Terve
alfalla on kaksi 3,2 l konetta. Eroja on iskutilavuus 2cm3 ja tehot ja vääntö. eroa on nokkaketju ja nokka remmi ja säätyvä imu "osasto" ja bensan ruiskutus imukanavaan ja suoraan palotilaan yms mitä en tiedä.
Onko nuo alfan omin tehtaan koneita vai joku tekee ? kumpi on pitkäikäisempi? halvempi huolloiltaan ? kait yksinkertaisempi on kestävempi ja puhun nyt kun autolla ajetaan jotain 350tkm ja sitten luovutaan autosta,kait :-)
Etsikelen pikku hiljaa suomesta ati ulkomaan elävien maasta farmaria ja nelivetosita mielummin mutta tuo kone erot kiinnostaa myös.
tiedossa onmyös alfojen huono maine kestämään mutta itse kestän sen asian ja on ne parentuneetkin jo selvästi ja muut tainneet huonontua :-)
3,2 kone erot
5
705
Vastaukset 5
- A3SB
Molemmat ovat V6 moottoreita, mutta noin pääpiirtettäin muuten ne ovatkin sitten erilaisia. Kyseessä on siis täysin eri moottorit joista aikaisempi on Alfan omaa tekoa.
- V6motor
156 GTA:n 3.2 litrasen ja 159:n 3.2 litrasen eroja?
- äijä 40+
Niinpä niin eroja noissa koneissa mitä alfalla on 3.2 l koneissa. Mitä noilla on eroa ? en tiedä siksi koetan kasata tietoa .
- jokumuu.
äijä 40+ kirjoitti:
Niinpä niin eroja noissa koneissa mitä alfalla on 3.2 l koneissa. Mitä noilla on eroa ? en tiedä siksi koetan kasata tietoa .
Vanhempi kone:
- "Bussone V6" on Alfa Romeolla (ja Ferrarilla) työskennelleen insinööri Giuseppe Busson suunnittelema ja Alfa
- jakopää hihnakäyttöinen
- nokka-akseleiden ajoitus kiinteä
- polttoaineen suihkutus epäsuora, siis imusarjaan
- alumiinilohko, märät sylinterinputket
Uudempi kone:
- omaa sukua Holden Alloytec -moottori jossa Alfa Romeon suunnittelemat kannet
- jakopää ketjukäyttöinen
- nokka-akseleiden ajoitukset muuttuvat
- polttoaineen suorasuihkutus
- alumiinilohko, kiinteät sylinterinputket
Taitaa noissa olla enemmän eroja kuin yhtäläisyyksiä.
- ekipeki
Alfa kestää siinä missä muutkin. Alfan omistaminen vaatii vain tarkkuutta. Kaikki huollot ja ennakoivat toimet on tehtävä ajoissa ja hyvin. Jos on "hälläväliä" asenne tai muuten tumpelo, niin kannattaa pysyä kaukana Alfoista. Jos hankkii luotettavaa tietoa, kuinka autoa pitää, niin mitään ihmeellistä ei Alfan omistajalla ole edessään. Palkkioksi saa kerrassaan tyylikkään ja kauniin auton, jossa on erinomaiset ajo-ominaisuudet. Itselläni noita Alfoja on ollut 5 kpl (75, 156, GT ja 166). Missään ei mitään varsinaista vikaa. Varsinkin 166:n oli aivan loistava. Parin C-sarajan Bmw:n jälkeen muistelen vielä kaiholla, kuinka upeasti GT 3.2 koneella taipui Ahveniston kaarteisiin. Ajovalolamppujen kanssa on oltava tarkkana. Alkuperäislampu ja asennus pumpulihanskat kädessä ja kuivalla säällä. Muuten on 50% toinen valo pimeänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä tuot pöytään parisuhteessa?
Siinäpä se kysymys on otsikossa. Mitäpä siis tuot/toisit pöytään parisuhteessa? Oletko mies vai nainen? Koetko sen mitä4151728Martinan bisneksillä ei mene hyvin
https://www.iltalehti.fi/viihdeuutiset/a/c46da6ab-340f-4790-aaa7-0865eed2336 Yrityksen konkurssihakemus on tullut kärä29611562 km on nykyään liian pitkä koulumatka
Hesarissa päivitellään lapset joutuu nyt kulkemaan 2 km kouluun jösses. Ruostefillarilla tuo matka menee vaikka miten äk88976Tiesitkö? Martina Aitolehden isäpuoli on tämä suosittu laulaja
Martina Aitolehti on seurattu julkisuuden henkilö. Lähipiiriin mahtuu muitakin tunnettuja henkilöitä. Tiesitkö, että Ma28946- 55868
- 40809
- 60800
Miia Heikkinen avautui !
Olipa hyvä kirjoitus, kiitos. Ongelmat mitkä nostat esille on todellisia ja tämä ylimielisyys totta ja se näkyy kaikessa75797- 62783
- 65766