Laskettelusta lumilautailuun ??

Assas

Olen ollut kaksi vuotta sitten viikon laskettelemassa, ja oppisin laskettelun hyvin, ja ilman sauvoja loistavasti. Tänä talvena olis tarkotus vuokrata viikoksi lumilauta, mutta kuinka ''helppoa'' se on ?? Jos taitaa laskettelun, niin oppiiko sen kans hyvin, mitä kokemuksii ??

8

1395

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lauuttailija

      Oppii sen hyvin jos harjoittelee ;D laskettelu ei auta yhtään lumilautailun oppimisessa. Ja jos et koskaan ole ollut ennen lumilaudan päällä, niin voin taata että se ei tule olemaan kovin hauskaa.

      • Assas

        joo uskon että ensimmäisinä päivinä se ei ole kovin hauskaa :)


      • vanha jo
        Assas kirjoitti:

        joo uskon että ensimmäisinä päivinä se ei ole kovin hauskaa :)

        Heis, Pari kk menee, että opit laskeen suoraan alas. Jos haluut reilejä tai muuta oppia, niin menee vähän kauemmin. Riippuu myös siitä minkä ikäinen olet. Vanhempana on liikaa itsesuojelu vaistoa, joten oppimiseen menee kauemmin aikaa. Itse opin 2 vuodessa sen, minkä poikani 2 kk. Suosittelen sekä suksien, että laudan vuoraamista, ettei lähde into koko touhusta. Kivaa on, vie kyllä jokin verran aikaa.


      • lautanainen :D
        vanha jo kirjoitti:

        Heis, Pari kk menee, että opit laskeen suoraan alas. Jos haluut reilejä tai muuta oppia, niin menee vähän kauemmin. Riippuu myös siitä minkä ikäinen olet. Vanhempana on liikaa itsesuojelu vaistoa, joten oppimiseen menee kauemmin aikaa. Itse opin 2 vuodessa sen, minkä poikani 2 kk. Suosittelen sekä suksien, että laudan vuoraamista, ettei lähde into koko touhusta. Kivaa on, vie kyllä jokin verran aikaa.

        Ja 1 ja puol viikkoo meni niin opin laskee niin että se on hauskaa, eikä kaatuilla.. sitkeesti vaan yritystä, niin noppeesti sen sitten loppupelissä oppii. Luulin lautailua itse asiassa paljon vaikeemmaks. Ostin laudan sillai etten ollut edes kertaakaan vuokrannut tai kokeillu sitä. Tuli jostai niin kova halu vaan oppii se ja tiesin ettei kannata rueta vuokraamaan, koska innostun siitä niin että kalliiks tulee vuokraaminen ja oikeessa olin!


    • kimde.

      itse vaihdoin bmx/dh fillatoinnista 2v sitten talveksi lajiin nimeltä snowscoot. sen oppi parissa tunnissa ja nyt ollaan jo sellaisella tasolla kuin olen bmx:kin eli tailwhipit ja asteet menee.

      katso lisää:


      http://www.facebook.com/video/video.php?v=159379037399


      ja uusia saa ainakin www.offshore.fi

      • Lautailija 4ever

        Lautailu vaati enemmän oman kehon hallintaa ja tasapainoilua. Kannattaa lähteä rinteeseen hiihdonopettajan ohjastuksella kuin esim. itseoppineen kaverin opastuksella. Jos kaverilla on omassa laskemisessaan jotain häikkää, tulet itsekin "kärsimään" niistä.

        Lautailu on mukava laji ja tuo monipuolisuutta laskemiseen. Voin sanoa suoraan, että tulet oppimaan lajin perusteet paljon nopeammin Hiihtokoulun kautta. Olen sen todettunut jo useamman vuoden ajan hiihdonopettajan työtä tehneenä.


    • etniex

      Meen viikoks lappiin ni mitä snotte kannattaako ottaa twinit mukaan ku aijon kuitenki opetella lautailee (12v poika :3)

      • apuaa1234

        Todellakin kannattaa, sillä jos kyllästyt lautailuun ja ei ole omia suksia mukana niin joudut vuokraamaan ja se harmittaa toden teolla. /:


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      927
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      67
      706
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      54
      689
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      660
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      37
      590
    6. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      583
    7. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      61
      572
    8. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      566
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      78
      486
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      445
    Aihe