Turkissa käyneet

Moikkelis,

Yleistietoa kaivataan Turkin Alanyasta ja varsinkin hotellista Eftalia Resort FFFF, toivottavasti joku osaa kyseisestä hotellista jotakin kertoa, sillä mistään en tietoa siitä löytänyt, että joku olisi siinä hotellissa asuneena jotakin kertonut.

Kiitos kovasti kaikille, jotka vastaavat asiallisesti, kaikki tieto otetaan innolla vastaan!
1637
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Eftalia Resort FFFF-hotellista ei ole tietoa,mutta Alanyasta on. Mutta suosittelen huoneistohotellia hotellin sijaan,sillä huoneistohotellissa voi laittaa itse ruokaa..Ja sillä ettei joka päivä käy syömässä ravintoloissa voi säästää ihan kivasti..Vaikka Alanyaa kehutaan edulliseksi paikaksi edelleen,on sen hintataso noussut jonkin verran viimeisen viiden vuoden aikana. Tämä näkyy lähinnä ravintoloissa, marketeissa ja kiinteän hinnan kaupoissa. Basaareissa hinta on kiinni vain tinkaamisesta, jos viitsii tingata niin voi saada tuotteen kovinkin edullisesti. Ja kannattaa muistaa että harva merkkituote(esim.Puma,Lacoste,Björn Borg..) on aito basaarikaupaista ostettaessa,eikä kannata hirveästi maksaa,mutta hyvälaatuisia tuotteita löytää kyllä..ja basaarissa tinkaaminen onnistuu parhaiten aamupäivästä,kun illalla kauppiaat on jo väsyneitä,eivät välttämättä myy kovinkaan edulllisesti..Alanyassa on kesäkuukausina takuuvarmaa aurinkoa ja lämpöä,ja kannattaa siksi miettiä että missä vaiheessa kannattaa matkustaa,esim kesäkuu-elokuu välinen aika on todella lämmintä alanyassa.Helle nousee jopa 40 asteeseen,jopa korkeammallekkin ja yöllä lämpötila ei kauheasti laske..kannattaa ostaa hotellin respasta ilmastointi..Kleopatran rannalla kannattaa ehdottomasti käydä ja halutessaan vuokrata aurinkotuolia..sieltä löytyy myös polkuveneitä,banaaniveneajelua ja muuta vastaavaa..Taksikyyti on halpaa ja kannattaa aina taksiin istuessa varmistaa että taksamittari laitetaan sillä hetkellä päälle.Myös dolmus eli paikallinen bussi on halpa ja sillä pääsee moniin paikkoihin,matka maksaa alanyan sisällä aina yhden liiran,mutta en muista miten maksu alanyasta poispäin lähdettäessä..kannattaa käydä erilaisilla retkillä,esim. veneretki/päivä välimerellä on tosi hyvä.vene lähtee aamulla pääsatamasta ja päivä ajellaan välimerellä ja veneen yläkannella saa ottaa aurinkoa ja alakannella saa olla enemmän varjossa,välillä pysähdytään ja on mahdollisuus uida ja yleensä matkalla tarjoillaan juomia ja myös lounas kuuluu yleensä hintaan..retki kestää lähes koko päivän ja ennen auringon laskua palataan satamaan. kerrottavaa olisi vaikka kuinka paljon,mutta kysy lisää jos haluat tietää muuta..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ria72 kirjoitti:

Moikkelis,

Yleistietoa kaivataan Turkin Alanyasta ja varsinkin hotellista Eftalia Resort FFFF, toivottavasti joku osaa kyseisestä hotellista jotakin kertoa, sillä mistään en tietoa siitä löytänyt, että joku olisi siinä hotellissa asuneena jotakin kertonut.

Kiitos kovasti kaikille, jotka vastaavat asiallisesti, kaikki tieto otetaan innolla vastaan!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu