Hei kaikki matkailun ystävät,
Olen tekemässä tutkimusta matkailuteistä. Olen Turun yliopiston, kulttuurituotannon ja maisemantutkimuksen graduvaiheen opiskelija ja töissä tutkimusavustajana Selkämeren rannikon matakilutiehankkeessa. Teen hankkeeseen parhaillaan matkailuselvitystä, jota käytetään myöhemmin tiehallinnolle tehtävässä matkailutiehakemuksessa ja mahdollisen matkailutien markkinoinnin tukena.
Oletko kulkenut matkailuteillä Suomessa tai ulkomailla, onko Sinulla kokemusta tai oletko kiinnostunut matkailemaan matkailuteillä? Mitä odotuksia Sinulla matkailuteihin liittyy, mitä ne voisivat mielestäsi tarjota matkailijoille? Vai ihmetteletkö mikä on matkailutie, etkä ole koskaan sellaisella vieraillut?
Käy vastamassa oheiseen kyselyyn vaikka et olisi ikinä vieraillut millään matkailutiellä, sillä kaikkien vastaukset ovat yhtä tärkeitä! Keräämme vastauksia ympäri Suomea. Iso Kiitos vastauksestasi!
Kysely löytyy osoitteesta:
https://www.webropol.com/P.aspx?id=366546&cid=56160021
Käythän myös tutustumassa samalla hankkeemme blogi-sivustoon osoittessa, josta löytyy myös linnki:
http://rantatie.vuodatus.net/
Hankkeemme viralliset kotisivut löytyvät osoitteesta: http://www.hum.utu.fi/oppiaineet/satakunta/tutkimus_ja_jatko-opiskelu/projektit/Matkailutiehanke.html
Kerron mielelläni lisää hankkeesta ja siihen liittyvästä kyselystä.
Voit halutessasi jakaa kyselyn linkkiä eteenpäin kaikille siitä mahdollisesti kiinnostuneille!
Iso Kiitos Sinulle, tehdään Suomesta yhdessä parempi matkailumaa!
Ystävällisin terveisin,
Sari Rosu
Tutkimusavustaja
Turun yliopisto
Selkämeren rannikon matkailutiehanke
[email protected]
GRADU: Matkailutie-kysely
Tutkimusavustaja
2
467
Vastaukset
- Strix Aluco
Voitko määritellä lyhyesti, mikä on matkailutie?
- Tutkimusavustaja
Hei!
Voin toki määritellä. Matkailutie on tiehallinnon määritelmän mukaan tie, jolla on sen liikenteelliseen merkitykseen nähden poikkeuksellisen runsaasti matkailijoiden kannalta merkittäviä kohteita. Tämän lisäksi sillä on erityinen matkailuelinkeinon toimintaedellytyksiä ja alueen kilpailukykyä tukeva merkitys.
oheisesta linkistä löytyy lisää tietoa:
http://alk.tiehallinto.fi/julkaisut/pdf/1000080-v-04matkteiden_mperiaat.pdf
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986278KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3505764Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei602763Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072198Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071888- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191633Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1811290- 731197
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331088