Moi! Ajattelin kasauttaa koneen joka on ihan surffikäyttöön tarkotettu, mutta pitäis saada tehtyä vähän raskaampaakin (kuvia käsitellä yms...)
Olisko tämä kokoonpano pätevä?:
Virtalähde: 450W
Prosessori: Intel Pentium Dual Core E6500
Keskusmuisti: 2Gt
Kiintolevy: 320 GB
Näytönohjain: Radeon HD 4650
Käyttöjärj.: Wind. 7 Home Premium
Onko muilla kokemuksia uudesta windowsista? (7)
Kiitos vaivannäöstänne!!
Olisko tämä kokoonpano pätevä?:
Virtalähde: 450W
Prosessori: Intel Pentium Dual Core E6500
Keskusmuisti: 2Gt
Kiintolevy: 320 GB
Näytönohjain: Radeon HD 4650
Käyttöjärj.: Wind. 7 Home Premium
Onko muilla kokemuksia uudesta windowsista? (7)
Kiitos vaivannäöstänne!!
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ei kyllä ole hyvä. Tuossa on näytönohjain sellaista pelimallia, että ei ole niin luotettava kuin mitä saisi. Suosittelisin kokoonpanoa noiden käyttötarkoitusten perusteella missä on näytönohjaimena Intelin X4500 ja prosessorina Intelin Core 2 Quad Q9550S, ja muistia 4Gt DDR3:sta. Jotain nopeaa Kingstonia 2x2Gt kampoja. Kyseinen näytönohjain sitten on halvempi ja luotettavampi kuin tuo Radeon joten pitäisi mennä samoihin hintoihin. Emolevyksi katsoisin jonkun Asuksen mitä jäähdytetty heatpipeillä ja jossa on korkea hyötysuhde (=luotettava).
Windows 7:sta olen käyttänyt RC versiota ja tämä on aika riisuttu, vaikka oli Ultimate. Ja mitä katsoo käyttötarkoituksiasi niin siitä puuttuu Java, Flash Player ja PDF-lukija mitkä ovat tärkeitä surffailussa (on enemmän säätämistä ylläpidossa) ja puuttuu myös kunnollinen kuvankäsittelyohjelmisto.
Windows 7:n jos haluaa niin kannattaa lykätä sen hankinta siihen, että on ensimmäinen service pack tehty. Saa sitten halvemmalla, ei tarvitse sitä olla säätämässä ja on sitten uuden käyttöjärjestelmän lastentaudit korjattu, ajurit on valmiimmat ja ohjelmat tukee paremmin.
Näytönohjain on tosiaan ylimitoitettu surffikoneeseen, mutta jos aiot käyttää jotain softia jotka osaa repiä näytönohjaimesta jotain irti niin ehkä sitten. Jos tollasia softia käytät niin katso vähän mitä kortteja ne tukee, esim. Adoben After Effects CS4:lle luetellaan selkeästi mitkä on OK:
http://www.adobe.com/products/aftereffects/opengl.html
Kuvankäsittelyssä ei tehokkaasta näytönohjaimesta taida olla hyötyä, enemmän vaikuttaa ohjaimen antaman signaalin laatu ja näytön paneelityyppi.
Itellä on Radeon HD 3870 ja Windows 7, ei ole tullut vastaan ongelmia eikä niitä ole ollut myöskään Vistassa.
Ehdottomasti kannattaa laittaa nVidian ohjain jos GPU:ta hyödyntää. On ne ajurit niin paljon paremmat. Kaveri meni ostamaan raadon vaikka varoitin sitä niin nyt sitten bluescreenit tervehtii ja ohjelmat kaatuu kun käyttää After Effectsiä vaikka on ajureita päivitellyt.
Ja nVidiankin tapauksessa ei kannata ostaa uusinta ja hienointa koska ne ei ole oikein kypsiä. Käy kuumana ja ajurit bugiset. Joku Asuksen GeForce 9600 silent vaikka niin johan tykittää.
Riippuu kyllä miten softavalmistaja tukee mitäkin korttia, oon ite tuolla CS3:lla tehny hommia ja koneessa oli silloin Radeon X1650 eikä sen kanssa ollu mitään probleemia tuon softan kanssa. Sitten kun koitin tämän oman kortin kanssa niin softapa ei tunnistanutkaan kun oli ilmeisesti liian uusi eli jos tuettuna on niin en ainakaan minä ole huomannut probleemia. Lataan tässä nyt CS4:n trialia ja pitääpä kattoa mitä se sanoaa HD 3870:sta, Adoben mukaan kun tuki kuitenkin löytyy.
CS4:n kanssa näyttää jo heti paremmalta:
http://www.aijaa.com/v.php?i=5161399.jpg
Kirjoittajilla on täysin älyttömiä vastauksia. Integroidut näytönohjaimet on hitaita eikä ainakaan itellä ole mitää on ongelmia ollut erillisen kanssa. Kannattaa ostaa vähintään Ati Radeon 4850. Se on nopea ja luotettava näytönohjain eikä maksa montaa euroa enempää.
Muistia kannattaa ostaa suoraan 4Gt, 800Mhz on hyvä nopeus. Muisti on halpaa eikä siinä kannata tinkiä.
Prosessori on sitten makuasia kuinka paljon tehoa tarvitsee. Itse ostaisin AMD Phenom 2, 4 ydintä. Niitä saa vähän eri mallinimillä. Hinta nousee kun nopeus nousee, niinkuin aina.
Virtalähteenä ehkä 500w.
Toi on vähän kalliimpi kuin toi kone mutta paljon parempi.
Jos tekee rahasta tiukkaa,haet käyttiksen piratebaystä ilmaiseksi.
www.mikromafia.fi
Kotelo: Compucase 6C60BS ATX, musta
Virtalähde: 500W 80+ Chieftec APS-500S
Emolevy: Asus M3N78-VM Geforce 8200 gbit lan 7.1 audio raid mATX
Prosessori: AMD PHENOM II X4 945 AM3 95W BOX
Prosessorituuletin: Prosessorivalmistajan oma
Muisti: 4 Gt Kingston DDR2 800 MHz CL5 (2x2Gt kit)
Kortinlukija: 3,5" Sisäinen muistikortinlukija USB, musta
Kiintolevy: 320 GB WD Caviar SE16 Sata 2 7200RPM 16MB
Toinen kiintolevy: Ei
Raid-asetukset (tilaa 2 samanlaista kiintolevyä ja RAID-emolevy): Ei
Optinen asema: Samsung 22x DVD+/-RW Dual Layer, musta
Toinen optinen asema: Ei
Näytönohjain: Radeon HD 4850 PCIE 512MB GDDR3
Näppäimistö: Ei
Hiiri: Ei
Näppis+hiiri-paketti: Ei
Käyttöjärjestelmä: Windows 7 Home Premium 32 bit OEM FI
Toimisto-ohjelma: Ei
Kuvankäsittely: Ei
Virustorjunta: Ei
Äänikortti: Integroitu emolevylle
Kaiuttimet: Ei
WLAN-kortti: Ei
Näyttö: Ei
Peliohjain: Ei
Asennustyö: Tietokoneen kokoaminen, asennus ja testaus
Paketin hinta: 678 eur (sis. alv 22%)
Kun jätät windows 7 pois ja lataat netistä niin hinta menee alle 580€.
Tuossa on tuo kovalevy vain 320Gt ja on tosi vähän. Kannattaa ostaa 1Teratavua heti ettei ihan heti lopu. Se ei maksu kuin muutaman euron enemmän.
Kyseinen kone ei tullut pelikäyttöön, että näytönohjaimella ei ole niin paljoa merkitystä. Windows 7:a tulee netistä ladattuna kalliimmaksi kun se MSDN tilaus maksaa aika paljon. Toki jos sellainen on jo niin eihän siinä sitten mitää.
Linuxilla ja firefoxilla.
M-Kar tietää taas voi vitt järkyttävää pelikonetta tai ainakin vitun kallista konetta tarjoot ei saatana ei ikinä jos surffaa ni pärjää tolla setillä ihan mainiosti.
Kerromulle mis surffauksessa tarviit 4gt ram ni annan 10€ vitun noppa oo hiljaa ku et mitää tiedä
ohjelmien suorituskykyyn sillä ei ole juurikaan vaikutusta, mutta muuten (ehkä jonkinlainen psykologinenkin vaikutus sillä on) tuntuu, että tietokone on tuntuvasti nopeampi, ei pelkästään pelikäytössä vaan muutenkin, esim. juuri surffauksessa, kun firefoxissa on useampi, eli 5-10 välilehteä auki.
eikä 2gb muistikammat maksa kuin 20-30€ eli paljonpa siinä menettää...