Hohhoo,,
Porvoo sai ansaitsemaansa julkisuutta äsken tulleen Tarmo dokkarin muodossa. Näköjään Tarmon johdossa samat todellisuudesta vieraantuneet suuruudenhullut visiot kuin kaupunginjohdollakin. Hienoa mainosta varsinkin yölliset kaupunkikuvaukset. Juoppoa nuorisoa örveltämässä rinnus oksennuksesa. Ja nää penat ja vänet korispelaajien kämpän ovella örisemässä. Voiko todempa mainosta enää saada. Toivottavasti tulis äkkiä uusintana ja parempaan kellonaikaan.
Tarmo dokkari telkkarissa
8
588
Vastaukset
- Peippolan vaari
Missä kaupunginosassa nämä palloilijat asuivat? En oikein hahmottanut. Ja miten siellä voi joku juopporemmi tulla ovikelloa soittelemaan. Ei ole kyllä koskaan käynyt meille?
- dokkarintekijä
ai että miten örveltäjät tulevat ovelle parikin kertaa juuri silloin kun kamerat ovat jenkkivahvistuksen kotona. No tietysti niin, että dokkarintekijät maksvat tenumiehelle 10 euroa ja pyytävät tulemaan ovella 10 minuutin kuluttua, kun on saatu kamerat kuntoon sisällä. Näin saadaan dokumenttiin dramatiikkaa ja kaikkihan uskovat, että se on totta mitä kamera on tallentanut. Samalla kaavalla on leikattu koko ohjelma. Ala-arvoista.
- kielkloku
dokkarintekijä kirjoitti:
ai että miten örveltäjät tulevat ovelle parikin kertaa juuri silloin kun kamerat ovat jenkkivahvistuksen kotona. No tietysti niin, että dokkarintekijät maksvat tenumiehelle 10 euroa ja pyytävät tulemaan ovella 10 minuutin kuluttua, kun on saatu kamerat kuntoon sisällä. Näin saadaan dokumenttiin dramatiikkaa ja kaikkihan uskovat, että se on totta mitä kamera on tallentanut. Samalla kaavalla on leikattu koko ohjelma. Ala-arvoista.
Periaatteessahan dokkari oli ihan hyvä ja viihteellinen. Sääli, että TV-versio oli pätkitty alkuperäisestä. Myös sääli, että Pastila veti vähän överiksi joissain kohdin, esim. noissa spurgukohtauksissa. Samoin virheelliset tiedot esim. budjetin tuplaamisesta olivat aivan turhia. Sitten "kytkinten nostamiset": eihän juuri kukaan nostanut nostanut kytkintä Tarmosta (ainakaan siinä mielessä miten mä tuon sanonnan ymmärrän). Jos sopimus loppuu niin se loppuu. Samoin kaikkien ulkomaalaisten niputtaminen samaan kastiin tuntui oudolta, olihan esim. Hester ja McDade Korisliigan kärkikaartia. Ja Tarmon menestys oli ihan kohtuullinen (seuran toiseksi paras, eikö), dokkarissa se oli muotoilut "putoaminen pudotusmpelien 1. kierroksella", joka on tietysti fakta, toki sen voisi muotoilla niinkin, että Tarmo pääsi pudotuspeleihin ja putosi Hongalle, joka voitti sitten mestaruuden.
Itse näkisin,, että suurin häpeä dokkarista koituu kahdelle naishenkilölle, jotta ovat silloinkin olleet baarissam, kun Taivaan Isä on älyä jakanut.... No joo, ehkä sittenkin ne vanhemmat, joiden mielestä on hienoa, kun tytär tyrkyttää itseään keskellä yötä, keskellä kaupunkia joillekin korispelaajille. Tai sitten jossain muualla.....
- Opintojen äiti
Tulee uusintana su 25.10. klo 17.35 TV2
- Oppia ikä kaikki
Hmm....,arvostavasti koripalloilijat Porvoolaisista naisista puhuikin. Aiemmin mainitulla logiikalla dokkarintekijät ovat siis maksaneet heille 10 euroa, jotta 10 minuutin päästä sattumalta juttelisivat heistä ja niin edelleen(kö)? Tai sitten käytös on ihan itse opittua ja koettua.
- :::sukka:::
Oppia ikä kaikki kirjoitti:
Hmm....,arvostavasti koripalloilijat Porvoolaisista naisista puhuikin. Aiemmin mainitulla logiikalla dokkarintekijät ovat siis maksaneet heille 10 euroa, jotta 10 minuutin päästä sattumalta juttelisivat heistä ja niin edelleen(kö)? Tai sitten käytös on ihan itse opittua ja koettua.
Juu juu dokkarin tekijät olivat pakottaneet.
Eiku tarmo ajatteli että kun vahvistuksia sai lennättää Suomeen rajoituksitta ajattelivat he että nyt heistä tulee seuraava seura sitten amerikan jälkeen huipputiimien liigan NBA jotain sellaista. Suuruudenhulluutta taloudenpidossa kuten aiemmin todettiin. Suistohallinkin katsomo on juuri niin suuri että sieltä kelpaa hakea lipputuloja sponsorituen turvin tuplaten. Se on sitä näkyvyyttä kuten ohjelman powerpoint-esityksessä nähtiin.
Onko se muuten Lada mikä nykyisillä vahvistuksilla on työsuhdeautona? Ei muuten porukat olivat nähneet tummia miehiä ladan täynnänsä.
Ei ihme että suomipojat vaihtoivat maisemaa Homma ei jostain syystä pelittänyt ja eikä valmentajan tekninenkään purrut. Wou. Mitä meni wittuilemaan tuomarille? Kovan luokan valmentaja saattaa sanoa sanan ja toisen mutta ei jokatoista.
Kyllä se pojat on niin että vahva juniorityö vie sinne huipulle. Jos Porvoon Tarmo ei perusideaa ole tähän asti ymmärtänyt ei se tule ymärtämäänkään.
Noin muutoin Porvoosta dokkari antoi saman kuvan kuin esim. Forssasta tämä pienenä sivuhuomautuksena.
- ko-risfa-ni
...tan munan perässä. Onko seura hoitanut naisasiatkin luontaisetuna,heh,heh.. Erittäin säälittävää touhua. Ei sitä oikeaa suomalaista vieraanvaraisuutta ainakaan. Edes pesukonetta ole.. toin nää tyynyt.. ei saatana.
- patja....
Oli siellä loppujen lopuksi yks päältätäytettävä. (heyreka)
Tuumivat ensin että tossahan hallillan se voisi pyöriä. Pesukoneen salainen elämä paljastui dokkarin lopussa jossa sen hoopo historia kausaria vastaan paljastui ja jossa se taas työnnettiin farkun taaksen uusia pesutuulia kohden. Voi että ... pesukone parka.:-)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1621384
Kauhavan häiriköijistä
Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä40985Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad38715- 14630
Miksi Lapset kiusaa yöllä
Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä28622- 36616
Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..46607Sama ransetti taas!
Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver20592Ajatteletko ollenkaan minua
Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott30567Viimeinen lankafest
Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .17553