No niin nyt on pohja putsattu vanhasta myrkkymaalista. Oli aikamoinen savotta kun oli useampia kerroksia ja lopuksi vielä kova myrkky joka istuu hyvin kiinni ja en näe tarpeelliseksi sitä hioa rikki.
Primeri (epoxi) on ehjä sen mitä tuosta pystyy päättelemään, eikä ole ruttokuplia missään. Kaipaisin kokemuksia mitä tartuntamaalia olette käyttäneet tuon primerin ja tulevan myrkyn välissä.
Onko muita vaihtoehtoja kuin Hempelin tai Intenationalin kovahintaiset 1-komonenttimaalit?
Laskin että noin 400Eur uppoo jo pelkkään tartuntamaaliin :-(
Löytyykö esim Teknokselta tai Tikkurilalta vastaavia.
Inerta5 on tuttu tuote, eikä sitä nyt ole tarkitus käyttää, silloin joutisin hiomaan kaikki primerit esiin, kun kuulemma Inerta5 liuottimet "keittävät" tuon vanhan kovankin myrkyn irti ja työ menee hukkaan.
Inerta5 aijon käyttää uuden peräsimen pintaan kun tulee neitseellinen pinta niin on helppo siihen vetää se riittävä määrä :-)
Vähän helppiä siis kaipaa hän.
Tartuntamaali
8
865
Vastaukset
- Ee-Box
että Inerta "keittäisi" jonkun toisen epoksimaalin "irti" jota kai yritit selvittää yllä. Jos tämä alla oleva vanha primeri on epoksia (ja siis täysin kovettunut) niin kyllä se pitäisi kestää se Inertakin mutta en mene takuuseen, ei näistä koskaan tiedä. Kokeile pienelle alueelle niin se selviää.
- X145
Hän tarkoitti ilmeisesti.
""Inerta5 on tuttu tuote, eikä sitä nyt ole tarkitus käyttää, silloin joutisin hiomaan kaikki primerit esiin, kun kuulemma Inerta5 liuottimet "keittävät" tuon vanhan kovankin myrkyn irti ja työ menee hukkaan.""
Kun on vielä hyvinistuvaa vanhaa kovaa myrkkymaalia, niin sen myrkyn tuo Inerta liuottaa irti.
Jos nyt oikein ymmärsin.
Tuohon ei ole muuta vaihtoehtoa kun joko hioa se vanha myrkky kokonaan pois = kammo työ.
Tai sitten käyttää esim Hempelin Yacht Primeria ja vaikka sävyttää toisen pytyn niin näkee eron kun maalaa 2 kerrosta mitä ne suosittelee, joka on hyväksi havaittu tartuntamaali uuden myrkkymaalin alle.
En tunne muiden valmistajien tuotteita, sorry.
- A-36
Ei tuo onnistu kunnolla, jos et hio vanhaa myrkkyä kokonaan pois. Sitten voit kyllä vetää sen Inerta 5:sen vanhan primerin päälle. Jos et halua hioa vanhaa myrkkyä pois, niin silloin sinun on tyytyminen pelkkään myrkkymaaliin ilman uusia primereitä. Jos tuo kova myrkky on esim. Hempell Hard Racing, niin hionnan ja puhdistuksen jälkeen samaa maalia pintaan. Jos haluat pintaan pehmeän 'myrkyn' esim. Hempellin Millen, niin se kyllä valmistajan mukaan tarttuu aina tuon kovan päälle. Varmista maalivalmistajalta yhteensopivuus.
Jos et ole varma vanhan kovan myrkyn laadusta, niin suosittelen hiomaan sen tosiaan kokonaan pois. Sitten jos vanhat primerit kunnossa, niin pari kerrosta uutta pintaan ja kova myrkky vielä hieman kostean primerin päälle. Kovan myrkyn päälle voi vetää yleensä aina saman valmistajan itsekiillottuvan 'pehmeän' maalin. Kun laittaa kovan myrkyn vielä eri värillä, niin näkee mukavsti, milloin tarvitsee pehmeää lisätä ja siis ainakin Hempellin tuotteilla tuo pehmeä tarttuu aina vanhaankin kovaan, kunhan pinta on puhdas.- venesutari
vaan ala maalata kovan myrkyn päälle mitään epoksiprimereita. Jos tarkoitusesi on suojata pohjaa ruttoa vastaan täytyy kaikki myrkkymaali poistaa vanhaan primeripintaan asti. Jos pohja on terve, voit lisätä vanhan primerin päälle lisäkerroksia tarpeen mukaan.
Jos tarkoituksesi on maalata vain uudet myrkkymaalit vanhan päälle, niin siinä ei primeria tarvita. Olet oikeastaan siinä tapauksessa tehnyt turhaa työtä raapimalla vanhat myrkyt pois. Vanhat myrkkykerroksethan saa aktivoitua kevyellä hionnalla.
Yleinen virhe on, että joka kevät vedellään uudet myrkyt, jolloin myrkkykerros kasvaa turhan takia.
- germaani69
www.svb.de ja säästät esim Internationalin maaleissa tasan puolet. Bonuksena kamat kotiin 13€:lla.
- Zimo1
Et kertonut onko veneesi meressä vai järvessä. Oma veneeni on järvessä ja olen tehnyt niin että vanhat myrkkymaalit poistatutin vesihiekkapuhalluksella. Tämä karhentaa pohjan sopivasti kitille ja maalille. Maalasin Teknoksen epoksilla. En saanut oikein hyvää jälkeä telalla, niinpä maalasin lopulta ruiskulla. Jatkossa en vahaa venettä. Tarvitaessa hion kevyesti vesihiomapaperilla ja ruiskutan uuden pinnan. Syksyllä heti noston jälkeen pesen painepesurilla, ennen kuin lima ehtii kuivaan.
Jos joku tietää mistä saa Teknoksen maaliin hidastinta litran tai kolmen litran purkeissa, niin kertokaa.
- -Mika-
Eli siis pohja on putsattu vanhasta pehmeästä myrkystä? Mutta jäljellä on ehjä epoksipinta sekä kova myrkky?
Ei siihen väliin mitään tartuntamaalia tarvita, jos nyt vedät vaan pehmeän myrkyn siihen.
Tai vaikka vetäisit kovankin myrkyn, niin ei tartuntamaalia tarvita. Ainoa tilanne, missä kovan myrkyn tarttumisen kanssa on ongelmia, on täysin kuivunut uusi epoksipinta.
Anna mennä vaan keväällä suoraan uutta maalia pintaan.- Alkup viest läh
Kiitoksi kaikille vastaajille.
Vene on merivedessä.
Vanha myrkky on vesihiottu pois. Ainakin pehmeän osalta, nyt on noin 7m2 jossa on jotain
vanhaa "kovaa myrkkyä" kun istuu kuin tauti. Joten ajattelin sen jättää, pohja on tarkastettu ja ei ole ruttoa ja vanha primeri (epoksi) on hyvässä kunnossa poislukien yhdestä kohtaa peräsimen ympärillä mistä hioin ihan kaikki pois ja sen osan käsittelen uudestaan 2komp Light-Primerilla.
Tein tarjouskyselykierroksen ja sain sekä tuota LP.tä että Yacht-Primeria (tartunta maali) hyvin kohtuulliseen hintaan. Joten kannatti uhrata aikaa ja käydä / soitella. Tuotteen edullisimmin tarjosi paikallinen RTV liike :-) Yllätys oli melkoinen kun peittosi halvimman nettikaupankin noin 5Eur/Litra :-)
Nyt on tarvikkeet kasassa, odotellaan vaan kevään lämpöä niin päästään hommiin.
Antifoulingiksi löysin pehmeää kuparipohjasta punaista :-)
Tuttava oli sitä tilannut 60kg purkin niin riitti minullekin 6kg :-)
Oli tänäkesänä hänella pohjassa ja ei ollut kuin vähän limaa, näkkejä ei ollut kuin lokin ja kaijun kohdalla muovissa. Vesirajakin oli yllättävän puhdas, auringonpuolella tosin vähän enempi limainen kun varjonpuolella.
Syksynjatkoa.
C
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu4533876Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä
Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä3181662- 1161486
En kadu sitä, että kohtasin hänet
mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n891454Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991388Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..
...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n591346- 501266
Helena Koivu : Ja kohta mennään taas
Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi931204- 441059
Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."
Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa331047