Polymyalgia

Onkohan olemassakaan muita jotka sairastaa tätä tautia alle 50vuotiaana,kaikkialla vaan sanotaan että 70 vuotiaiden ja yli sen tauti, että olenkohan minä jokin onneton poikkeus olisi lohduttavaa tietää jos joku muukin olisi nuorempana tämän "UHRIKSI" joutunut?
3353
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Sanoohan ne vaikka mitä, mutta tietotaidon karttuessa huomataankin, että aivan mielivaltaisia kuvitelmia ovat.
Minuakin on 50:senä pidetty polymualgikkona. Myös ystäväni sairasti sitä kans eikä ollu ko viiskymppinen.

Äänestä
  • Onko sinulla sitten ollut joku muu lihasreumaa muistuttava sairaus kun mainitsit et on pidetty sinä tautina, olisin kiinnostunut titämään et mikä sulla sitten diagnosoitiin oikeesti loppujen lopuks?

    Äänestä

  • POLLYANNA... kirjoitti:

    Onko sinulla sitten ollut joku muu lihasreumaa muistuttava sairaus kun mainitsit et on pidetty sinä tautina, olisin kiinnostunut titämään et mikä sulla sitten diagnosoitiin oikeesti loppujen lopuks?

    No minulla on ollut joskus aikoinaan, kun reumatyyppejä ei vielä montaakaan tunnettu, pidetty nivelreuman lisäksi olevan joku hankala sidekudosreuma, johonka ei ole hoitoa muuta kuin kortisooni.

    No sitten kun diaknosointi kehittyi, sain nivelreuman seuraksi Sjögrenin oireyhtymädiagnoosin, sitten vaikea-asteisen fibromyalgian. Nivelrikko oli diagnosoitu 17 vuotiaana. Ja kun tilanne oli oikein vaikea ja lääketieteellisesti hallitsematon, reumatologi alkoi puhumaan myös polymyalgiasta, että hän epäilee sitäkin mulla, koska ainoa, joka tehoaa, on kortisooni ja myös lihakset sekä kallon verisuonet ovat arat. Ja hän oli tunnistavinaan muitakin vahvoja merkkejä, että oli syytä asettaa myös polymyalgiadiagnoosi mahdolliseksi känkkäränkäksi, joka tässä nyt provosoi koko reumatilannetta.

    Viime poliklinikkareisulla kysin, että vieläkö hän epäilee myös polymyalgian mukanaoloa, niin sanoi, että tässä reumatautikirjossa on sula mahdottomuus enää erottaa eri reumatyyppejä, koska ne provosoivat toisiaankin ettei sillä ole enää merkitystä, mitä reumatyyppejä tässä on nyt mukana, koska tilanne on niin vaikea ja hallitsematon että ainoa, mikä auttaa, on kortisooni.

    Joten kukaan ei pysty tietämään, mitä reumatyyppeja oikeasti mulla on. No nivereuma nyt lienee aivan varma... Muut reumat ovat joko oikein diagnosoitu tai ei, välillä epäilyttää minuakin, että kuka tästä sekamelskasta selvän ottaa?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


POLLYANNA......... kirjoitti:

Onkohan olemassakaan muita jotka sairastaa tätä tautia alle 50vuotiaana,kaikkialla vaan sanotaan että 70 vuotiaiden ja yli sen tauti, että olenkohan minä jokin onneton poikkeus olisi lohduttavaa tietää jos joku muukin olisi nuorempana tämän "UHRIKSI" joutunut?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu