en siis ole saanut lukiosta sitä pääsytodistusta, mutta kirjoittanut kyllä....
voiko amk:hon hakea pelkällä yo-todistuksella?
pihalla-
2639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Muistaakseni sinne voi hakea ainakin jos oikein muistan niin silloin kun itse hain 2006 niin pystyi hakemaan jommalla kummalla eli ei tarvitsisi olla kuin tuo toinen. Kannattaa varmistaa tuo kuitenkin ennen hakemista.
Jos olet saanut ylioppilastodistuksen (sini-punainen painatus), eikä sinulla ole lukion päättötodistusta tai ammatillisen perustutkinnon todistusta, kantaa lukiosi rehtori vastuun siitä, että YTL on kirjoittanut sinulle todistuksen, jota sen ei olisi pitänyt kirjoittaa. Sinulle tuosta ei välttämättä seuraa mitään ja voit hakea sillä paperilla.
Jos sinulla on taas sellainen rusehtavalla painatuksella oleva paperi, jonka olet saanut YTL:stä, niin se ei ole ylioppilastodistus vaan vain todistus niistä aineista, joilla olet ylioppilaskirjoituksiin osallistunut. Sillä ei välttämättä voi pelkästään hakea.