Voiko "kuukautiskivut" enteillä synnytystä? Ollut nyt noin viikon ajan ja aamuisin pahimmat. Tunne että kuukautiset alkavat. Supistuksiakin ollut jonkun verran. Mitään muuta ei vielä tapahtunut..
Kuukautiskivut ennen synnytystä
8
9515
Vastaukset
- tai ei :)
Varmaksihan näitä ei koskaan voi sanoa. Mutta itsellä ja monella muulla nuo ovat olleet kohdunkaulaa pehmittäviä, lyhentäviä ja avaavia kipuja. Eli kyllä se voi jotain enteillä.
Olin ennen ekaa synnytystäni neuvolassa (samana aamuna) jo melkein 4 cm auki, vaikkei suppareita ollut vielä juuri ollut, "menkkajomottelua" vaan.- ...
joo eiköhän nyt turha pelottelu lopeteta! mulla ollut jonkun viikon tollasta menkkaimasiat jomotusta. ja lapsi hyvin eläväinen on, tänään viimeksi neuvolassa sydänääniä kuunneltiin.
- Anonyymi00009
Typerä kommentti
- Miina I
ne ovat eikä kuukautiskipuja. Synnytyspoltothan ovat kovia kuukautiskipuja muistuttavia.
- viestin aloittaja
Enpä nyt oikeen usko että kuollut on koska niin ahkerasti liikkuu joka päivä ja muutenkin kaikki ollut hyvin. Supistuksia mulla ollut rv 17 lähtien (kivuliaita rasituksen yhteydessä). Nyt täs loppuvaiheessa supistukset muuttunu, ei tuu enää rasituksen yhteydessä vaan levossa ja voimakkaampia ovat ja sit noi menkkakivut. Toiv pian tulis, alkaa tuntuu siltä että mitään ei tapahtu :( ei montaa päivää laskettuun!
- rv 40+1
viestin aloittaja kirjoitti:
Enpä nyt oikeen usko että kuollut on koska niin ahkerasti liikkuu joka päivä ja muutenkin kaikki ollut hyvin. Supistuksia mulla ollut rv 17 lähtien (kivuliaita rasituksen yhteydessä). Nyt täs loppuvaiheessa supistukset muuttunu, ei tuu enää rasituksen yhteydessä vaan levossa ja voimakkaampia ovat ja sit noi menkkakivut. Toiv pian tulis, alkaa tuntuu siltä että mitään ei tapahtu :( ei montaa päivää laskettuun!
minulla ollut myös noita kovempia jomotuksia viikon pari. Säännöllisen epäsäännöllisiä, eli päivittäisiä mutta pätkittäisiä. Tulevat pahimpina öisin, herään joka yö samoihin aikoihin kunnon kouristuksiin ja"vessatukseen" mitä jatkuu läpi yön, sitten helpottavat hieman. Suppareita olllut täälläkin jo kuukauden päivät, tosin kivuttomia ja liikkeestä riippumattomia. Nämä ovat ilkeitä, niinkuin olisi kokoajan synnytyksen alku käsillä ja sitten ei kuitenkaan vielä mitään. Ja juu, ei liity kohtukuolamaan eikä lapsen ahdinkoon vaan kuulemma ihan kohdun valmistautumista synnytykseen.
- monta synnyttänyt
Voi enteillä. Kyllä minullakin oli vastaavia kipuja raskauksien loppuvaiheissa, tosin aikaa synnytykseen meni vielä noista kivuista kaikkien kanssa. Ilmeisesti kohdunkaula pehmeni ja hieman aukeili kys kipuilun aikana.
- tyttö 3 viikkoa
ja todennäköisesti ovat juuri niitä kohdunkaulaa avaavia pieniä supistuksia. Mulla ainakin synnytys alkoi juuri sellaisilla vaimeilla menkkamaisilla jomotuksilla jotka välillä hävisi ja uudelleen alkoivat /voimistuivat/säännöllistyivät. Saman iltana synnytin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluan sinut, kuuletko minua.
Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad611179- 42891
Alastomat miehet seksikeinussa lasten nähden PRIDEssä!
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/adf62289-a0b6-4b4c-9672-9e19c01beb51 Eikö nyt muka mene jo aivan liian pitkälle että326657- 51651
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän116626- 51618
Naiselle Kuuleppa Tämä
Tämä ei ole mikään vitsi. Minulla on ikävä sinua nainen! Naiselle mieheltä38605- 93600
- 75566
- 56564