AIKAP4 kurssin suoritus

avuton..

Ei välttämättä kuulu tänne, mutta ehkäpä kasvatustieteen foorumissa osattaisiin auttaa. Siis pieni käytännön ongelma vaan..Siis mitä tarkoittaa kurssin suorittamista koskevat tällaiset ohjeet:

Vaadittavat suoritukset

suomeksi: kertauskuulustelu
englanniksi: yleinen kirjallinen tentti
Luennot: luentojen ja kirjallisuuden tenttiminen. Pääaineopiskelijat suorittavat kirjallisuudesta kaksi teosta ja sivuaineopiskelijat kolme teosta. Kirjallisuus suoritetaan kokonaisuutena kertauskuulustelussa tai kahtena seuraavana yleisenä tenttipäivänä.

miksi ihmeessä yleinen tentti englanniksi??Eikö tätä kurssia voi yksinkertaisesti tenttiä suomeksi lukemalla kaikki 5 SUOMENKIELISTÄ kirjaa jotka on vaatimuksena??

Ajattelin täältä kysäistä, että olenko minä vaan tyhmä kun en tätä ymmärrä, ennenkuin menen opettajan puheille..:)

3

629

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • häh??

      tentti enkuksi vaikka kirjat on suomenkielisiä???Kyllä käsittääkseni jokaisen kasvatustieteen peruskurssin voi tenttiä ihan på finska..

    • ...

      Ymmärtääkseni toi englanninkielellä suorittaminen on vain _vaihtoehto_ suomenkielellä suorittamiselle.

      • h

        Todellakin englanninkielinen suoritustapa on vain vaihtoehto. Suomeksi siis tentit luennot ja tarvittavan määrän kirjoja. Ja tällä kurssilla on varsin hyvät sivut olemassa, sinuna tsekkailisin jatkossa sitä, jos ongelmia tulee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

      Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
      Maailman menoa
      118
      8245
    2. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

      Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
      Maailman menoa
      101
      7492
    3. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

      https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
      Maailman menoa
      91
      5669
    4. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      90
      5633
    5. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

      eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
      Maailman menoa
      119
      4820
    6. Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"

      Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo
      Maailman menoa
      128
      2601
    7. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      59
      2485
    8. Ei välimatka meitä erottanut

      Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e
      Ikävä
      8
      1465
    9. Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!

      Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol
      Maajussille morsian
      7
      1434
    10. Kohta taas mesikämmeneen

      Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa
      Ähtäri
      52
      1315
    Aihe