Lost in new york

kertokaa upeimmat nähtävyydet new yorkista! mitä sieltä voi esim. ostaa mitä ei saa mistään muualta maailmassa? Mitkä asiat täytyy nähdä ja kokea siellä käydessä? Kokemuksia? fiiliksiä? mikä mielikuva new yorkista jäi matkan jälkeen, petyitkö vai ihastuitko? auttakaa eksynyttä !
1399
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Nähtävyyksistä on tällä palstalla kirjoitettu moneen kertaan. Lue vanhoja keskusteluja ja lainaa kirjastosta New York-opas.

Times Square illalla on näkemisen arvoinen. Näköaloja varten Empire State Buildingin vaihtoehtona menisin Rockefeller Centerin Top of the Rockiin, ei jonoja, mahtavat näköalat ja kuviin saa Empire State Buildingin. http://www.topoftherocknyc.com/

Nämä ja vaikka pikku lenkin Keskuspuistossa tai käynnin Grand Central Terminalissa saa mahtumaan yhteen päivään. Kävellessä voi hämmästellä vaikka 5th Avenuen luksusliikkeitä.

Brooklyn Bridge kannattaa kävellä yli; mene metrolla A tai C High streetin asemalle, seuraa kylttejä sillalle ja kävele Manhattanin puolelle.

WTC:n raunioista ei ole mitään jäljellä, paikka on nykyisin rakennustyömaa. Pieni St Paulin kappeli Millennium Hilton-hotellin vierressä oli pelatajien lepopaikka ja siellä on muistonäyttely.

Staten Islanidin lautta lähtee Manhattanin eteläkärjesta ja on ilmainen, hyvät merinäköalat Manhattanille ja Vapaudenpatsaalle. Metro 1 (vain viisi ensimmäsistä vaunua) South Ferryn asemalle tai R/W White Hall/South Ferry-asemalle. Yhteen päivään saa mahdutettua Staten Islandin lauta, Wall Streetin, St. Paulin kappelin ja Brooklyn Bridgen.

Mm. Meatpacking District, West Village, Greenwich Village ja Soho ovat viehättäviä ja mielenkiintoisia alueita; näissä viettäisin vähintään yhden päivän. Little Italy on enää vain oikeastaan pätkä Mulberry Streetiä ja alueella asuu enää parikymmentä italialaisalkuperää olevaa perhettä, Chinatown on kasvanut entiseen Little Italyyn.

Brooklyn on valtava alue, jossa on erialisia kaupunginosia, itse olen ihastunut mm. Red Hookiin, Carrols Gardeniin ja Brooklyn Heightsiin. Brooklynin puolellakin kannattaa siis vierailla.

Olen nauttinut musikaaleista, klubikeikoista, katuruoasta ja gourmetpaikoista. Parhaillaan rakentelen lampunjalkaa New Yorkista ostamastani vanhasta metallisesta painosylinteristä... Se on ainakin ainutlaatuinen. Tarjontaa on valtavasti joka makuun niin kulttuurissa, ruoassa, ostoksissa kuin vain fiilistelyssä.

New York on ehdoton suosikkikaupunkini, johon palaan yhä uudestaan. Olen matkustanut lukuisissa maailman suurkaupungeissa, mutta New Yorkiin on selvästi jäänyt osa sydäntä. Onneksi puolisolla on ihan kova hinku päästä sinne takaisin aina uudestaan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lolloxc kirjoitti:

kertokaa upeimmat nähtävyydet new yorkista! mitä sieltä voi esim. ostaa mitä ei saa mistään muualta maailmassa? Mitkä asiat täytyy nähdä ja kokea siellä käydessä? Kokemuksia? fiiliksiä? mikä mielikuva new yorkista jäi matkan jälkeen, petyitkö vai ihastuitko? auttakaa eksynyttä !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu