melko epäreilua

perhe veneenallako

päättäjiltä esimerkiksi asumistuen kanssa. itselläni erossa aikanaan lapset jäi äitille joka saa suuret asumistuet, itsellä nykyään uusi vaimo ja jotta lasten oikeus isäänsä toteutuisi niin jouduttiin järjestämään iso asunto että neljä lasta voi viikon loppuisin 2krt/kk olla luonamme, ja lapsille tietysti pojille oma ja tytöille oma huone aikuisten makkari niin asunto pitää olla 4h k. itse olen joutunut työttömäksi, vaimo minimi palkalla, mutta sen verran tienaa ettei asumistukeen oikeutta ole (tulot ylittää 18e/kk tuon rajan)
sossu ei maksa kun on liian iso ja kallis aunto kahdelle, eikä kyllä mielellään edes sossuun mennäkkään.
ja vaikka mielestäni sossut rikkoo lakia loukkaamalla lapsen oikeutta isäänsä (vaatimalla muuttamaan 40neliön kaksioon ennen kuin osallistuisivat toimeen tulotuella vuokraan) mutta mitenkäs 2 aikuista ja 4 lasta oikein voisi viettää edes normaalia lähellä olevaa aikaa semmoisessa koirankopissa? onko mitään paikkaa mihin tavis kansalainen voisi laittaa esim. laki ehdotuksia ym?

1

603

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Onnea matkaan

      Ikäväähän tuo on, mutta olen huomannut, että asiasta on alettu pitää ääntä. En valitettavasti muista nimiä, mutta taitaa useampikin järjestö tällä hetkellä olla nostamassa kissaa pöydälle. Toivotaan, että jotakin saadaan aikaan. Googlaa vaikka sanalla miesten oikeudet tai vilkaise, löytyykö tämän foorumin tasa-arvopalstalta mitään linkkiä. Et ole yksin.

      Sitten kun ja jos saat lapsia uuden vaimosi kanssa, kannattaa hakea maksuvapautusta elatusmaksuista (jos et ole jo hakenut). Meillä oli ikävä tilanne kun mieheni suurituloinen, uudessa avoliitossa elävä ex vei ulosoton kautta ainoalle lapselleen isot elatusmaksut ja meidän pienituloinen kolmilapsinen perheemme sai tulla toimeen sillä, mitä jäi. Sitten vahingossa jostain kuultiin siitä maksuvapautusmahdollisuudesta, ja kyllä helpotti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      67
      2405
    2. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1377
    3. Kyläkauppias ajoi kännissä töistä kotiin

      Ei edes kallis auto estä humalassa ajamista, vaikka luulisi alkolukko olevan sellaisessa jo vakiovarusteena. https://ww
      Maailman menoa
      74
      1185
    4. EU komissio - EU-elpymisrahoja voidaan käyttää TILAPÄISESTI väärin!

      Espanja ohjasi miljardeja euroja – Nyt EU-komissio teki yllättävän paljastuksen Skandaaliksi noussut Espanjan EU-rahoje
      Maailman menoa
      4
      1107
    5. Miks me oikein

      Rakastuttiin vaikka kaikki on mahdotonta?
      Ikävä
      79
      845
    6. Kiitos upeasta palvelusta kukkamyyjä

      Kiitos sinulle upea kaunis kukkamyyjä Kuhmon torilla 🌹 Upea iloinen asenteesi ja kaunis hymysi pelasti päiväni ❤️ Jäi
      Kuhmo
      19
      790
    7. Nainen, mikset lähetä

      miehelle viestiä? Tiedän, että sulla on asiaa ja kysyttävää.
      Ikävä
      43
      678
    8. Ratikka Turkuun

      Ei hyvä. Ja syy on siinä , kukaan ei osaa suunnitella oikeaa reittiä. Pitää huomioide, kiskoja sijaintia ei voi muutta
      Turku
      82
      670
    9. Miehet trikoissaan

      On se kauhian näkköistä, kun miehet tiukossa trikkoissa juoksentelloo ja mulukku paestaa trikkoijjen läpi. Kahtokkee pe
      Suomussalmi
      24
      638
    10. Rakastan sinua

      Yhä.
      Ikävä
      30
      636
    Aihe