Mitä kuuluu kuraattorin työtehtäviin?
Oon saanut sellaisen käsityksen että se on tavallaan sama kuin joku psykiatri tms.. Että kuuntelee oppilaiden murheita ja yrittää auttaa jotenkin, vai?
Kaikki asialliset vastaukset tervetulleita!
Koulukuraattori.
4
438
Vastaukset
- huono kokemus
on vain ihminen.Riippuu siis siitä minkälainen ihminen on.Hän tekee työtään.ja mikä on sitten työmoraali hänellä.Koulupsykologi on enempikin tälläinen auttava taho.Kuraattori tekee lastensuojelun kanssa työtä.Eli tekee kaikkensa ,että lapset otetaan huostaan.Oikeudenmukasuudesta,tasapuolisuudesta harvemmin tajuaa mitään.On vaan se oma näkemys asioista...ja ne kuppikunta keskustelut.muka salassapitovelvollisuus...hah!!juoruaa yleensä ystävilleen toisten asiat.mulla on huonot fiilarit ko.naisesta.En kunnioita enkä arvosta pätkän vertaa...muutakun oikeudenmukasuutta ja ammattitaitoa.Sitä ei löydy meidän kuraattorista.Hän on saanut orkkunsa sillon vasta kun poikani on linnanjätkän rattopoikana.Että ole varovainen avautuessasi ..suosittelen psykoa.
Minulla taas oli hyviä kokemuksia kuraattorista. Kuten nimim. huono kokemus sanoo, se riippuu kuraattorista itsestään kannattaako mennä. MInua kuraattori auttoi. Hän oli hauska ja ymmärtäväinen ja oli helpottavaa puhua murheistani ihan ammattilaiselle.
- huono kokemus
wer-wet kirjoitti:
Minulla taas oli hyviä kokemuksia kuraattorista. Kuten nimim. huono kokemus sanoo, se riippuu kuraattorista itsestään kannattaako mennä. MInua kuraattori auttoi. Hän oli hauska ja ymmärtäväinen ja oli helpottavaa puhua murheistani ihan ammattilaiselle.
kaippa se oikeesti noin kun sulla ,pitäisikin mennä.Mutta kuten sanoin meitä on erilaisia ja työmoraali on kaikilla omansa.
- läppäoikeesti:D
Koulu, kuraa tori.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1191672
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991488Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy36921Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29859Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?38821Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50796Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s43748Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37730Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56728Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37710