Tiedostojako koneelta toiselle

Aleksi

Koneessa A (langalla kiinni modeemissa) on ulkoinen kovalevy sekä tulostin jaettu Windowsin jaolla. Olen päässyt niihin käsiksi koneelta B (langattomasti kiinni modeemissa). Ennen tämä onnistui, mutta sitten vaihdoin modeemin (THOMSON ST780WL DXT:iin), koska vanha hajosi. Langaton verkko toimii loistavasti, mutta tiedosto- ja tulostinjako ei enää. Poistin koneelta B vanhat "jakolinkit" (koska IP:t ja langattoman verkon nimet vaihtui) ja loin ne uudelleen samalla tavalla kuin olin aiemminkin tehnyt (\\KOTIKONE\kiintolevy_wd). Eipä jostain syystä pääse käsiksi, kone ilmoittaa ettei tuommoista polkua mukamas löydy.

Veikkaisin, että tämän modeemin asetuksista löytyisi vastaus. Tuosta "Game & Application Sharing" -kohdasta en sitten ymmärräkään yhtään mitään. Osaisiko joku auttaa, olen nimittäin pulassa, kun en pääse tiedostoihini käsiksi.

t. Aksu

3

470

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihan helppoa!

      klikkaat sieltä resurssienhallinnasta eli omasta tietokoneesta sitä kansiota, jonka haluat jakaa ja sitten klikkaat tiedosto- ja kansiotehtävistä tämä kansio jaetaan

      • Aleksi

        Tuon olin jo tehnytkin aiemmin, koska olin saanut tuon aiemmin toimimaan. Sainkin tuon äsken toimimaan, vika oli palomuurin asetuksissa.

        Kiitos kuitenkin avusta :)

        Aleksi


      • Anonyymi
        Aleksi kirjoitti:

        Tuon olin jo tehnytkin aiemmin, koska olin saanut tuon aiemmin toimimaan. Sainkin tuon äsken toimimaan, vika oli palomuurin asetuksissa.

        Kiitos kuitenkin avusta :)

        Aleksi

        Niin mitkähän asetukset piti laittaa päälle että lähti kotijako toimaan. Oliko kyse Winwos palomuurista vai modeemin /reitittimen palomuuriasetuksista?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Huomenta ihana

      Kauniskasvoinen ihanuus 😘 saan sut vielä
      Ikävä
      45
      7332
    2. Hei rakas...

      Miten on työpäivä sujunut? Rakastan sinua 💗
      Ikävä
      32
      4058
    3. Ei tämä etene ikinä

      Kun kumpikaan ei enää ota yhteyttä. Mä en ainakaan uskalla.
      Ikävä
      57
      3585
    4. Edelleen sitä on vaikea uskoa

      Että olisit oikeasti rakastunut muhun
      Ikävä
      50
      3120
    5. Vitsi mihin menit. Heti takasin.

      Mä näin sut tuu takasin! Oli kiire, niin en ehtiny sin perään!
      Ikävä
      17
      2796
    6. Voi ei! Jari Sillanpää heitti keikan Helsingissä - Hämmästyttävä hetki lavalla...

      Ex-tangokuningas on parhaillaan konserttikiertueella. Hän esiintyi Savoy teatterissa äitienpäivänä. Sillanpää jakoi kons
      Suomalaiset julkkikset
      49
      2289
    7. Miksi et irrota otettasi

      Suhteeni?
      Ikävä
      51
      2265
    8. Toiveikas vai toivoton

      torstai? Ajatuksia?
      Ikävä
      37
      2258
    9. Koko ajan olet

      Senkin suhteen kiusannut. Halut on ihan mielettömät olleet jo pitkään
      Ikävä
      43
      2238
    10. Mukavaa päivää

      Mun rakkauden kohteelle ❤️ toivottavasti olet onnellinen
      Ikävä
      16
      2236
    Aihe