aiti on suomalainen vihree..mutta miehet ei?

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009102710495537_uu.shtml

tuntomerkit viittaavat afrikkalaisiin tai muslimeihin...
891
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

ja ystavakunta samoista piireista..

Äänestä

Mies oli toistuvasti noin kymmenen vuoden ajan pakottanut kaksi 4-14 -vuotiasta lastaan sukupuoliyhteyteen käyttämällä heihin väkivaltaa. Yksittäisiä tekoja oli suuri määrä ja ne tapahtuivat viikottain. Rikokset tapahtuivat vuosina 1998-2008.

Oikeuden mukaan teot oli tehty erityisen julmalla ja nöyryyttävällä tavalla. Juttu käsiteltiin oikeudessa suljetuin ovin.

Maksimirangaistus teoista olisi ollut 13 vuotta. Syyttäjä Harri Ilander oli vaatinut maksimirangaistusta.

- Tuomion pituus oli aika raflaava, 44-vuotiasta oikeudessa avustanut asianajaja Kari Hämeen-Anttila totesi.

Käräjäoikeus piti tekokokonaisuutta poikkeuksellisen vahingollisena ja vaarallisena. Se osoitti tekijässä myös erityistä piittaamattomuutta asianomistajien henkilökohtaisesta koskemattomuudesta. Lastensa raiskausten lisäksi mies tuomittiin viiden muun useista pahoinpitelystä. Näistä kolme oli lapsia. Pahoinpitelyt tapahtuivat 2004-2008

Oikeus määräsi tuomitun maksamaan asianomistajille yhteensä 280 000 euron korvaukset. Kyse on suurimmista raiskausrikoksista määrätyistä korvauksista.

- Se on hirvittävän paljon, Hämeen-Anttila totesi. - En muista yhtään joka yltäisi edes vastaavaan koko luokkaan.

- Mitään aukotonta systeemiä ei ole olemassa. Yksittäistapauksia sattuu aina, asianajaja Hämeen-Anttila totesi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


keltahousu... kirjoitti:

http://www.iltalehti.fi/uutiset/2009102710495537_uu.shtml

tuntomerkit viittaavat afrikkalaisiin tai muslimeihin...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu