Kirjat ovat kalliita uutena

poika ja kahvikuppi

Onneksi on alennusmyynnit. Ja varsinkin Kirjatori ja Kirjapörssi-ketjut, joissa arvostettukin kirja voi lähteä vitosella parin vuoden päästä julkaisusta, puhumattakaan "2 euron päivistä" säännöllisin väliajoin.
Tosin em. liikkeitä on aika niukasti, isoimmissa kaupungeissa lähinnä.

Yritin tuossa "Kaikkihan rahan takia kirjoittavat"-ketjussa herätellä keskustelua kirjojen (yli)hinnasta tässä maassa. Vai ovatko ne mielestänne kalliita?

Käytän esimerkkinä 2007 julkaistua kovakantista suomalaista romaania, josta veloitetaan kolmekymppiä, ja vähän ylikin (31,90?), vaikka sivuja vaivaiset 115. Eikä tämä ole ainoa esimerkki.

Tämä nykyinen pokkaribuumi tuli todelliseen tarpeeseen. Itse en yhtään vähättele pokkareita, kuten jotkut, ja esim. kirjailija Pirjo Hassinen on sanonut, että hänelle pehmeäkantinen on aivan yhtä arvokas kuin kovakantinen, eikä hän ikinä jättäisi pokkaria esim. junaan tms.
8 euroa pokkarista on juuri sopiva hinta. Eläköön Loisto-kustantamo! Tosin julkaisette turhan paljon elokuviin ja muuhun hömppään perustuvia pokkareita.
Ottakaa kantaa.

3

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vaari ja totilasi

      Pokkarien rinnalla myös kirjastot ja divarit. Nuo meidän köyhien eläkeläisten aarreaitat. Ja kiitos Helsingin kirjamessuille, siellä oli puoli hallillista antikvariaatteja ja likimain kaikki löytyi mitä eri toimeksiannoista etsin maalaiskavereille.
      Toivottavasti en elä niin kauaa, että näkisin sähköisten lukukoneiden syrjäyttävän paperikirjan lopullisesti.

      • halpaa on

      • Kirjahullux

        Divarit ja antivariaatit ovat kirjallisuuden ystävien aaresaaria. Sieltä löytyy hyvää ja halvalla. Itse ostan lähes kaikki kirjani divareista, kirpputoreilta ja alennusmyynneistä. Kuka maksaa uudesta kirjasta kun sen saa monta kertaa halvemmalla divarista aika pien ilmestymisen jälkeen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      219
      14796
    2. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      18
      2170
    3. Voima biisejä, mikä antaa hyvää mieltä ja vomaannuttaa

      Mikä antaa voimaa ja hyvää mieltä, jos tuntuu hankalalta ja vaikealta, voima biisi tai biisejä?
      Ikävä
      38
      1853
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Tämä ketju on sitä varten.
      Ikävä
      137
      1232
    5. Huomenna sähkö maksaa jo yli 60 snt/kWh. Milloin ALV putoaa?

      Kysynkin persuilta, että milloin aiotte pudottaa sähkön arvonlisäveron kuten Marinin hallitus teki sähkön hinnan noustes
      Maailman menoa
      95
      1220
    6. Varmaan koet, ettet ole tehnyt mitään väärää

      Mutta olet sinä tehnyt.
      Ikävä
      22
      1100
    7. Huomioon ottaminen

      Oletko osannut ottaa kaivattusi tai hänen (mahdolliset) tunteet huomioon? Oletko sivuuttanut ne tarkoituksella tai vahin
      Ikävä
      30
      882
    8. Mitä ajattelet hänestä

      Millaisena pidät kaivattuasi?
      Ikävä
      73
      765
    9. Sinkkusiskoni pliis kertokaa

      Sinkkunaisena haluaisin joskus normaalia läheisyyttä ja yhdessäoloa, ilman velvoitteita. Olen vapaa ja lapseton, eikä ex
      Sinkut
      80
      703
    10. Nainen, se on sellainen juttu että kun sä vain nautit

      Niin me miehet tehdään ne työt että sä voisit nauttia. Kato siinä ku sä meet mukamas töihin suojatyöpaikkaas lämpimään t
      Ikävä
      80
      698
    Aihe