Balille marraskuussa

kohtareissuun

Olen menossa ensimmäistä kertaa Balille, Singaporen kautta. Onko paras lentoyhtiö ostaa lento siellä juuri Air Asia vai muu? Onko parempi ostaa lippu Singapore suoraan vai netin kautta täältä??
Mikä kohde paras/rauhallinen? Matkustan yksin. Rantakohteessa noin12 päivää, jossa olisi suht rauhallista ja uinti helppoa (ei iso aaltoja)..? Hotelleja tai bungaloweja, onko suosituksia??? Kiitos kaikesta tiedosta!!

5

904

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lpl66

      HEI !
      ..ja terveisiä Balille kunhan sinneasti pääset. Jos haluat olla rauhallisessa rantakohteessa ilman aaltoja, voisi Sanur olla sinulle oikea paikka. Kuta-Legian-suunnalla on paljon aaltoja, samoin Seminyakissakin.

      Me oltiin Mercure Resortissa, se oli ainakin mainio paikka. Semmoisia mökkejä puutarhassa ja ranta ihan vieressä. Sanurista on sitten helppo tehdä myös retkiä muualle saareen. Rannan eteläpää näytti olevan ihan vieri-vieressä varmaaan toinen toistaan miellyttävämpiä hotelli-ja bungalow-alueita. Varmaan löydät mieluisan.Kannatta käydä Tripadvisor.com-sivustolla, sieltä läydät hotelliarvosteluja. Ainakin meidän mielestä ne osuivat ihan äärilaitoja huomioimatta aika nappiin.

      • kohtareissuun

        Kiitos edelliselle vastauksesta. Sanur varmaan ok paikka aloittelijalle. Käyn katsomassa majoitukset!!


      • Balilla viihtynyt
        kohtareissuun kirjoitti:

        Kiitos edelliselle vastauksesta. Sanur varmaan ok paikka aloittelijalle. Käyn katsomassa majoitukset!!

        Suosittelen myöskin Sanurin alueta. Tosin se on illalla suht hiljainen, mutta taksilla pääsee nopeasti vilkkaalle kutan alueelle.


      • Bali bali
        Balilla viihtynyt kirjoitti:

        Suosittelen myöskin Sanurin alueta. Tosin se on illalla suht hiljainen, mutta taksilla pääsee nopeasti vilkkaalle kutan alueelle.

        Moro. Sanur on ihan kiva rauhallinen rantakohde. Kuitenkin ihan tarpeeksi ravintoloita riittää. Me tykättiin. Suosittelen muuten että kannattaa käydä Ubudissa. Vaikka olla pari yötä. Vaikka on melkein keskellä saarta niin makea paikka. Luonto tosi upea. On vuoret lähellä, riisipellot, paljon hyviä ruokapaikkoja, voi laskea koskea. Paikka on muutenkin rehevää viidakkoa. Kannataa ottaa joku viidakko hotelli. Siellä mukava tehdä rauhassa vaikka riisipelto kävelyjä. Matkaa Sanurista ja kentältä on noin 1½ tuntia

        Kyllä air asia on varmaan halvin Boresta Balille. Hyvä yhtiö ja uudet koneet. Meno paluu Boresta noin 100 ekee. Mä ottaisin suoraan Air asian sivuilta. Kannattaa katsoa. Näkee aikataulun et miten sopii


    • Bottivarmistus 2+14

      Joo, Sanur on kyllä rauhallinen, mutta ranta on siellä aika kökkö. Laskuveden aikaan vettä on vain 10-20 cm, joten uimisen voi silloin unohtaa. Nousuveden aikaan taas vedessä on runsaasti roskaa ja levää.
      Gili- saarilla kannattaa käydä muutama päivä viettämässä. Siellä on tosi aurinkoista ja meressä on paljon nähtävää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. MIksi suurin osa persuista on alkoholisteja?

      Tätä jäin pohdiskelemaan....
      Maailman menoa
      65
      3858
    2. 47
      3203
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      154
      2969
    4. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      47
      2870
    5. SDP ylivoimainen ykkönen

      En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.
      Maailman menoa
      75
      2426
    6. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      62
      1931
    7. Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!

      ”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a
      Maailman menoa
      24
      1925
    8. Polttomoottoriauto on köyhän merkki

      Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.
      Maailman menoa
      136
      1830
    9. Kaivattusi ominaistuoksu?

      Itse vastaan juustonaksu 😅
      Ikävä
      89
      1259
    10. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      68
      1200
    Aihe