Hei, olemme lähdössä Marraskuussa Playa de las Americasiin. Osaisiko joku kertoa minkälaista säätä tuolla on tähän aikaan vuodesta odotettavissa? Entä minkä hintaista on bussilla liikkuminen? Suunnitelmissa olisi kiertää saaren eri kaupunkeja bussilla... Kaikki mahdolliset Teneriffaan liittyvät vinkit otan mielelläni vastaan. Kiitos :)
Vinkkejä Teneriffalle
Samp0.
5453
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Moi, kun lomailin Playa de las Americasissa viime syksynä niin sää oli koko viikon aurinkoinen muutamaa poutapilveä lukuunottamatta ja asteet olivat siinä parinkymmen paikkeilla. Mielestäni oli mukavan lämmintä muttei kuitenkaan liian hiostavaa. Suosittelen bono kortin ostamista bussiterminaalista. Itse ostin 12€ hintaisen kortin joka riittii moniin siirtymisiin, joten sanoisin että aika edullista on. Tässä vielä vinkiksi suomenkieliset sivustot Teneriffasta:
http://www.teneriffa.suomalaisille.com
Auton vuokraaminen on yksi vaihtoehto busseille. Maksaa muutaman kympin vuorokausi.
kelit ovat jo selkeästi viileämpiä. Kantsii varustautua myös lämpimillä vaatteilla.
Kelit ovat viime vuosina hieman kylmentyneet, mutta kyllä siellä viellä tarkenee. Turhat ylimääräiset vaatekerrastot kannattaa mun mielestä jättää kotiin, jos ei nyt ihan Teiden huipulla meinaa teltassa nukkua :D
ainakin Santa Cruzissa, La Lagunassa ja Puerto Cruzissa. Ovat mielenkiintoisia kaupunkeja joissa paljon nähtävää. Patikointi Teneriffan luonnossa on myös kokemisen arvoista. Tuossa linkki josta saa paljon tietoa:
http://www.retket.info/