Kirjat ovat kalliita uutena

poika ja kahvikuppi

Onneksi on alennusmyynnit. Ja varsinkin Kirjatori ja Kirjapörssi-ketjut, joissa arvostettukin kirja voi lähteä vitosella parin vuoden päästä julkaisusta, puhumattakaan "2 euron päivistä" säännöllisin väliajoin.
Tosin em. liikkeitä on aika niukasti, isoimmissa kaupungeissa lähinnä.

Yritin tuossa "Kaikkihan rahan takia kirjoittavat"-ketjussa herätellä keskustelua kirjojen (yli)hinnasta tässä maassa. Vai ovatko ne mielestänne kalliita?

Käytän esimerkkinä 2007 julkaistua kovakantista suomalaista romaania, josta veloitetaan kolmekymppiä, ja vähän ylikin (31,90?), vaikka sivuja vaivaiset 115. Eikä tämä ole ainoa esimerkki.

Tämä nykyinen pokkaribuumi tuli todelliseen tarpeeseen. Itse en yhtään vähättele pokkareita, kuten jotkut, ja esim. kirjailija Pirjo Hassinen on sanonut, että hänelle pehmeäkantinen on aivan yhtä arvokas kuin kovakantinen, eikä hän ikinä jättäisi pokkaria esim. junaan tms.
8 euroa pokkarista on juuri sopiva hinta. Eläköön Loisto-kustantamo! Tosin julkaisette turhan paljon elokuviin ja muuhun hömppään perustuvia pokkareita.
Ottakaa kantaa.

3

424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaari ja totilasi

      Pokkarien rinnalla myös kirjastot ja divarit. Nuo meidän köyhien eläkeläisten aarreaitat. Ja kiitos Helsingin kirjamessuille, siellä oli puoli hallillista antikvariaatteja ja likimain kaikki löytyi mitä eri toimeksiannoista etsin maalaiskavereille.
      Toivottavasti en elä niin kauaa, että näkisin sähköisten lukukoneiden syrjäyttävän paperikirjan lopullisesti.

      • halpaa on

      • Kirjahullux

        Divarit ja antivariaatit ovat kirjallisuuden ystävien aaresaaria. Sieltä löytyy hyvää ja halvalla. Itse ostan lähes kaikki kirjani divareista, kirpputoreilta ja alennusmyynneistä. Kuka maksaa uudesta kirjasta kun sen saa monta kertaa halvemmalla divarista aika pien ilmestymisen jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko kertonut jo muille tunteistasi?

      Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.
      Ikävä
      77
      4602
    2. Olisin ottanut sinusta akan itselleni

      Mutta olitkin aika itsepäinen ja hankala luonne.
      Ikävä
      180
      1857
    3. Ei sua pysty unohtamaan

      Ei vaan yksinkertaisesti pysty
      Ikävä
      124
      1560
    4. Kerro todelliset motiivit

      kaivattuasi kohtaan?
      Ikävä
      115
      1062
    5. Hei, huomenta komistus

      Yllättääkö, että olet heti mielessä. Mukavaa päivää upea ❤️
      Ikävä
      35
      1026
    6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

      Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
      Ikävä
      16
      1011
    7. Sunnuntain terveiset kaivatulle

      Mitä ajattelet hänestä tänään? Mitä haluaisit sanoa hänelle?
      Ikävä
      78
      913
    8. Hyvää huomenta!

      Mietin miten suhtaudut minuun, jos kerron tunteista. Voinko enää sen jälkeen olla samassa paikassa kanssasi, jos koet as
      Ikävä
      78
      852
    9. Miks et tahtonut

      Enää nähdä? Haluaisin ymmärtää
      Ikävä
      47
      833
    10. Mulla on tarkat korvat

      Kuulin sun äänen ihan selvästi.
      Ikävä
      4
      808
    Aihe