Kuokkalassa ovat linja-autopysäkit ja lasten leikkipuiston (Kotipesä) telineet sotkettu paksulla maalikerroksella tosi oksettavan näköisiksi. Mitä näitten apinoiden päässä oikein liikkuu?
Töhriminen tympii
veronmaksaja minäkin
593
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Sitä tuumin minäkin. Sotkisivat kotiovensa, kun kerran on paikat merkattava. Samaa sumua kuin pullossa näyttää olevan päässäkin.
on tekemisen puute ja pätemisen tarve. Mitenpä ne muuten huomiota saisi kuin särkemällä, töhrimällä, varastelemalla, dokaamalla, tupakoimalla ja tappelemalla. Kun ei uskalla kotona kukkoilla, niin täytyy näytellä kovista kadulla.
Heillä on vähän samanlaisia aivohäiriöitä, kuin pipoaddikteilla. He kärsivät maailmatuskaa niin kauheasti, että heidän on ihan pakko käyttää pipoa sisällä tai töhriä seiniä.
Kyllä vanhemmat lastensa lahjat tuntee...antakaa lapsillenne mahdollisuus kehittää itseään oikeissa oppipajoissa ja antakaa taiteellisuuden näkyä, mutta ei laittomalla porttikongitaiteella vaan ammattilaisten opastuksella.
Porttikongit houkuttelevat nuoria, mikäli heille ei anneta mehdollisuuksia, mutta sakot maksavat ne, jotka eivät piittaa, eli vanhemmat.
Ei laittomia maalarita päiväsaikaan tapaa...ja yötkin pitäisi olla nukkumista varten, nuorilla ennenkaikkea.
On se kyllä omituista, ettei Jyväskylän kokoisessa kaupungissa löydy paikkaa, jossa lahjakkaat nuoret saisivat luvalla toteuttaa "mukiin menevää" taidettaan...kun se on totta, ettei jokaiselle Jyväskylän nuorelle ole JYPin paitaa tehty...nuoret, jotka ilmaisevat itseään porttikongi- taiteellaan ovat harrastuksessaan laittomasti, mutta hekin ilmaisevat olemassaoloaan...Se on väärin...mutta, myös heidän töissään löytyy lahjakkuuksia, jotka ehkä huomataan ja tunnustetaan vasta vuosikymmenten kuluttua!
Joten laillisen paikan avautuessa, voisi mitä todennäköisemmin jäädä myös luvattomat porttikongit rauhaan, eikä "töhrimisestä" tarvitsisi enää puhua.
Kukapa ei taiteesta välittäisi...mistä on Suuretkin taiteilijat tehty?