jos se ei onnistu niin sinulle ei jää kuin yksi mahdollisuus. Kyllähän monet sinnittelevät pitkään, loputtomiinkin asti alkoholisitin kanssa samassa taloudessa mutta mitä siitä koituu lapsille, ei mitään hyvää. Karu todellisuus on se että vaikka lapsi näyttäsi sopeutuvan tilanteeseen niin pahoja traumoja hän todellisuudessa saa. Lapsuuden ystäväni eli vuosia kodissa missä toinen vanhempi käytti runsaasti alkoholia, nyt aikuisena on välit poikki molempiin kun syyttää heitä lapsuutensa pilaamisesta ja oikeassa hän onkin.

      • ripirip

        samaa mieltä edellisen kanssa. nyt ei ole kyse pelkästään sinusta vaan pienestä,joka on täysin riippuvainen vanhemmistaan,ja nyt sinä olet ainoa josta on auttamaan. anna lapsellesi-ja myös itsellesi tulevaisuus. mene turvakotiin,jos ei ole muuta paikkaa,se on juuri sitä varten. olet kysynyt apua täältä,eli tiedät jo että jotain pitää tehdä. NYT VAUHTIA!


    • sara23...

      tiedän että on vaikea erota mutta mieti mitä sinä itse haluaisit ja kuuntele sisäistä ääntäsi lähdetkö eteenpäin elämässäsi vai näetkö saman tilanteen vielä viiden tai kymmenen vuoden päästä.joskus pitää ajatella myös itseään.vaikka se vaikeeta välillä onkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      141
      7988
    2. Kaipaisin nyt kosketusta

      jota ei koskaan ole ollut. Saisinpa tuntea kätesi niskallani ja silittelemässä päätäni. Sulaisin varmasti siihen.
      Ikävä
      32
      3170
    3. Imaami kysyy, miksi pojat uivat ilman valvontaa

      Kalajoen särkät ovat usean kilometrin pituiset. Siellä on kylttejä, joissa varoitetaan rannan vaaroista. Siellä ei ole
      Maailman menoa
      389
      2254
    4. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      284
      1780
    5. Kerrostaloihin ilmalämpöpumput

      Ulkomailla näkee paljon ilmalämpöpumppuja kerrostalojen ulkoseinissä. Mikä estää taloyhtiötä hankkimasta niitä asuntoih
      Sinkut
      150
      1644
    6. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      21
      1481
    7. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      15
      1248
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1239
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      137
      1162
    10. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      18
      1142
    Aihe