Omistan 180 litraisen akvaarion jota suodattaa eheimin ecco pro 2036. Vaihdoin juuri suurimman osan akvaarion kasveista uusiin kun tahdoin vaihtelua arkeen:) Nyt sitten ph ei oikein pysy siinä halutussa 6-7 vaan tippunee alle tuon 5-5.5. Mistä ihmeestä tämä johtuu ja millä saan sen nostettua takaisin?
Muut vesi arvot kohillaan kyllä ja veden vaihdot ja muut hoitotoimen piteen ajallaan aina.
ONGELMIA PH:N KANSSA?!
4
1038
Vastaukset
- PH
äskeiseen ongelmaani veden muut arvot:
No2=0
No3=5
GH=5
KH=5
CI2=0
Ja tuo Ph noin 5.5- fish KING
Noin suuri happamuuden heittely
1. väärä mittaus tulos
2. raanaveden pH !! mittaa se
3. jokin akvarion vedessä laskee pH tason alhaiseksi .. mikä
vedessä oleva hiilidioksidi laskee pHta, mutta kasvien käyttämä hiilidioksidi pitäisi pitää pHn stabiilina
epäilen että, mittaus tulos on väärä
- millä mittalaitteella mittaat
voisiko raanaveden happamuus muuttua, mittaa se
mitä koristeita oot lisäillyt kasvien lisäksi akvaasi lähiaikoina ...
http://www.aquahoito.info/suomi/akvaario/happam.php - fish KING
fish KING kirjoitti:
Noin suuri happamuuden heittely
1. väärä mittaus tulos
2. raanaveden pH !! mittaa se
3. jokin akvarion vedessä laskee pH tason alhaiseksi .. mikä
vedessä oleva hiilidioksidi laskee pHta, mutta kasvien käyttämä hiilidioksidi pitäisi pitää pHn stabiilina
epäilen että, mittaus tulos on väärä
- millä mittalaitteella mittaat
voisiko raanaveden happamuus muuttua, mittaa se
mitä koristeita oot lisäillyt kasvien lisäksi akvaasi lähiaikoina ...
http://www.aquahoito.info/suomi/akvaario/happam.phpjos kasveja onkin liian vähän ja hiilidioksidia muodostuu liikaa ja kasvit eivät kerkeä sitä kaikke käyttämään yhteyttäessään... eihän sulla oo mitään hiilari lisää käytössä...
tarkkaile kalojen käyttäytymistä, liian hapan vesi oikeasti aiheuttaa kaloille ja niiden elämiselle akvaariossa ongelmia !!! - PH
fish KING kirjoitti:
jos kasveja onkin liian vähän ja hiilidioksidia muodostuu liikaa ja kasvit eivät kerkeä sitä kaikke käyttämään yhteyttäessään... eihän sulla oo mitään hiilari lisää käytössä...
tarkkaile kalojen käyttäytymistä, liian hapan vesi oikeasti aiheuttaa kaloille ja niiden elämiselle akvaariossa ongelmia !!!Akvaariossa on paljon kasveja..mietin jopa että laitoinko niitä liikaa.
Paljon sellaista pelkkää hiekkapohjaa ei oikeastaan edes tuossa pohjan pinta-alassa näy:)
Muita koristeita on kaksi juurakkoa,yksi ilmapumpulla toimiva koriste,sekä kolme pientä simpukkaa ja muutama koriste/lasikivi..mitään hiilari lisää ei käytössä!!
Arvoja mittailen ihan vaan tetratest liuskatesteillä.Kun Ph kohdan pitäisi alkaa edes punertaa,pysyy se meikäläiselle lähestulkoon kelta/oranssina.. Tällaisilla olen sen 2 vuotta pärjännyt mitä akvaario on ollut toiminnassa..tuon suodattimen vaihdoin about 3 kuukautta sitten. Mietin tosin että voisiko siis vesi olla jo hapanta raanasta tullessa..talomme vaihtui kunnallisvesi verkkoon tässä taannoin ja olisiko ongelma siitä lähtöisin..pitää ensitöikseen mitata veden ph!!Jos vika jo raanasta tullessa,mikä avuksi??!!
Kalat ja kasvit näyttää voivat niinkuin ennenkin..en ole niissä mitään erikoista kyllä huomannut.Äkkiä jostain siis apua ettei jo näin hyvin edistynyt akvaario harrastukseni mene nyt metsään!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää382181Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642022Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363881670Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031641Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821092Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 75915
- 27899