piikitykset

pelkään piikityksiä sietämättömästi. meillä tulee kouluun sikainfluenssapiikki, ja pelkään järjettömän paljon sitä. pelot lisääntyivät kun sain kuulla että siitä nousee kuume ja käsi voi olla kipeä. auttakaa 8
2174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sinun ei tarvitse ottaa sitä rokotetta, piste. Alaikäiselläkin on oikeus päättää itse omasta kehostaan ja siitä, mitä aineita siihen pistetään. Jos olet alaikäinen, etkä halua ottaa rokotetta, voit varmasti perustella vanhemmillesi, miksi et halua sitä ottaa.

Ei ole tarkoitus pelotella enempää, mutta kyllä yleensä aina rokotteesta tulee käsi kipeäksi. Riippuu tietysti henkilöstä, mutta minun kohdalla on näin käynyt aina. Kuume ja/tai sairas olo kuuluu asiaan myös.

Jos pelkäät sikainfluenssaa niin paljon, että tahdot rokotteen kuitenkin ottaa, mutta pelkäät vain sitä piikkiä, niin toivon, että otat siitä aineesta selvää. Jos olet perusterve, niin varmasti selviät ilmankin rokotetta. Jos tuo tauti olisi nyt niin kamala kuin mediassa sanotaan, olisi Suomessakin siihen kuollut jo monta ihmistä. Vaan ei ole, eihän? Muutenkin tämä rokottaminen alkaa olla liian myöhäistä, koska rokotteen vaikutus alkaa vasta kahden viikon jälkeen kun on piikin ottanut. Ja kun tautia on jo paljon liikkeellä, saattaa olla aivan turhaa mennä piikitettäväksi, koska luultavasti sairastuu kuitenkin.

Sen lisäksi tuosta rokotteesta on ollut (ja on edelleen) niin paljon eri mielipiteitä ihan lääkäreidenkin keskuudessa, että jotain outoa tässä hommassa täytyy olla. Tällaista tilannettahan ei ole koskaan ennen ollut, että ihmiset kieltäytyisivät piikille menosta.

Minun vinkkini on, että jos vain voit, niin jätä se piikki väliin, huolehdi käsihygieniasta, sekä syö D3-vitamiinia. Jos kuitenkin sairastut, niin tauti ei varasti ole pahempi kuin rokotteen ottaminen. Vaikka rokotteen ottaisikin, saattaa silti sairastua. Näitä tapauksiakin on jo olemassa. Minä itse en aio rokotetta ottaa ja tiedän tekeväni hyvän päätöksen. Toivon sinulle parasta, mutta koska en luota rokotteeseen, en voi puhua sen puolesta ja auttaa pääsemään pelostasi.

Äänestä

Minulla on aivan sama.Jos vaikka verikoetta yritetään ottaa, alan hyperventiloimaan ja pidätän henkeä.Pelkästä ajatuksesta tulee huimaava olo ja alkaa ahdistamaan.Itse en voi ottaa H1N1 rokotetta vaikka amiksessa olenkin..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


pelokaskani kirjoitti:

pelkään piikityksiä sietämättömästi. meillä tulee kouluun sikainfluenssapiikki, ja pelkään järjettömän paljon sitä. pelot lisääntyivät kun sain kuulla että siitä nousee kuume ja käsi voi olla kipeä. auttakaa 8

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu