Miksi noudattaa?

seew

Minulla todettiin keliakia kesällä. Olin sairaalassa muista syistä ja verikokeista huomattiin, että keliakia-arvot oli koholla ja sitten gastroskopiassa huomattiin, että suolinukka oli vaurioitunut. Noudatin gluteenitonta ruokavalioa ehkä pari kuukautta, sitten en enää jaksanut. Keliakiani on siis oireeton, en huomaa mitään eroa. Mitä hyötyä gluteenittomasta ruokavaliosta olisi minulle?

2

595

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dertnm.we345

      voi olla monen ongelman alkulähde,kaikkiin imeytymishäiriöihin tulisi suhtautua vakavasti.Ohut suolessa tapahtuva ravinnon imeytyminen on kaikkein tärkein ihmisen terveyden kannalta.Vilja on sinulle myrkky jota elimistösi ei siedä huolimatta ns.oireettomuudesta.Myöhemmin ehkä huomaat jonkun liitännäis sairauden,syöpäkasvaimet vakavimmat.Keliakia on sinulla hautaan saakka joten päätä viisaasti haluatko vai et jotain vakavampia sairauksia sillä imeytymis häiriöt heikentävät vastustuskykyäsi muilta taudeilta.T.20 vuotta gluteenittomalla ruokavaliolla.

    • sairaus tosissaan

      Keliakian oirekirjo on niin moninainen, ettei niitä pysty edes kunnolla listaamaan. Et ehkä saa oireita vielä, mutta ajan kanssa niitä tulee, tai sitten ei. Mutta riskiä ei kannata ottaa.

      Ensimmäinen oire voi olla käytännössä ihan mikä vaan masennuksesta rytmihäiriöihin. Itselläni ensimmäinen oire oli keskushermostollinen, asentotunnon radikaali heikkeneminen, jota eivät lääkäritkään osanneet yhdistää keliakiaan (kaikki veriarvot normaalit) ennen kuin 6 vuotta myöhemmin vatsani kipeytyi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      31
      11200
    2. Aivan kauheaa

      Veikö koskiuoma taas ihmishengen? Se pitää kieltää!
      Imatra
      53
      8865
    3. Onko kaivattusi

      …mielestäsi älykäs, tai kenties tyhmä? Oma mielipide.
      Ikävä
      137
      5425
    4. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      144
      3724
    5. Epäilen ettet edes

      Kehtaisi liikkua kanssani.
      Ikävä
      69
      3628
    6. Virkamiehille tarvitaan tuntuvat palkankorotukset

      Naistenpäivänä on syytä muistuttaa, että virkamiehen euro on vain 80 senttiä. Palkat tulee saattaa samalle tasolle yksi
      Maailman menoa
      35
      3584
    7. Oletko huomannut

      Yhden muutoksen?
      Ikävä
      40
      3318
    8. Jäikö meidän välit

      Mielestäsi Kesken?
      Ikävä
      57
      2638
    9. Olisipa saanut sinuun

      Tutustua paremmin. Harmi että aloin lopulta jännittämään kun näytit tunteesi niin voimakkaasti ja lähestyit niin voimaak
      Ikävä
      68
      2339
    10. Miltä mahtaa tuntua

      Sitten kun näet hänet pitkästä aikaa?
      Tunteet
      31
      1872
    Aihe