Ongelma on tämä; en osaa laskea omaa päivärahaani. Joo, olen kattonu useitakin laskureita eri osoitteissa, mutta ei oikein aukee tää juttu. Siispä pyydän apua. Kun näissä laskureissa pyydetään aina kk palkka, ja minulla se vaihtelee. Toisekseen, mitä bruttotulosta vähennetään, että saadaan se laskennan perusteena käytettävä summa?
Eli jos muotoilisin asian näin; palkkatodistuksessani, jota laskennassa käytetään, sanotaan näin:
Ennakonpid. al. palkka
sis.lomarahan ja -korv. 34456
lomarahat 1884
ennakonpid -8725,16
Vuoro- ja kausilisät 1268,77
tulospalkkio 1027
Niin, että miten se sitten lasketaan? Olisin todella kiitollinen, jos joku tietäjä voisi auttaa!
Lomautus on niin pitkä, että olisi hyvä jos saisi sen mitä kuuluu...Kiitos etukäteen!!!
Ansiosidonnaisen määrä?
6
362
Vastaukset
- ehkä, ehkä ei
Vähennä palkasta lomaraha ja -korvaus ja sen jälkeen jaa luku 10:llä. Sitten pistä tiedot tänne.
http://www.tknomit.fi/kassa/Pvraha.asp?Toimi=N
Voi olla että menee lähelle oikeaa.- P.A. Pulassa
Miksi jaetaan 10:llä, eikä esim 11:sta kk:lla??
- ehkä, ehkä ei
P.A. Pulassa kirjoitti:
Miksi jaetaan 10:llä, eikä esim 11:sta kk:lla??
Ei sitä oikeasti jaeta 10:llä, mutta sillä voi päästä lähelle. 43 viikkoa on lähempänä 10 kk kuin 11 kk.
Oikeasti lasketaan keskimääräisen päiväpalkan kautta. Valtioneuvoston asetus työttömyysetuutta määrättäessä huomioon otettavasta tulosta 30.12.2002/1332. Se löytyy kätevasti tyj:n sivuilta kohdasta lait - ehkä, ehkä ei
ehkä, ehkä ei kirjoitti:
Ei sitä oikeasti jaeta 10:llä, mutta sillä voi päästä lähelle. 43 viikkoa on lähempänä 10 kk kuin 11 kk.
Oikeasti lasketaan keskimääräisen päiväpalkan kautta. Valtioneuvoston asetus työttömyysetuutta määrättäessä huomioon otettavasta tulosta 30.12.2002/1332. Se löytyy kätevasti tyj:n sivuilta kohdasta laitTarkemmin ajatellen 10 kk tulee siitä, että 43 viikossa on 5*43 = 215 työpäivää. Kuukaudessa on laskennallisia työpäivä 21,5 ja siitä seuraa, että 43 viikkoa on 215/21,5 = 10 kuukautta.
- P.A. pulassa
ehkä, ehkä ei kirjoitti:
Tarkemmin ajatellen 10 kk tulee siitä, että 43 viikossa on 5*43 = 215 työpäivää. Kuukaudessa on laskennallisia työpäivä 21,5 ja siitä seuraa, että 43 viikkoa on 215/21,5 = 10 kuukautta.
Sain kyllä aika eri tuloksen, kuin kassasta, mut kai se sitte on oikein. Kiitos kuitenkin avusta!
- Verostän
jos olet ollut tänä vuonna alkuvuoden tössä ja nyt loppuvuodesta hakemassa ansiosidonnaista, niin muista hommata ja lähettää hakemuksen mukana verokirja sosiaalietuutta varten. kassa ottaa muuten automaattisesti 22 pros, mutta se on koko vuodelle se summa ja loppuvuoden prosentiksi voit saada paljon pienemmän summan. kannattaa ainakin laskea mahdollinen veronpidätys vero.fin sivulta. kaikki se on kotiinpäin kuitenkin jos vähänkin saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645240Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti692485- 2682406
Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362359Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191694Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191488Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai521084Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v131043- 891016
- 66947