Rattari ajaa jalankulkijan päälle, tämä ei kuole mutta loukkaantuu vakavasti, työkyky menee. Eikö rattari joudu loppuikänsä maksamaan korvauksia uhrille, olisi rattarille parempi että olisi kuollut? Linnaan joutuisi vähäksi aikaan mutta ei loppuikäänsä korvauksia maksamaan?
Parempi että uhri kuolee?
Kylmä totuus
7235
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Ei jalankulkijan tappamisesta linnaa tule. Parikymmentä päiväsakkoa vaikka olisit lääketokkurassa. Opiskelijalle/työttömälle se tekee
Kyllä asia on niin kuin ounastelit, on parempi että uhri kuolee, muuten joutuu maksamaan korvauksia loppuikänsä.
Ehkä hänen paras vaihtoehtonsa olisi kuitenkin ollut jättää auton avaimet naulaan humalatilansa vuoksi tai alunperinkin jättää se humalatila hankkimatta.
Niinhän se on, ei viinaa kannata juoda muutenkaan, eikä tupakkaa polttaa, kasviksia pitää syödä ja käydä lenkillä. Totuus kuitenkin on että melkein missä tahansa tapauksessa on parempi että uhri kuolee kuin loukkaantuu vakavasti ja menettää työkykynsä. Arkkurahat ovat paljon halvempi pieti kuin alkaa loppuikänsä makselemaan korvauksia.
Tosin vainajan sukulaisilla ja ystävillä saattaa jäädä jotakin pientä hampaankoloon. Tutun ihmisen tappaminen ei välttämättä ole sellainen mitätön pikku detalji joka ohitettaisiin kevyellä olankohautuksella.
Vaikka kyse olisi tahallisesta henkirikoksesta, tappo/murha ovat kostotoimet äärimmäisen harvinaisia, silloinkin liityvät rikollisjengien välienselvittelyihin. Jos tavallinen ihminen ajaa tavallisen ihmisen kuoliaaksi on erittäin epätodennäköistä että siitä seuraisi muuta kuin suunsoittoa. Sinä voit toki näppäiksen ääressä uhota vaikka mitä mutta kun tosi paikka tulisi puristaisit hiljaa nyrkkiä taskussasi.
Jos siellä nyrkissä on esim. pari tonnia riihikuivaa niin sillä jo pistää alan ammattimiehen asialle. Uhrin riskialtis elämäntapahan on jo entuudestaan tiedossa kaikkine edesvastuuttomine humalassa ajeluineen ja liikenneturvallisuuden vaarantamisineen, joten hänen poismenonsa ei liene suuri ylläri :-) Kun uhrille täysin tuntematon ammattilainen hoitaa hommat niin nyrkin taskussa puristelijalla on alibi eikä häntä voi kytkeä tapahtumaan. Hän ei ole lähimaillakaan kun ammattilainen hoitaa hommansa. Kuten ei tietysti voi sitä märkien töiden taitajaakaan koska hän ei millään tavalla kuulu uhrin lähipiiriin josta ne syylliset yleensä koetetaan savustaa esiin. Tuntematon kylmäverinen tappaja jää harvoin kiinni kun hän saa valita paikan ja ajan.