Mitä tämä on?

jaiksi

Oon 26-vuotias nainen ja luulen että masennukseni on ajanut mut tähän ongelmaan. En tiedä. Uskon ettei se varsinaisesti ole Bed, vaan jotain muuta, mutta mitä. Oon puhunut lääkäreillekkin tästä mutta kukaan ei ota vakavasti.
Oon 159 cm pitkä ja painan 67 kg. Oon aina ollut tyytyväinen itseeni, mutta nyt mietityttää hiukan käytökseni jota on jatkunut muutama vuosi. Syön koko ajan. En mitään muuta teekkään kun syön. Koko ajan on nälkä. Syön vaikka olisin täynnä. Painoin vielä 2 vuotta sitte 57 gk, mutta nyt siis 67 kg.
Mistä hitosta voi olla kysymys?
Aamupala on ainoa jota en ole syönyt sitten lapsuuden. En pysty. Oon aina oksentanut aamupalan pihalle kun voinut niin pahoin. En tiedä onko se jotenkin ehkä periytyvää kun isällä ollut aina sama ettei vatsa vaan kestä mitään ruokaa aamulla.
Mitään en harrasta, kiinnostusta olisi tiettyihin harrastuksiin mutta heikkojen nivelien takia en niitä voi tehdä:(.

Suurin herkkuni on suklaa ja voin ahmia sitä miten paljon vaan. Itsehillintää ei enää ollenkaan ole. En pysty olemaan ilman mitään herkkuja vaikka kuinka yritän.

Johtuukohan koko ongelma siitä että olen vakavasti masentunut ja tunnen oloni yksinäiseksi. Eikö hän, (saan masennukseen nyt apua) mutta entä jos syöminen ei sittenkään lopu:O?

1

402

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • bediläinen

      BED:n kriteerit

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      104
      9334
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4529
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1966
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      42
      1881
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1610
    6. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1361
    7. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      38
      1287
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      54
      917
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      902
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      30
      893
    Aihe