johdolle . matka keskuksesta vain 5m josta jatkuu paksummassa johdossa noin 50m jossa on 2 kpl 63A pistorasioita . ajattelen tulevaisuutta että jos kulutuspisteitä tulee lisää niin kerralla sopivat kaapelit
kuinka isot sulakkeet voi laittaa mmj 5x25
8
5408
Vastaukset
- ihan oikea sähkäri
..tota sun ajatusta..
eli onko sulla ihan jakorasia-tyyppinen ratkasu tossa 5 metrin päässä tästä (ekasta) keskuksesta ja toinen jakorasia niiden 63A pistorasioiden yhteydessä?
vai onko sulla ryhmäkeskuksia edellämainituissa kohdissa, eli esimerkiks siellä 63A pistorasioiden luona molemmille omat 63A sulakkeet ja tarve todellakin käyttää molempia suurimmalla sallitulla teholla ja vieläpä yhtäaikaa? ja kuinkahan paljon paksumpaa se kaapeli on tolla 50 metrin matkalla?- aloittaja
keskukselta (kahvalähdöt mahdollisia) tarvitsee vetää tämä kaapeli ulkopuolelle jossa rasiassa vaihtuu AMCMK 2x120 olikos 41cu kaapeliin josta nyt 2 kpl 63A pistorasiaa ketjussa.
Sisälle ei yletä eikä kaapelikanaviin sovi tämä 120 al kaapeli, joten on katon rajaa pitkin vietävä keskukselle sisään.
Ei välttämättä nyt tule kuin 2x25kw käyttöön kummastakin mutta jos joskus tarvitsee jatkaa tätä ketjua eteenpäin...
63A pistorasioiden yhteydessä on automaatti sulakkeet 3x63A - mb--
aloittaja kirjoitti:
keskukselta (kahvalähdöt mahdollisia) tarvitsee vetää tämä kaapeli ulkopuolelle jossa rasiassa vaihtuu AMCMK 2x120 olikos 41cu kaapeliin josta nyt 2 kpl 63A pistorasiaa ketjussa.
Sisälle ei yletä eikä kaapelikanaviin sovi tämä 120 al kaapeli, joten on katon rajaa pitkin vietävä keskukselle sisään.
Ei välttämättä nyt tule kuin 2x25kw käyttöön kummastakin mutta jos joskus tarvitsee jatkaa tätä ketjua eteenpäin...
63A pistorasioiden yhteydessä on automaatti sulakkeet 3x63ARakenna isommat johtotiet ja vedä samalla kaapelilla loppuun asti kun matka on noin lyhyt. Mitään järkeä muuttaa kaapelia noin lyhyellä matkalla..
- aloittaja
mb-- kirjoitti:
Rakenna isommat johtotiet ja vedä samalla kaapelilla loppuun asti kun matka on noin lyhyt. Mitään järkeä muuttaa kaapelia noin lyhyellä matkalla..
3x120 amcmk kaapelia eikä ilman jatkoa yletäkkään
- aloittaja
aloittaja kirjoitti:
3x120 amcmk kaapelia eikä ilman jatkoa yletäkkään
kiirekkin olisi
- ihan oikea sähkäri
aloittaja kirjoitti:
kiirekkin olisi
..auttamaan?
kyllä ne kaapelit on ennenkin pujoteltu "mahdottomiin" paikkoihin ;)
- eräs kipinä
MMJ 25mm2 poikkipinnalla sulakkeen suurin sallittu nimellisvirta on gG:llä 200A ja aM:llä 160A. (sivulla135)
AMCMK 3X120Al 41Cu kaapelin suurin sallittu sulake on gG:llä 400A ja aM:llä 315A. (sivulla 137)
(MMJ:n pitäisi olla gG sulakkeelle 70mm2, jotta olisi yhtä alumiinin kanssa... MCMK:a nx95 50 )
Tapauksessasi heikoin lenkki on mmj. Mutta, mutta on huomioitava rasioiden etäisyys syöttävästä pisteestä ja oikosulkuvirta kaapelin päässä olevilla 63A sulakkeiden syöttävällä puolella...myös millaista reittiä kaapelit menevät, maassa, hyllyllä, kuumissa sisätiloissa vai missä?
Joten sulake ei välttämättä voi olla suurin sallittu vaan pahimmillaan jopa puolet siitä...
Tottahan tietty muistat oikeanlaiset vaihtoliittimet kuparin ja alumiinin välille, unohtamatta liitinrasvoja sekä ruuvien oikeita kiristys momentteja.
AMCMK 3x120/41 on halkaisijaltaan REKAna 39mm.
Pienin sallittu taivutussäde asennusvedossa on 12xD, D=kaapelin halkaisija
Pienin sallittu taivutussäde lopullisessa asennuksessa kertataivutuksena 8xD.
Eli aika notkea se vielä on. Aikoinaan tuli vedeltyä tehtaiden kaapelihyllyille AMCMK 3x240/72 (D=52mm), se vasta melkoisen jormaa kaapelia on väännellä keskuksiin.- JT
sivu 281 antaa esimerkin AMCMK 4x120 41 johdon kuormitettavuudesta. Tuo D1-taulukko oli vain oikosulkusuojausta koskien.
Eli esim. referenssiasennustapa E-mukaan kaapelihyllylle 30 asteen lämpötilakorjauskertoimilla kuormitettavuudeksi on saatu 167A joka sallisi 125A gG:t tai 160A johdonsuoja-automaatit.
...ja 25mm2 MMJ jos osa kaapelista on lämpöeristettyyn seinään upotetussa putkessa antaisi kuormitettavuudeksi vain 72A joka sallisi juuri ja juuri 63:set gG:t jos ei ole muita kuormitettavuutta alentavia tekijöitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata401440Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?
Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.981365Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin
Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l2971280- 1091115
- 191061
- 651048
Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva161029- 711012
Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f176878Vihdoinkin lavatansseja tv:ssä - Juhannuksena tanssitaan, bändeinä Yölintu ja Komiat!
Jes, vihdoinkin lavatansseja taas televisiossa! Keskikesän juhlaa vietetään tänä juhannuksena Tuuloksen Kapakanmäellä ju18841