Jalankulkijoille tiedoksi

Melkein tapoin ihmisen eilis aamuna. Syy olisi tietenkin ollut minun, autoilijan. EN NÄHNYT mustissa vaatteissa sipsuttavaa rouvaa suojatiellä!!!!!

http://www.poliisi.fi/poliisi/lp/home.nsf/pages/2DC789AA33A15500C2256F4D00436F30?opendocument
Vituttaa toisten etuoikeudet! Saa liikkua miten lystää ja viattomat saa syytteet ja pääsee lööppeihin.
26567
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Autolija on vastuussa näkemisestään. Jos ei näkö riitä niin sit vaan pitää vähentää vauhtia. Ihmeellistä miten jalankulkijaa syyllistetään. Jättäkää ihmeessä auto kotiin jos näkö ei pelaa.

Äänestä
  • On vaan niin että kun tie on märkä niin se imee valot ja kuinka ollakkaan .... sitten vaan ei näe niitä tyhjästä ilmestyviä "möykkyjä", jotka hyökkäävät suojatielle "lain suojaamina". Pelottavaa toimintaa.

    Äänestä

  • Laki velvoittaa myös jalankulkijoita. Lain mukaan jalankulkijan on käytettävä heijastinta pimeällä liikuttaessa. Miksi poliisit ei puutu asiaan???????????

    Äänestä

  • nopeus kohdallaan kirjoitti:

    On vaan niin että kun tie on märkä niin se imee valot ja kuinka ollakkaan .... sitten vaan ei näe niitä tyhjästä ilmestyviä "möykkyjä", jotka hyökkäävät suojatielle "lain suojaamina". Pelottavaa toimintaa.

    ...on jalankulkijoissa ja toinen paha on nää polkupyöräilijät. Ne "möykyt" kun tulevat kovalla vauhdilla ilman valoja, ja miten yllättävää on, että sanoisin suurin osa pyöräilijöistä ajaa ilman valoja. Niitä sais kyllä alkaa sakottaa. Ihan oikeesti.

    Äänestä

  • Onpas sulla tyhjä pää! Ei se ole jalankulkijan syyllistämistä jos vaatii käyttämään heijastinta pimeällä. En minäkään pimeällä autolla tähtää kuuroja jalankulkijoita.

    Äänestä

  • Huh,huh, sun kommentit. No, mut jos elämällä ei merkitystä... niin ymmärrettävää. Selitän tuomarille!

    Äänestä

Kyllä minä käytän heijastinta, esim. repussa ja hihassa.

Äänestä
  • Onneksi sinunlaisiakin on

    Äänestä

Meitä on aika paljon jotka ovat sekä autoilijoita että jalankulkijoita. Autoilijana ihmettelen varsinkin nuorisoa, jotka kävelevät kaduilla laput silmillä ja korvissa; eivät näe eivätkä kuule mitään. Kävelevät auton eteen (suojatiellä) niin, ettei autolla ole mitään mahdollisuuksia pysähtyä. On varmaan kiva olla oikeassa siellä Näsinmäellä.

Äänestä
  • Moikka vaan kaikki autoilijat, että jalankulkijat. Jep on totta, että autoilijalla on väistämisvelvollisuus jalankulkijaan nähden, mutta, mutta entä kuuluisa järjen käyttö. tullaan suoraan eteen esim: liukkailla keleillä ainoa ajatus pääss, että MINULLA ON ETUOIKEUS kävellä eteen. DOING vaan pikku idiootit. ja toinen tampioryhmä ovat rullasuksijat, että kaikki rullalautailijat. Alamäki vauhtia N: 40 km/h ja suoraan eteen. käsittääkseni noissa härveleissä ei ole jarruja. mitenköhän on kumpi mahtaa loukkaantua pahemmin. jautailija vai autoilija.

    Äänestä

se vituttaa ku joutuu autoja väistellä ku kulkee jalan. Harvoin autoilijat antaa tietä ellet kävelle sitten tylysti eteen, niiltä ne säännöt tuntuu unohtuneen! Ihan oikeesti vaikka on pimeetä ni kyllä siellä näkee, mutta jos hämäränäkö on heikentyny niin kannattaa varmaa miettiä hyppääkö ratin taakse pimeällä, vai ottaako julkisen käytöön. Itse kävelen ja autoilen jatkuvasti, että tiedän kyllä mistä puhun. Jos autoilija muhun osuu suojatiellä ni rahan tuloo ei voi estää, siinäs itket ku et viittiny autoa kotiin jätää vaa on myyränki pakko ajaa!! Bling Bling Bitch!!!!!!!

Äänestä
  • Ai rahan tuloa ei voi estää. No ei tietenkään,koska pahimmassa tapauksessa olet vainaa. kato auto vs jalankulkia on huono vaihtoehto. vaikka kuinka huutaisit bling, blingggejä ei auta. Onko kaikki hyvin?. meinaan kun ajattelet noin.

    Äänestä

  • tri: auto kirjoitti:

    Ai rahan tuloa ei voi estää. No ei tietenkään,koska pahimmassa tapauksessa olet vainaa. kato auto vs jalankulkia on huono vaihtoehto. vaikka kuinka huutaisit bling, blingggejä ei auta. Onko kaikki hyvin?. meinaan kun ajattelet noin.

    hahha uskomatonta, että joku viittii langeta noin helppoon provokaatioon!! Autoilija on aina vastuussa jos suojatiestä on kysymys. Meinaan sitä, että turha on synninpäästöä keneltäkään ruinata jos jonkun yli "vahingossa" ajaa. Tosin sellasta vahinkoa ei kyllä ole olemassakaan jos on autokoulun käynnyt ja noudattaa tiettyä varovaisuutta liikenteessä!! Elikä jos jonkun olet tappanut niin murhaaja olet, vaikka auto on suomenlaissa rikosväline mitä käyttämällä ei joudu lusimaan.

    Äänestä

  • bing kirjoitti:

    hahha uskomatonta, että joku viittii langeta noin helppoon provokaatioon!! Autoilija on aina vastuussa jos suojatiestä on kysymys. Meinaan sitä, että turha on synninpäästöä keneltäkään ruinata jos jonkun yli "vahingossa" ajaa. Tosin sellasta vahinkoa ei kyllä ole olemassakaan jos on autokoulun käynnyt ja noudattaa tiettyä varovaisuutta liikenteessä!! Elikä jos jonkun olet tappanut niin murhaaja olet, vaikka auto on suomenlaissa rikosväline mitä käyttämällä ei joudu lusimaan.

    sinä siis provosoit. sama vissiin pätee liikenteessä. mutta, kyllä me pojat/tytöt pärjätän kun ollaan käyty autokoulu. Ei huolen häivää...... Varsinkin jos ollaan erittäin varovaisia liikenteessä.

    Äänestä

  • Ei paljon järki pakota! Ikävää näinä aikoina kun psyk.apu tiukassa. Sen kun hyppäät alle niin kerron oikeudenkäynnissä lausuntosi. Tsemii!

    Äänestä

  • voi v...u kirjoitti:

    Ei paljon järki pakota! Ikävää näinä aikoina kun psyk.apu tiukassa. Sen kun hyppäät alle niin kerron oikeudenkäynnissä lausuntosi. Tsemii!

    Eiköhän siellä oikeudessa kaikki omat lausuntonsa anna, anna poijan hoitaa omansa ja voit sitten antaa omasi.

    Äänestä

  • sun järjenjuoksua

    Äänestä

Itse olen sekä autoilija että jalankulkija.

Autoilijana toisinaan hieman pelottaa milloin ajaa "pimeän" jalankulkijan tai pyöräilijän päälle, kunnes järki päässä sanoo, että HIDASTA NOPEUTTA JOS ET EHDI HAVAINNOIMAAN PIMEÄÄ YMPÄRISTÖÄ (PÄTEE ERITYISESTI SUOJATEIDEN KOHDALLA)! Hitaammalla vaudilla näkee "pimeänkin" suojatiellä liikkuvan.

Kävelijänä käytän keskustassa (kun nopeudet ovat hitaammat ja valot paremmat) jalankulkijan oikeutta, pakotan auton pysähtymään astuessani tielle, koska hyvin harvalla autoilijalla on liikennesäännöt hallussa, että ymmärtäisivät "vapaaehtoisesti" pysähtyä ennen suojatietä. Kiitos myös niille (jostain syystä lähes poikkeuksetta miehille) jotka päästävät suojatien yli, eivätkä kaasuttele autonkeula 10 sentin päästä jaloista!

Käytetään jokainen heijastimia, niin lapset kuin aikuisetkin!:)

Äänestä
  • poukkaa tielle vaik ei oo suojatietä!!!! Koin tuonkin ilmiön aamulla. Tyyppi poukkas tien yli ihan yllättäin! No huomasin nippa nappa... mut sekin ois varmaan ollu mun syy jos en..... Siis ei tuikun tuikkua ja mustat vaatteet.

    Äänestä

  • Ajoin 30 km alueella enkä nähnyt suojatielle juoksevaa mustaa tyyppiä! Vastuu on meidä kaikkien ja varsinkin sen joka alle astuu!!!!

    Äänestä

Sinä jäät/meinaat jäädä auton alle suojatiellä niin mihin suuntaan se syyttävä sormi silloin osoittaisi...?

Äänestä
  • autoilija ei näe kaikkea. ajelen autolla, mutta välillä kävellen sekä pyörällä.
    autolla muutaman kertaa mummoa varonnut. Mutkassa, jossa ei ole suojatietä, mummo koiran kanssa kävelee tien reunaa. huomaat mummon vasta mutkaan tultaessa, jolloin joudut väistöliikkeen tekemään, sekä jarruttamaan. koskaan ei tiedä hyppääkö koira auton eteen. Miksi se mummo kävelee siellä.?? Niin ja sama mummo usein kävelee siinä, vaikka toisella puolella tietä on kävelytie, jolloin hän olisi turvassa.

    pyöräilijänä katselen ympäristöä. Varon jokaista ajovaloa, Ajovalo on pakollinen suomessa päiväsaikaankin. On vaikeasti hahmottaa kulkeeko auto eteenpäin jos ilman valoja ajaa. Kuljettaja ei välttämättä sitä valoa tarvitse, hän vain ilmoittaa muille että on liikkeessä. Pimeällä autoilijan on vaikea hahmottaa kävelijöitä sekä pyöräilijöitä. Varmista ehtimisesi tien yli, vaikka autoilija ei sinua heti huomaisikaan. olen nähnyt kun pikkupoika juoksee auton kylkeen. sekunti nopeammin niin olisi auton alle juossut. Ei ole kivaa katseltavaa. Kolarista yleensä selviää hengissä, mutta jalat saattavat mennä. Parempi varoa kuin katua.

    AUTOILIJA EI NÄE KAIKKEA, OLKAA VAROVAISIA, NÄIN PIMEÄLLÄ.

    Äänestä

  • Onko sulla?

    Äänestä

Olen sitä mieltä että ulkona ei saisi liikkua ilman heijastinta! Eihän auotoakaan saa ajaa ilman valoja! Itsekin olen monta kertaa kironnut näitä jalankulkijoita jotka eivät ymmärrä oma elämää suojata pienellä hejastimella. Ei se vaan aina ole niin helppoa näkeä pimeällä tiellä kun kaatamalla sataa ja toinen auto tulee vastaan niin näkyvyys on aika huono vaikka oma näkö ois kuinka hyvä tahansa. Ja en jätä autoa kotiin sen takia että matkoja joskus tulee tehtyä pidempiäkin kun vain lähikauppaan ja takaisin.

Haluaisin itsekin tietää miten paljon kirosanoja jalakulkijoilta tulisi jos ajaisin pimeällä tiellä mustalla autolla ilman valoja. Jalankulkijathan ei silloin autoa näkisi ennen kun se viereen tupsahtaa ja aiheuttaa paljon närää koska säihkähtää kunnolla.

Äänestä

Pikaisen jarrutuksen jälkeen,nousin samantien autosta ja huusin minkä kurkusta lähti noille vitun tolloille. Odotin vain näsäviisasta vastausta,jotta olisin saanut hakata ne sairaalaan,mutta olivat ihan hiljaa ja mollottivat kuin mitkäkin downloaderit ja ajattelivat että mitä nyt.. HEIJASTIN. muista se tai muistat kun minä muistutan sinua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kuole sitten kirjoitti:

Melkein tapoin ihmisen eilis aamuna. Syy olisi tietenkin ollut minun, autoilijan. EN NÄHNYT mustissa vaatteissa sipsuttavaa rouvaa suojatiellä!!!!!

http://www.poliisi.fi/poliisi/lp/home.nsf/pages/2DC789AA33A15500C2256F4D00436F30?opendocument
Vituttaa toisten etuoikeudet! Saa liikkua miten lystää ja viattomat saa syytteet ja pääsee lööppeihin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu