Miksi noudattaa?

seew

Minulla todettiin keliakia kesällä. Olin sairaalassa muista syistä ja verikokeista huomattiin, että keliakia-arvot oli koholla ja sitten gastroskopiassa huomattiin, että suolinukka oli vaurioitunut. Noudatin gluteenitonta ruokavalioa ehkä pari kuukautta, sitten en enää jaksanut. Keliakiani on siis oireeton, en huomaa mitään eroa. Mitä hyötyä gluteenittomasta ruokavaliosta olisi minulle?

2

619

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dertnm.we345

      voi olla monen ongelman alkulähde,kaikkiin imeytymishäiriöihin tulisi suhtautua vakavasti.Ohut suolessa tapahtuva ravinnon imeytyminen on kaikkein tärkein ihmisen terveyden kannalta.Vilja on sinulle myrkky jota elimistösi ei siedä huolimatta ns.oireettomuudesta.Myöhemmin ehkä huomaat jonkun liitännäis sairauden,syöpäkasvaimet vakavimmat.Keliakia on sinulla hautaan saakka joten päätä viisaasti haluatko vai et jotain vakavampia sairauksia sillä imeytymis häiriöt heikentävät vastustuskykyäsi muilta taudeilta.T.20 vuotta gluteenittomalla ruokavaliolla.

    • sairaus tosissaan

      Keliakian oirekirjo on niin moninainen, ettei niitä pysty edes kunnolla listaamaan. Et ehkä saa oireita vielä, mutta ajan kanssa niitä tulee, tai sitten ei. Mutta riskiä ei kannata ottaa.

      Ensimmäinen oire voi olla käytännössä ihan mikä vaan masennuksesta rytmihäiriöihin. Itselläni ensimmäinen oire oli keskushermostollinen, asentotunnon radikaali heikkeneminen, jota eivät lääkäritkään osanneet yhdistää keliakiaan (kaikki veriarvot normaalit) ennen kuin 6 vuotta myöhemmin vatsani kipeytyi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      100
      4002
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3830
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      44
      2235
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      56
      2214
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2104
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      52
      1766
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1439
    8. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      110
      1228
    9. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1193
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1129
    Aihe