Eli ongelmani on sellainen että asun kerrostalossa ja tilaa on vähän, täytyy siis mahduttaa videotykki, valkokangas ja iso tv samalle seinälle..Olen nyt aikeissa ostaa tällaisen videotykin mutta en haluaisi sellaista varsinaista valkokangasta minkä saa rullattua ylös vaan ajattelin maalata itse sellaisen ison valkokankaan mdf levylle.
Nyt kuulukin tyhmääkin tyhmempi kysymys, eli onko mahdollista jotenki saada tv lähetykset näkymään tuolle kankaalle ja miten?
Eihän sitä kuvaa saa siihen kankaalle ilman tykkiä?? Mutta jos katson aina videotykillä tv:tä niin sehän tulee hiton kalliiksi käytännössä..Voisko joku auttaa tietämätöntä nuorta naista ja vähän valottaa asiaa:D
Täytyykö nyt vaan ostaa taulu-tv ja sellanen valkokangas minkä saa rullattua ylös pois tv:n edestä..
Nyt kuulukin tyhmääkin tyhmempi kysymys, eli onko mahdollista jotenki saada tv lähetykset näkymään tuolle kankaalle ja miten?
Eihän sitä kuvaa saa siihen kankaalle ilman tykkiä?? Mutta jos katson aina videotykillä tv:tä niin sehän tulee hiton kalliiksi käytännössä..Voisko joku auttaa tietämätöntä nuorta naista ja vähän valottaa asiaa:D
Täytyykö nyt vaan ostaa taulu-tv ja sellanen valkokangas minkä saa rullattua ylös pois tv:n edestä..
Vastaukset 10
Vanhimmat
Jos haluat katsoa tv-lähetyksiä tykin kautta, hommaat vaan digiboxin ja kytket sen siihen tykkiin. Ei siinä sen kummenmpaa.
Mutta ei sellainen maalattu "kangas" ole mistään kotoisin. Hukkaan menee kalliin tykin ominaisuudet.
Jospa kuitenkin ostaisit pelkästään tavallisen taulu-tv:n ja unohdat sen tykin kokonaan.
Tuo edellisessä viestissä ollut maalatun mdf-levyn mollaaminen on aivan turhaa, oikealla maalilla saadaan aikaan aivan hyvä tulos. Itselläni on ollut tällainen aikaisemmin ja olin siihen tyytyväinen. Vasta HD-tykin myötä vaihdoin valkokankaaseen. Useassakin kotimaan lehdessä on ollut ohjeet tällaisen itsetehdyn valkokangaslevyn tekemiseen. Ongelma tällaisessa levyssä tulee silloin, jos laitat sen eteen television normaalille tv-tasolle: joudut silloin nostamaan levyn niin ylös, että tykillä katsominen ei ole miellyttävää kuin lähes vaaka-asennossa. Niska kipeytyy normaalilla sohvalla.
Mutta muuten minusta tykin käyttäminen television korvikkeena ei ole kovin käytännöllistä, ainakaan jos televisiota katsotaan tyyliin "joka päivä jonkin verran". Digiboksista saa kyllä kuvan tykille, mutta ääniä varten pitää hankkia vahvistin ja kaiuttimet. Tykin tila pitää aina pimentää, jotta kuva olisi edes jollain tavalla nautittava eikä sellainen perinteinen "puuhastellaan jotain muutakin kun telkkua katsotaan" onnistu.
Eli jos kuitenkin haluat tykin elokuvia varten ja katsoa televisiota, suosittelisin erillisen television hankintaa. Kuvan heijastamiseksi valkokangas, jonka saa laskettua tv:n eteen. Jos vain rahatilanne sallii, moottoroitu valkokangas olisi kaikista helpoin ratkaisu.
unohda koko tykki
Tykki alkaa olla sellaista eilispäivän kamaa. Osta reilun kokoinen telkkari energiansäästötoiminnolla niin saat todella laadukkaan isohkon kuvan pienillä käyttökustannuksilla. Tonnilla saa jo hyvän 47" Full-HD:n.
Ei tykki ole millään tavalla eilispäivän kamaa. Jos haluat elokuvateatterimaisen 2 metriä leveän kuvan järkevään hintaan, ei ole muuta mahdollisuutta. Kyllä 46" littu on pelkkä postimerkki siihen verrattuna.
Mutta siitä ei tosiaan pääse mihinkään, että tykki edellyttää aina normaaltelkkuun nähden enemmän harrastuneisuutta ja vaivannäköä asiaan.
.
mutta se säätäminen ja äheltäminen vaatii kyl asiaan perehtyneisyyttä, jo tykin valinnassa voi tehdä katastrofaalisia virheitä
.
Hyviä kommentteja tullut. Tykki ei tosiaan muodosta mustaa siihen valkokankaalle, eli huone täytyy aina olla pimennetty jos haluaa kunnon kuvan tässä asiassa.
Toinen juttu on se että televisokuva ei kestä suurentamista kovinkaan paljon, vaan käy nopeasti hyvin rakeiseksi ja sitä on ikävä katsella. HD-kanavat auttaa tähän vähän, mutta niitä on vain muutamia.
Kovin isoa kuvaa tykiltä ei siis kannata odottaa kun katsellaan televisiota.
Tykit muodostaa lämpöä ja niissä on tuuletin. Pieni hurina on siis odotettavissa aina kun katsellaan tykin kautta kuvaa. Pienissä huoneissa myös lämpö nousee koska tykki lämmittää.
Sama on tietysti plasmatelevisiossa. Lcd on tässä suhteesa miellyttävämpi.
Nuo aikaisemmin mainitut äänivahvistimet tulevat sitten myös mukaan ja niiden kanssa tietysti jonkinmoiset piuhasotkut. Yleensä.
.
mikä on tykin natiivi resoluutio, jos lähettävä kuva poikkeaa tästä kuvan laatu tippuu romahdusmaisesti
Ei haittaa tietokoneen kuvaa toistavissa dataprojektoreissa kovinkaan paljoa mutta elokuvaesityksissä kylläkin
.
"mikä on tykin natiivi resoluutio, jos lähettävä kuva poikkeaa tästä kuvan laatu tippuu romahdusmaisesti"
Et ole tainnut tykkejä paljoa käyttää?
Nykyisissä tykeissä toimii skaalus melkoisen hyvin, ja todellakaan mitään romahdusmaisia laadun pudotuksia ei tapahdu, pikemminkin päin vastoin. Hyvin skaalaavalla nykyaikaisella HD-tykillö DVD/DigiTV kuvakin on paremman ja tarkemman _näköistä_ kuin jos katsoisi sitä samaa lähetystä PAL-resoluution tykillä (jos semmoisen muinaisjäännöksen jostain vielä löytää...)
"Eli ongelmani on sellainen että asun kerrostalossa ja tilaa on vähän,"
on kerrostalo ei oikein riitä, katselutilan koko olisi ollut hyvä tietää.
Mutta "rivien välistä" lukien sanoisin kyllä että unohda koko
tykki- ja valkokangasajatus ja osta iso littutv.
Elämä nyt on täynnä kompromisseja.