Pitkittynyt nuha-korvatulehdus?

Onkohan usen pitkittynyt nuha oire korvatulehduksesta, jos ei mitään muita oireita ole? 2kk sitten 3v:llä flunssa, mutta nuha jäi päälle, eli niiskuttaa edelleen... Terveyskeskukseen hankala päästä, joten en nyt ihan pienestä lähde, mutta kaipa sitä on lähdettävä tarkistuttaan. Onkä täällä monia, joilla on tuo tulehdus sitten ollut?
1725
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Pelkkä nuha ei ole merkki korvatulehduksesta, mutta 2kk kestänyt nuha on itsessään jo hyvä syy käydä lääkärissä; se voi johtua esim. allergiasta.

Korvatulehdus on usein kivulias ja sen kyllä huomaa, koska lapsi itkee ja hieroo korvia, mutta ei anna muiden niihin koskea. Toisaalta voi olla kivutonkin, mutta en tiedä onko silloin lääkärikään tarpeen. Lievät tulehdukset voivat parantua itsekseen.

Yksi lapsistani sai aina flunssan päälle korvatulehduksen, että tuttu juttu on.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


<xzx< kirjoitti:

Onkohan usen pitkittynyt nuha oire korvatulehduksesta, jos ei mitään muita oireita ole? 2kk sitten 3v:llä flunssa, mutta nuha jäi päälle, eli niiskuttaa edelleen... Terveyskeskukseen hankala päästä, joten en nyt ihan pienestä lähde, mutta kaipa sitä on lähdettävä tarkistuttaan. Onkä täällä monia, joilla on tuo tulehdus sitten ollut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu